/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Karaiby 2014: Lasy mgliste

Drewno.pl

Autor: Marcin Dyderski
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-02-16


Na Dominice las deszczowy sięga do wysokości około 500 m n.p.m., zaś powyżej przechodzi w las mglisty (Elfin Woodland). Pomiędzy tymi formacjami znajduje się strefa przejściowa - górski las deszczowy. Tego typu warunki występują w Parku Narodowym Morne Trois Pitons, między innymi w rejonie jezior Freshwater Lake oraz Boeri Lake.

Częsty w okolicy jeziora Freshwater Lake krzew z rodzaju <i>Charianthus</i>Częsty w okolicy jeziora Freshwater Lake krzew z rodzaju <i>Charianthus</i>Fot. Anna Gdula

Freshwater Lake jest największym jeziorem na wyspie, zaś Borei Lake – najwyżej położonym (870m n.p.m.). Do obu prowadzą szlaki turystyczne, z których można podziwiać niezwykle malownicze panoramy.

Widok na jezioro Freshwater LakeWidok na jezioro Freshwater LakeFot. Anna Gdula

Widok jezior i górskich szczytów ukrytych w chmurach zapiera dech w piersiach. Dużą część szlaku stanowią drewniane schody, wykonane nie tylko z drzew, ale też i paproci drzewiastych, wyróżniających się strukturą drewna.

Wnętrze lasu mglistegoWnętrze lasu mglistegoFot. Anna Gdula

Na wysokości od 700m n.p.m. chmury oraz mgły powstałe w wyniku parowania wody z niżej położonych lasów sprawiają, że wilgotność powietrza sięga 100%. Równocześnie wiatry nie pozwalają na wzrost wysokich drzew, dlatego lasy mgliste nie przekraczają 10 metrów wysokości. Nie pełnią one żadnych funkcji produkcyjnych, jednak są uznawane za najbogatsze w gatunki endemiczne oraz rzadkie spośród wszystkich formacji leśnych na wyspie.

 Okazały epifit z rodziny ananasowatych (<i>Bromeliaceae</i>) Okazały epifit z rodziny ananasowatych (<i>Bromeliaceae</i>)Fot. Anna Gdula

Obfitość wody pozwala rosnąć wielu roślinom, przez co las ten jest niezwykle gęsty. Niemal każde drzewo i krzew porośnięte są wieloma epifitami. Największe z nich - z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae) potrafią osiągać średnicę nawet dwa razy większą niż pień drzewa, na którym rosną. Najbardziej jednak uderza obfitość mchów i wątrobowców, które obrastają drzewa prawie po szczyt. Największe z nich osiągają nawet pół metra długości.

Widok na lasy mgliste, na pierwszym planie endemiczna dla Małych Antyli <i>Clusia magna</i>.Widok na lasy mgliste, na pierwszym planie endemiczna dla Małych Antyli <i>Clusia magna</i>.Fot. Anna GdulaLas mglisty buduje wiele gatunków drzew i krzewów. Najczęściej spotykane są kluzje, zwłaszcza endemiczna Clusia magna oraz Charianthus – krzew przypominający naszą kalinę. Oprócz tego występują palmy i pnącza, a także wiele gatunków roślin runa, szczególnie paproci. Właśnie to bogactwo gatunków stanowi wraz z urokliwymi pejzażami o wartości tej niezwykle rzadkiej i cennej formacji roślinnej.

Zobacz relację z wyprawy na Dominikę - Lasy Świata - Karaiby 2014 >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA