DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kpina z przemysłu [1]

Lasy idą na wojnę z przemysłem .

Adam [361]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-24 06:15:21

Zgłoś nadużycie

Oczy otworzyli

Sami widzą co oznacza przedsiębiorstwo w dobie kryzysu. Niski zarobek i problemy ze sprzedażą. Jeszcze dobrze było gdyby zabrakło im kasy na pensje dla całej gospodarki leśnej. w końcu zaczeli doceniać przemysł drzewny, że istnieje.

Krystian [2]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-24 06:50:28

Zgłoś nadużycie

Bogaty nie zrozumie biednego

KPPD 1 % rentowności . Czy są dane GUS za iV kwartał ubiegłego roku przemysłu tarttacznego .

Adam [361]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-24 14:06:02

Zgłoś nadużycie

Ceny....

ledwo zipiemy przy tych cenach....


jeszcze trochę i będą nas błagać aby odbierać drewno...

będzie jak z ropą ... jeszcze chwila..

maX [4]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-25 10:15:41

Zgłoś nadużycie

Marzyciel

Wielkim obniżą a nas dobiją.

Adam [361]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-26 10:41:42

Zgłoś nadużycie

Polityka kija i marchewki

Z punktu Lasów strategia zrozumiała, wirus nie będzie trwał 20 lat z rębnią można poczekać 2-3 lata i mniej wycinać, drzewostany przez ten czas nie wyparują a nawet przyrośnie objętość. Tyle że przemysł drzewny nie dobity wirusem zostanie już totalnie dobity cenami z którymi będzie musiał konkurować na rynkach
zagranicznych (gdzie trafia 80% produkcji) a w których struktura lasów jest bardziej prywatna i ceny z pewnością polecą w dół. Szwedzi posiadający konglomeraty leśno-przemysłowe bez problemu rozprawią się z Polskim przemysłem.
A Lasy Państwowe po wirusie może się okazać ze nie będą mieć komu sprzedawać, lub przez susze drzewostany będą tak schorowane że oprócz klasy 4 nie będzie nic więcej. Karma wróci Państwo Lesnicy

Arek [3]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-27 08:48:43

Zgłoś nadużycie

Sobieamuzom [1]

Dość długo trwało zrozumienie sytuacji rynkowej ze strony naszego państwowego monopolisty i jak widać jeszcze się nie skonczyło. Być może zbyt dużo prawników opiniuje sytuację, a zbyt mało analityków rynku. Wskaźnik nieodebranego a wylicytowanego drewna pokazują zawyżoną wycenę grudniową drewna. Lasy Państwowe to potężny monopolista i decyzje tam podjęte rzutują na dziesiątki tysiecy firm w kraju. Jeśli przesacują ceny uniemożliwiają podjęcie rynkowych kontraktów wielu firmom. Pamiętajmy, że wiele firm podpisuje swoje kontrakty z kilkumiesięcznym opóźnieniem po licytacjach w lasach, które są zmuszeni dokonywać w ciemno. Jeśli nie wylicytują zostaja bez surowca, jeśli wylicytują zbyt wysoką cenę zostają często ze stratą, bez zysku. Już od lutego sporo drewna nieodebranego zalegało w lasach. Firmy otrzymywały z rynku odrzucenia ofert z powodu cen. Na to nałożyła się epidemia, która w znacznym stopniu sparaliżowała rynki. Wiele firm musiało zamknąć czasowo swoje firmy z powodu zamknięcia marketów np produkujące do Ikei, czy raptownie zmniejszającej się sprzedaży na bogatym pzachodniej Europie, szczególnie na południu. I cóż na to prawnicy, pilnujący interesów LP? Nie ma podstaw do okresowej korekty rynkowej ceny! Hallo Houston tu Ziemia. Wiemy, że nie wychodzicie zza biurek, z powodu koronawirusa i z tego powodu przestaliście jeździć po świecie, ale do jasnej cholery oglądacie chociaż TV. Myślicie, że Włosi, Francuzi, Hiszpanie a nawet Niemcy rzucą się na kupowanie mebli, podłóg, ogrodówki? To bardzo optymistyczne i życzeniowe myślenie. Europa i świat pogrążyły się w KRYZYSIE Panowie!Tkwimy w czarnej d-pie. Wiemy, że Wy przestaliście ścinać i ogólnie wytrzymacie. Drewno urośnie będzie więcej. Ale te Wasze żałosne zbiurokratyzowane, mułowate analizy, zawsze spóźnione możecie sobie o kant stołu rozbić. Czasowa rezygnacja z 10% kary za nie odebranie drewna. Jakież to wspaniałomyślne? Tyle, że na rynku jest zastój, a ceny na giełdzie spadły tak. że po zapłaceniu kary i tak jest dużo taniej. To pokazuje dupowatość Waszych analiz i konieczność wymiany tej całej bandy przygotowującej Wam analizy!

Lechu [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-04-30 11:09:54

Zgłoś nadużycie

Nieudaczniki albo zdrajcy

Grubo ponad miesiąc temu wysłałem pismo maila do DGLP z uwagami i prognozą tego co się stanie na rynku drzewnym jeśli nie wykonają pewnych ruchów takich jak wyraźna obniżka cen wszystkich- wtedy mówiłem o 20% ale przewidywałem więcej ,czy odstąpienie od jakichkolwiek kar umownych w związku z wystąpieniem sytuacji nadzwyczajnej oraz wydłużenie terminów płatności.
I cóż Panowie generałowie polskich lasów w poszczególnych komunikatach zachowywali się jak w tytule.W praktyce doprowadzili do upadku kilkuset firm a będzie więcej i dalej
#walą# głupa ,że wszystko jest dobrze.Jednak pomimo durnego oporu z ich strony zostali
powoli zmuszeni do wprowadzenia prawie wszystkiego o czym wyżej pisałem.Tylko jak zwykle za późno.w normalnym kraju tacy urzędnicy działające na szkodę państwa wyrażona ostatecznie w miliardach - nie wyszli by z pierdla do końca życia.
A u nas -pewnie dadzą sobie premie za nieustępliwą walkę z koronką(kiedyś było pewnie ze stonką , robakami itd...). Ludzie obudźmy się póki nie jest za późno.

krzysztof [1]Odpowiedz na ten komentarz2020-05-01 01:11:30

Zgłoś nadużycie

Rynek drewna, a rynek ropy. Wyobraźnia, elastyczność, strategiczne myślenie

Bez wątpienia sprawa cen drewna z LP jest złożona, a racje są po obu stronach. To truizm, który jednak, co najmniej w równym stopniu, można by także wypowiedzieć w stosunku do rynku ropy. Tam jednak cena baryłki osiągnęła wartość ujemną (Sic!). Płacono za odbiór. Gdyby czekali i spóźnili się z decyzją musiałoby stanąć wydobycie, a następnie przetwórstwo co byłoby dużo bardziej katastrofalne niż ujemne ceny, wcześniej (przed sars-cov-2) poza wyobraźnią, a jednak się stało; na naszych oczach. Analogia jest bardzo silna. Brak wyobraźni i dalekosiężnego (strategicznego) myślenia może mieć opłakane skutki. Spóźnić się w tej sytuacji z decyzją to nie podjąć jej wcale, czekając że wróci to co było i jak było. Polecam lekturę Becketa "Czekając na Godota".....

Marek Jagielski [11]Odpowiedz na ten komentarz2020-06-01 09:56:56

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz