/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OCHRONA DREWNA

Ten żarłok kołatek domowy

Drewno.pl

Autor: inż. Zbigniew Gęsiński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2007-11-29


Kołatek domowy (Anobium punctatum Deg, rys.) jest najgroźniejszym szkodnikiem (wśród owadów drewna), mebli i innych sprzętów drewnianych. Jego larwy o długości 3-4 mm, rozwijające się przez 2-3 lata a nawet dłużej, są bardzo żarłoczne. Pożywiają się drewnem iglastym i liściastym (ich enzymami), drążąc w nich chodniki o średnicy 2 mm...

Kołatek domowyKołatek domowy

Nazwa kołatków pochodzi od charakterystycznych dźwięków (tykanie , kołatanie ) które chrząszcze wydają uderzając przedpleczem o ściankę chodnika. Miejsce ich żerowania poznaje się po tym, że wyrzucają na zewnątrz otworu mączkę drzewną. Jeśli zauważymy w naszych meblach okrągłe, niewielkie otworki, możemy podejrzewać, że zagnieździł się w nich kołatek. Najlepiej czuje się w temperaturze 20 stopni C i 70 % względnej wilgotności powietrza, czyli takiej, jaka panuje w naszych mieszkaniach.

Kołatek, a szczególnie jego larwy nie są jednak odporne na wyższe temperatury.
Stąd najczęstszą metodą jego zwalczania jest nagrzewanie drewna do 50-60 stopni. Niższe temperatury są również dla niego szkodliwe, ale po wyżej 50 zabójcze. W walce z kołatkiem stosuje się na ogół ogrzewanie punktowe, bo owad żeruje tylko w określonych miejscach, dlatego nie trzeba ogrzewać całego mebla. Warto pamiętać, że drewno ogrzewa się bardzo powoli. Do nagrzewania można stosować różne urządzenia, natomiast najlepiej urządzenia typu promienniki. np. lampy podczerwieni. Dobrym środkiem dezynsekcji drewna są promienie gamma, które wykazują bardzo dobrą przenikliwość.

Kołatka można zwalczać również za pomocą środków chemicznych, wstrzykując strzykawką do chodników specjalne preparaty chemiczne , które uśmiercają jego żarłoczne larwy. Po wstrzyknięciu preparatu należy jednak pamiętać, by otwory pozatykać parafiną. Dobrym sposobem zwalczania kołatka jest zagazowywanie jego kanałów gazem - siarczanem węgla, ale jest to metoda kłopotliwa ponieważ wymaga zastosowania specjalnej komory lub pomieszczenia zamkniętego i starannie uszczelnionego.

Walka z kołatkiem domowym, który wyrządza duże szkody, szczególnie w meblach zabytkowych, dziełach sztuki, skończy się zawsze sukcesem, jeśli będzie się to robić dostatecznie intensywnie i zaraz po pojawieniu pierwszych otworów z wyrzucaną mączką drzewną.

Autor:
inż. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI
rzeczoznawca, biegły sądowy w dziedzinie technologii drewna

REKLAMA

Środek na korniki

Liczba wyświetleń: 50688


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

RZECZOZNAWCA , BIEGŁY SĄDOWY [2]

Zainteresowanych walką z kołatkiem, proszę o osobisty kontakt. Posiadam szersze materiały w tym zakresie.

Zbigniew Gęsiński [8]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-07 14:58:06

Zgłoś nadużycie

Witam

Witam Pana ---mam ogromny problem z kołatkiem ,który opanował nowo wyremontowaną sypialnię---przypuszczam,że kołatek wychodzi spod nowych paneli----jest dosłownie wszędzie i nie moge sobie z tym poradzic--bardzo proszę o jakąkolwiek radę jak się go pozbyc----nie wiem czy to jest osobisty kontakt z Panem (proszę podac namiary--to się odezwe)madzia12g@interia.pl

madzia1974 [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-10-31 20:24:57

Zgłoś nadużycie

Porszę o pomoc w wytepieniu kolatka, bez koniecznosci sciagania mebli.
Z ...

gory dziekuje

DL [2]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-08 16:33:43

Zgłoś nadużycie

POMOC

Witam,
zwracam się z ogromną prosba o pomoc w wytepieniu kolatka, w moich nowych meblach. Meble zostały zamontowane 2 miesiące temu, czy jest jakis sposob wytepienia robactwa bez sciagania mebli.
Z gory dziekuje za pomoc

DL [2]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-08 16:32:36

Zgłoś nadużycie

Więźba [3]

Nie mogę poradzić sobie ze szkodnikami w więźbie dachowej. Robią korytarze i wysypuje się mączka, ale raczej to nie kołatki. Ponieważ pracują nawet w lato w wysokich temperaturach, które panują na strychu (ponad 40 st.C). W zimie jakby trochę mniej ich słychać. Może to spuszczele. Proszę o radę.
Jeszcze jedno, otwory są większe około 4-5 mm

Jarek z Płocka [2]Odpowiedz na ten komentarz2009-08-12 10:05:58

Zgłoś nadużycie

Proszę o kontakt telefoniczny 508711757

Zbigniew Gęsiński [8]Odpowiedz na ten komentarz2009-08-12 23:02:33

Zgłoś nadużycie

Niestety nie widzę Pana danych jako rzeczoznawcy w tym portalu. Proszę ...

przesłać na mój mail:
jarse@poczta.onet.pl

Jarek z Płocka [2]Odpowiedz na ten komentarz2009-08-13 09:05:36

Zgłoś nadużycie

Re: Więźba

Z Twojego opisu wynika, że jest to spuszczel. Spuszczel jest gatunkiem ciepłolubnym i najlepiej rozwija się w temperaturze 28-30 st. C. Zima ich nie słyszysz ponieważ w okresach zimy aktywność larw jest mniejsza. O tym jak zwalczyć te szkodniki dowiesz się z Kopalni Wiedzy o Szkodnikach. Pozdrawiam

Grażyna [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-03-25 12:13:27

Zgłoś nadużycie

Pomocy!!!!!!!!!!!!!!! [1]

W moich deskach podłogowych zagnieździł się prawdopodobnie kołatek
( opis pasuje do dźwięków jakie słyszę codziennie). Próbowałam już pozbyć się go preparatami , które wprowadza się w otwory przez niego zrobione. Przez kilka miesięcy był spokój , a teraz znów to samo.
Z góry dziekuję za pomoc.

sun [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-03-02 19:26:51

Zgłoś nadużycie

Walka z owadami drewna jest bardzo trudna i musi byc prowdzona konsekwętnie. ...

Prosze przesłać zdjęcia i opis na mój adres mailowy -zbigniew.gesinski@alfa.pl , pomogę. Pozdrawiam !

inż. Zbigniew Gęsiński - rzeczoznawca w dziedzinie technologii [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-03-02 19:45:07

Zgłoś nadużycie

Microwave Shashel woodworm treatment

oto, co powinno działać. ugotuje wszystko, co żywe (...) mikrofale zapieka wewnątrz pomimo faktu, że jest to bezpieczne i ekologiczne

Post edytowany przez Administratora

lag [1]Odpowiedz na ten komentarz2015-10-07 09:31:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA