/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Karaiby 2014: Ogród Botaniczny w Roseau / Dominika

Drewno.pl

Autor: Anna Gdula i Marcin Dyderski
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-02-12


Jednym z punktów wyprawy na Dominikę realizowanej w ramach projektu "Lasy Świata - Karaiby 2014" były odwiedziny w Ogrodzie Botanicznym Roseau.

Bois Kwaib (Sabinea carinalis), którego kwiat jest symbolem narodowym DominikiBois Kwaib (Sabinea carinalis), którego kwiat jest symbolem narodowym Dominiki

Ogród Botaniczny w Roseau uważany jest za jeden z najciekawszych tego typu obiektów na Karaibach. Jego historia sięga 1890 roku, kiedy na miejscu plantacji trzciny cukrowej powstała tu szkółka, w celu zapewnienia rolnikom sadzonek dobrej jakości.

Na powierzchni zaledwie 16 hektarów skupia on imponującą kolekcję drzew i krzewów, zarówno rodzimych dla Dominiki, jak i sprowadzonych z najdalszych krańców świata.

W urządzonej w stylu parkowym części reprezentacyjnej ogrodu zgromadzono liczne gatunki ozdobne i drzewa owocowe.

W drugiej części znajdują się pozostałości lasu deszczowego. Drzewa porośnięte są przez wiele gatunków epifitów, głównie paproci, w powietrzu unosi się zapach wilgoci, a gęste runo i podszyt ograniczają widoczność. Przez tę część prowadzą dwa szlaki spacerowe, a w zasadzie dwie wydeptane ścieżki.

Autobus szkolny przygnieciony przez baobab w czasie huraganu Davis w 1979 roku.Autobus szkolny przygnieciony przez baobab w czasie huraganu Davis w 1979 roku.

W centrum ogrodu znajduje się hodowla dwóch gatunków papug - amazonki imperialnej Amazona imperialis, endemicznej dla Dominiki, oraz amazonki Jaco A. arausiaca. Jest to forma ochrony ex situ tych zagrożonych gatunków, zwłaszcza A. imperialis, której liczebność nie przekracza 300 osobników. Można tam również spotkać kolibry oraz dwa gatunki jaszczurek, endemiczne dla Karaibów, więc ogród stanowi również ośrodek bioróżnorodności także dla świata zwierząt.

Do najciekawszych roślin Ogród Botaniczny w Roseau należą :

  • Sabinea carinalis, zwana przez tubylców Bois Kwaib. Okazały krzew o czerwonych kwiatach, występujący na wyspie dość pospolicie. Obok helikonii kwiat narodowy Dominiki
  • Annona reticulata i A. muricata - Custard Apple i Sugar Apple - dwa gatunki drzew owocowych z Karaibów. A. reticulata posiada miękki miąższ, o słodkim zapachu, zaś A. muricata duże, kolczaste owoce
  • Podocarpus coriaceus - drzewo dorastające do 15 m wysokości, występuje w lasach mglistych i zaroślach powyżej górnej granicy lasu. Jedyny rodzimy gatunek nagozalążkowy Dominiki
  • Hibiscus elatus - pochodzące z Kuby i Jamajki drzewo o pięknych kwiatach. Rozpowszechnione w wyniku sadzenia na całych Karaibach jako drzewo ozdobne.
  • Bambusa spinosa - trawa wyższa niż drzewa, czyli bambus. Sprowadzony z Azji rozmnaża się przez odrośla korzeniowe, służy jako budulec, surowiec do wyrobu drobnych przedmiotów, warzywo (młode pędy) oraz lekarstwo.
  • Adansonia digitata - największe drzewo ogrodu, czyli baobab. Sprowadzony z Afryki rósł bez przeszkód do 1979 roku, kiedy został przewrócony przez huragan David, który wiejąc z prędkością 240 km/h spustoszył wyspę i poczynił znaczne straty w kolekcji drzew.

 

Zobacz relację z wyprawy na Dominikę - Lasy Świata - Karaiby 2014 >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA