/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
STOLARNIA 5m2

Stolarnia 5m2 - Prościej się nie da...

Drewno.pl

Autor: Łukasz Giergasz
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-05-09


Jeżeli uważasz, że stolarstwo może być interesującym hobby - albo nawet sposobem na życie - to mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Stolarnia 5m2 - Prościej się nie da...Stolarnia 5m2 - Prościej się nie da...Fot. Ł. Giergasz

Posłuchaj:

Istnieje takie stolarstwo, które nie wymaga zakupu kosztownych maszyn. Istnieje takie stolarstwo, które nie wymaga używania osobistych środków ochrony dróg oddechowych. Istnieje wreszcie takie stolarstwo, które nie narazi Cię na utratę palców albo płynności finansowej spowodowanej koniecznością zakupu nowej frezarki. Alternatywą jest cichy świat ręcznych narzędzi…

Prościej się nie da...Prościej się nie da...Fot. Ł. Giergasz

Prościej się nie da...

Ta alternatywa jest zadziwiająco rzadko rozpatrywana. Piszę „zadziwiająco”, ponieważ zdecydowana większość amatorów prac w drewnie nie posiada warunków albo sporego budżetu przeznaczonego na zakup elektronarzędzi (przenośnych i stacjonarnych). Jednocześnie niewielu osobom przychodzi do głowy inna forma obróbki drewna.

Ręczne narzędzia często są kojarzone jako nieefektywne, przestarzałe, oraz że praca nimi wymaga sporo wysiłku. Czyżby?

Tak - bez konfirmatów!Tak - bez konfirmatów!Fot. Ł. Giergasz

Zastanówmy się chwilkę…

Nasi przodkowie budowali doskonałe meble, przedmioty użytku codziennego, całe budynki wreszcie - tylko i wyłącznie przy użyciu ręcznych narzędzi. 

Do zobaczenia w Stolarni 5m2…Do zobaczenia w Stolarni 5m2…Fot. Ł. Giergasz

Może byli silniejsi od nas? Może. Na pewno nie potrzebowali klubów fitness. Może potrafili szybciej pracować - na pewno. Zasady ekonomii obowiązywały również 200 lat temu - średniej wielkości komoda z szufladami powstawała w około 60-80 roboczogodzin z wykończeniem. Czyli konstrukcja gotowa do wykończenia musiała powstać w 3 dni (po 12 roboczogodzin)! To jest piekielnie szybko! I mówimy o meblu wykonanym tradycyjnymi technikami z zastosowaniem połączeń stolarskich.

Może byli mądrzejsi? Tego nie wiem – ale analizując budowę starych mebli, ciągle jestem zaskakiwany jak bardzo pomysłowo zostały wykonane.

Czary jakieś!

Poczarujmy razem – w cyklu krótkich artykułów postaram się chociaż trochę przybliżyć świat ręcznych strugów, pił, dłut. Dowiemy się co to jest krawężnica (nie, to nie jest dama lekkich obyczajów), do czego służy ciosło i z czego znani są Szejkersi (proszę nie dowcipkować, że mieszali dobre drinki). 

 

   

Łukasz Giergasz - pasjonat, który mówi o sobie, że akurat był w toalecie gdy rozdawali pilarki stołowe. Wszystko chce zrobić sam - nawet farbę. Eksperymentuje i odkrywa na nowo zapomniane style budowy mebli i ręczne narzędzia do obróbki drewna wzorując się na takich mistrzach jak Roy Underhill, Paul Sellers, Curtis Buchanan… i tych niesamowitych gościach z XVIII wieku.

Z cyklu STOLARNIA 5m2

Prościej się nie da...  

Niedoskonałości 

Legenda…

Jaskółcze dylematy

Powinni tego zakazać

Ryczka - Wehikuł czasu


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

:)

Świetna sprawa, zdecydowanie praca ręczna daje więcej przyjemności. Mam nadzieję, że na jednym artykule się nie skończy. Z jednym się tylko nie zgodzę, porządnie wyposażony ręczny warsztat to też nie małe pieniądze.

Ryba [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-05-09 23:05:07

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA