/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

Publiczne konsultacje projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski

FSC

Autor:
Źródło: FSC
Data: 2021-07-08


Rozpoczęły się konsultacje publiczne drugiego projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. W oparciu o zapisy zawarte w tym dokumencie dokonywana jest certyfikacja polskich lasów. Proces konsultacji potrwa od 01.07.2021r. do 31.08.2021r.

Publiczne konsultacje projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla PolskiPubliczne konsultacje projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla PolskiFot. D.Jabłoński

Certyfikacja gospodarki leśnej w Polsce rozpoczęła się w 1996r. i do stycznia 2014 prowadzona była w oparciu o wewnętrzne standardy jednostek certyfikujących akredytowanych przez FSC. Na początku 2014 roku wszedł w życie Krajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC w Polsce (FSC-STD-POL-01-01-2013L), który stał się obowiązującym dokumentem w procesie tej certyfikacji.

Ponieważ międzynarodowe wymogi i zasady certyfikacji ulegają ciągłej zmianie, konieczne jest ich wdrożenie również w standardach krajowych. Poces rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski rozpoczął się w styczniu 2018r. od powołania przez FSC tzw. Grupy Opracowującej Standard. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych grup interesariuszy, podzieleni na trzy równoważne izby: przyrodniczą, społeczną i ekonomiczną. Grupa podejmuje decyzje na drodze konsensusu, rozumianego jako „powszechna zgoda co do uznania propozycji, przy braku trwałego sprzeciwu wobec niej”.

Zadaniem Grupy Opracowującej Standard jest dokonanie rewizji obecnie obowiązującego Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski – to w oparciu o ten dokument są certyfikowane lasy w systemie FSC (obecnie ok. 72% wszystkich lasów w naszym kraju). FSC International wyznacza ogólne, międzynarodowe ramy, zapewniające spójność wymogów FSC na całym świecie. Wraz ze zmieniającymi się międzynarodowymi wytycznymi FSC, cyklicznej rewizji wymagają również standardy krajowe. Grupa Opracowująca Standard ma więc za zadanie dostosowanie wymogów międzynarodowych FSC do polskich warunków.

W 2019r. ukazał się Projekt nr 1 Standardu, który został poddany 60-dniowym konsultacjom publicznym. Proces analizy uwag nadesłanych w pierwszych konsultacjach, ponownej dyskusji poszczególnych zapisów standardu i wypracowania konsensusu przez Grupę Opracowującą Standard trwał dwa lata, tj. do marca 2021r. W tym czasie odbyło się prawie 40 spotkań Grupy.

-Grupa SDG rzetelnie przeanalizowała wszystkie przekazane komentarze i propozycje. Opublikowany do konsultacji Projekt nr 2 jest wynikiem dużego zaangażowania i intensywnej pracy członków Grupy Opracowującej Standard. Grupa pracowała nieprzerwanie, mimo pandemii COVID-19 i konieczności spotkań online - informuje Karolina Tymorek, Koordynatorka Projektu FSC w Polsce.

Grupa uzgodniła w toku prac treść większości zapisów Projektu nr 2 Krajowego Standardu, jednak nie udało jej się osiągnąć konsensusu co do treści kilku jego elementów. FSC International jako właściciel standardu i procesu jego rewizji, podjęło odpowiednie kroki, aby przejść do konsultacji publicznych i testów terenowych Projektu nr 2 Krajowego Standardu i uzupełniło Projekt nr 2 (szczegółowa informacja na ten temat znajduje się we Wstępie Projektu nr 2 Krajowego Standardu.

Brak porozumienia dotyczy głównie zagadnień związanych z wpływem gospodarki leśnej na wartości przyrodnicze. M.in. dotychczas nie uzgodniono zapisów dotyczących sposobu prowadzenia pozyska drewna na zrębach zupełnych, wskaźnika określającego ilość pozostawianego w lesie "drewna martwego", ilości drzew biocenotycznych pozostawianych na zrębach, czy sposobu określania wielkości "powierzchni referencyjnych" pozostawianych w lasach w celu umożliwienia działania procesom naturalnym.

Przygotowany przez Grupę Opracowującą Standard Projekt nr 2 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski jest obecnie poddawany konsultacjom publicznym, które trwają od 01.07.2021r. do 31.08.2021r. W najbliższym czasie zaplanowane są również testy terenowe. Następnie Grupa Opracowująca Standard będzie mogła wznowić prace i przygotować do końca 2021r. finalną propozycję Krajowego Standardu, do akceptacji przez Komitet ds. Polityk i Standardów FSC.

Konsultacje trwają od 01. lipca do 31. sierpnia 2021r. Osoby zainteresowane wzięciem w nich udziału szczegółowe informacje znajdą na stronie Projekt nr 2 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski oraz informacja nt. udziału w konsultacjach: na stronie https://pl.fsc.org/pl/certyfikacja-fsc/rewizja-krajowego-standardu-gospodarki-lesnej-fsc/konsultacje-publiczne-projektu-nr-2-krajowego-standardu-gospodarki-lenej-fsc-dla-polski

Liczba wyświetleń: 2235


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

FSC to zwykły biznes

Mamy w Polsce tyle regulacji dotyczących gospodarki leśnej i obrotu drewnem, że wystarczy. FSC to maszynka do wyciągania pieniędzy i LP powinny zwyczajnie z FSC zrezygnować. Jest PEFC, który świetnie funkcjonuje w Czechach, Słowacji czy Niemczech. Jakoś nie zauważyłem problemu ze sprzedażą drewna w tych krajach pomimo dużo mniejszej popularności FSC. Jasne, że duzi gracze będą cisnąć na utrzymanie FSC i podkreślać jego znaczenie. Sami ich hojnie finansują, kreując rzeczywistość.

NieChińczyk [22]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-08 12:02:55

Zgłoś nadużycie

Bardzo cenna uwaga [1]

Trzeba sprawę nagłośnić w celu zbadania funkcjonowania tej instytucji. Pod pozorem ekologi stworzono biurokratyczną maszynę do wyłudzania "pieniędzy" Miliardy w skali kraju. Tym powinna się zająć ABW i inne służby oraz instytucje NIK ,UOIKK

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-08 19:04:14

Zgłoś nadużycie

Coś w tym jest...

Zaczynam się skłaniać do takiej samej opinii. Miałem w zeszłym roku wprowadzić u siebie FSC dla jednego klienta. W trakcie omawiania wymagań do wprowadzenia w firmie FSC, wszystko -dosłownie- sprowadziło się do okazania faktur z LP i sprzedaży w czasie audytu. I co, żadnego segregowania surowca, jakichkolwiek działań fizycznych w firmie. Jeśli jest drewno z LP to nic więcej. A samo wdrożenie miało się odbyć on-line. Za to wszystko 15k zł i 7 co roku. Papierologia i nic więcej za tym nie stoi ...

M-r-c [1]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-09 08:37:57

Zgłoś nadużycie

Mafijny drenaż kasy pod płaszczykiem ochroby lasów [1]

Pomysł certyfikowania legalności zakupu drewna pewnie początkowo wydawał się cywilizowanym sposobem na wyręczenie służb leśnych, policji, które to w przypadku kradzieży, albo niewłaściwego wyrebu piwinny reagować. To także pozornie pomysł na ukrócenie korupcji w branży leśnej. Pozornie, ponieważ zamiast korupcji mamy jawny proceder lobbostycznego wyłudzania kasy, mamy przerastającą biurokracją strukturę, brnacą w papierkową fikcję. Przypomnijmy, że ten cały cyrk płatnej kontroli zgodności faktur zakupu drewna i faktur sprzedaży produktów z niego wytworzonych, ma zapobiegać tylko i wyłacznie zapobieganiu nielegalnej wycinki drzew. W przypadku lasów państwowych konieczność takiej certyfikacji podważa kompetencje firmy, jej zasad i struktur kontrolnych i legalnosci ich działań. Niezale od tego większość ma certyfikacje FSC i każdy, kto może udokumentować fskturę zakupu drewna od firmy z certyfikatem, powinien być zwolniony od jskichkolwiek opłat i jakiejkolwiek presji certyfikacji. Wystarczyłoby oświadczenie legalności zakupu surowca i sankcje karne związane z obrotem lub przerobem nielegalnie pozyskanego drewna. Co zgotowalo nam FSC, 750 dolców ląduje w Szwajcarii od każdego przedłużonego na rok certyfikatu. Dana partia drewna jest wielokrotnie opłacana przez różne firmy w celu udokumentowania jej legalności. Ile trzeba na papier drzew wyciąć na ten cyrk? FSC to tak bogata w tej chwili firma, że bez problemu narzuca odgórnie ( od strony głównych graczy na rynku) swoje ostatecznie całkiem prywatne logo, obarczając wszystkich kolosalnymi kosztami. Coś tu jest chore i przypomina unijną biurokrację, ale z siedzibą w Szwajcarii.

Lechu [6]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 10:14:11

Zgłoś nadużycie

Siedziba główna FSC mieści się w Bonn (Niemcy)

Michał [150]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 11:22:35

Zgłoś nadużycie

PEFC, FSC to nie działa niestety zamiennie

W przypadku certyfikacji legalności pozyskania różne certyfilaty nie działają zamiennie. To byłoby za proste i za tanie. Cały łańcuch kolejnych podmiotów do których przechodzi dany ładunek, radośnie zdefiniowany jako legalny, musi mieć tylko i wyłącznie dany certyfikat i tu nie ma zamienników. Byłoby za łatwo, no logo jak wspomniałem przynosiłoby zbyt mało kasy. Wszystkie podmioty od marketu, przez kolejnych kupców, po wytworców i LP, każdy musi płacić za FSC lub/ i PEFC. Jesli market ma FSC nie kupi towaru z PEFC, bo.musialby wyrabiać kolejny certyfikat. Tu trzeba postępowac ostrożnie, bo nie sprzeda się towaru. Coca cola/ pepsi cola. Wyroby z legalnie pozyskanego drewna bez nowej formy logowej dziesięciny będą niesprzedawalne. Płatne udowadnianie niewinności zamiast ścigania winnych to pomysł na biznes Panów z FSC i PEFC.

Lechu [6]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-12 15:17:36

Zgłoś nadużycie

Czy jest możliwe sprawdzenie kto za tym stoi ?

Warto by poznać właścicieli przychody , koszty i na co przeznaczane są zyski.

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2021-07-13 10:21:29

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA