/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

FSC to zwykły biznes

Mamy w Polsce tyle regulacji dotyczących gospodarki leśnej i obrotu drewnem, że wystarczy. FSC to maszynka do wyciągania pieniędzy i LP powinny zwyczajnie z FSC zrezygnować. Jest PEFC, który świetnie funkcjonuje w Czechach, Słowacji czy Niemczech. Jakoś nie zauważyłem problemu ze sprzedażą drewna w tych krajach pomimo dużo mniejszej popularności FSC. Jasne, że duzi gracze będą cisnąć na utrzymanie FSC i podkreślać jego znaczenie. Sami ich hojnie finansują, kreując rzeczywistość.

NieChińczyk [10]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-08 12:02:55

Zgłoś nadużycie

Bardzo cenna uwaga [1]

Trzeba sprawę nagłośnić w celu zbadania funkcjonowania tej instytucji. Pod pozorem ekologi stworzono biurokratyczną maszynę do wyłudzania "pieniędzy" Miliardy w skali kraju. Tym powinna się zająć ABW i inne służby oraz instytucje NIK ,UOIKK

Adam [398]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-08 19:04:14

Zgłoś nadużycie

Coś w tym jest...

Zaczynam się skłaniać do takiej samej opinii. Miałem w zeszłym roku wprowadzić u siebie FSC dla jednego klienta. W trakcie omawiania wymagań do wprowadzenia w firmie FSC, wszystko -dosłownie- sprowadziło się do okazania faktur z LP i sprzedaży w czasie audytu. I co, żadnego segregowania surowca, jakichkolwiek działań fizycznych w firmie. Jeśli jest drewno z LP to nic więcej. A samo wdrożenie miało się odbyć on-line. Za to wszystko 15k zł i 7 co roku. Papierologia i nic więcej za tym nie stoi ...

M-r-c [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-09 08:37:57

Zgłoś nadużycie

Mafijny drenaż kasy pod płaszczykiem ochroby lasów [1]

Pomysł certyfikowania legalności zakupu drewna pewnie początkowo wydawał się cywilizowanym sposobem na wyręczenie służb leśnych, policji, które to w przypadku kradzieży, albo niewłaściwego wyrebu piwinny reagować. To także pozornie pomysł na ukrócenie korupcji w branży leśnej. Pozornie, ponieważ zamiast korupcji mamy jawny proceder lobbostycznego wyłudzania kasy, mamy przerastającą biurokracją strukturę, brnacą w papierkową fikcję. Przypomnijmy, że ten cały cyrk płatnej kontroli zgodności faktur zakupu drewna i faktur sprzedaży produktów z niego wytworzonych, ma zapobiegać tylko i wyłacznie zapobieganiu nielegalnej wycinki drzew. W przypadku lasów państwowych konieczność takiej certyfikacji podważa kompetencje firmy, jej zasad i struktur kontrolnych i legalnosci ich działań. Niezale od tego większość ma certyfikacje FSC i każdy, kto może udokumentować fskturę zakupu drewna od firmy z certyfikatem, powinien być zwolniony od jskichkolwiek opłat i jakiejkolwiek presji certyfikacji. Wystarczyłoby oświadczenie legalności zakupu surowca i sankcje karne związane z obrotem lub przerobem nielegalnie pozyskanego drewna. Co zgotowalo nam FSC, 750 dolców ląduje w Szwajcarii od każdego przedłużonego na rok certyfikatu. Dana partia drewna jest wielokrotnie opłacana przez różne firmy w celu udokumentowania jej legalności. Ile trzeba na papier drzew wyciąć na ten cyrk? FSC to tak bogata w tej chwili firma, że bez problemu narzuca odgórnie ( od strony głównych graczy na rynku) swoje ostatecznie całkiem prywatne logo, obarczając wszystkich kolosalnymi kosztami. Coś tu jest chore i przypomina unijną biurokrację, ale z siedzibą w Szwajcarii.

Lechu [3]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 10:14:11

Zgłoś nadużycie

Siedziba główna FSC mieści się w Bonn (Niemcy)

Michał [145]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 11:22:35

Zgłoś nadużycie

PEFC, FSC to nie działa niestety zamiennie

W przypadku certyfikacji legalności pozyskania różne certyfilaty nie działają zamiennie. To byłoby za proste i za tanie. Cały łańcuch kolejnych podmiotów do których przechodzi dany ładunek, radośnie zdefiniowany jako legalny, musi mieć tylko i wyłącznie dany certyfikat i tu nie ma zamienników. Byłoby za łatwo, no logo jak wspomniałem przynosiłoby zbyt mało kasy. Wszystkie podmioty od marketu, przez kolejnych kupców, po wytworców i LP, każdy musi płacić za FSC lub/ i PEFC. Jesli market ma FSC nie kupi towaru z PEFC, bo.musialby wyrabiać kolejny certyfikat. Tu trzeba postępowac ostrożnie, bo nie sprzeda się towaru. Coca cola/ pepsi cola. Wyroby z legalnie pozyskanego drewna bez nowej formy logowej dziesięciny będą niesprzedawalne. Płatne udowadnianie niewinności zamiast ścigania winnych to pomysł na biznes Panów z FSC i PEFC.

Lechu [3]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 15:17:36

Zgłoś nadużycie

Czy jest możliwe sprawdzenie kto za tym stoi ?

Warto by poznać właścicieli przychody , koszty i na co przeznaczane są zyski.

Adam [398]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-13 10:21:29

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz