/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Karaiby 2014: Indian River - Indiańska Rzeka

Drewno.pl

Autor: Anna Gdula
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-02-12


Pośród mglistych, bagiennych lasów w północnej części Dominiki, w pobliżu Portsmouth meandruje rzeka. Choć na wyspie nie jest to rzadkością - ze względu na górzysty charakter i wilgotny klimat znaleźć na niej można blisko 400 cieków - ten jednak jest wyjątkowy. Indian River (Indiańska Rzeka) - bo o niej mowa - jest bowiem nie tylko najgłębsza na Dominice, ale też najciekawsza pod względem przyrodniczym i owiana niejedną legendą.

Las bagienny porastający brzeg Indian RiverLas bagienny porastający brzeg Indian RiverFot. Anna Gdula

Już od dolnego biegu Indiańskiej Rzeki spotkać można bardzo rzadkie na wyspie lasy bagienne z charakterystycznym dla tej formacji drzewem Pterocarpus officinalis, nazywanym przez tubylców „dragon blood tree”. Ten ciekawy gatunek swoją nazwę ludową zawdzięcza charakterystycznej czerwonej żywicy, stosowanej dawniej jako lekarstwo, a przez poszukiwaczy złota używanej do oddzielania cennego kruszcu od wody. Także obecnie gatunek ten ma duże znaczenie dla mieszkańców wyspy - z jego lekkiego i elastycznego drewna wykonuje się m.in. meble, elementy wyposażenia wnętrz i przedmioty codziennego użytku. 

Często spotykanym elementem krajobrazu doliny Indian River są także palmy kokosowe, których orzechy przenoszone są z nurtem wody. Ten typowy dla strefy subtropikalnej i tropikalnej gatunek drzewa nie tylko nadaje dolinie malowniczy charakter, ale znajduje też szereg zastosowań -jego owoce są ważnym surowcem w produkcji m.in. oleju, mleka kokosowego i kosmetyków oraz stanowią element lokalnej kuchni, liście służą jako materiał budulcowy wykorzystywany głównie jako element pokryć dachowych, z drewna zaś wykonuje się wytrzymałe kładki. 

Charakterystyczne dla bagiennych lasów nad Indian River są także wyrastające wprost z jej leniwego nurtu szuwary paprociowe. Budowane są one głównie przez dwa gatunki paproci - Montrichardia arborescens o ogromnych, parasolowatych liściach oraz Acrostichum danaeifolium nazywaną przez miejscową ludność „swamp fern” .

Dom czarownicy z filmu „Piraci z Karaibów”Dom czarownicy z filmu „Piraci z Karaibów”Fot. Anna Gdula

Jeszcze do niedawna rzeka wchodziła w skład terytorium Indian, obecnie zamieszkujących już tylko niewielki wydzielony rezerwat we wschodniej części wyspy. Do dziś jednak zachowała ona swój charakter i dzikie piękno, które było inspiracją m.in. dla twórców filmu „Piraci z Karaibów”, którzy w drugiej części opowieści umieścili motyw czarownicy zamieszkującej chatkę na brzegu tej właśnie rzeki. Po zakończeniu realizacji filmu domek nie został rozebrany i można go zobaczyć wędrując po lesie lub płynąc po rzece łodzią.

Indiańska rzeka to z pewnością jedno z najciekawszych miejsc na Dominice, ważnych nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale przede wszystkim z punktu widzenia ochrony przyrody. Jej dolina jest bowiem jednym z ostatnich na wyspie miejsc występowania lasów bagiennych będących siedliskiem dla wielu cennych gatunków roślin, takich jak krzew Pavonia paludicola oraz zwierząt.

Zobacz relację z wyprawy na Dominikę - Lasy Świata - Karaiby 2014 >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA