/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYDARZENIA

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiego

Autor: Kamil Jabłoński
Źródło: ITA/ICE Varsavia
Data: 2019-11-28


W dniu 20.11.2019r. w Warszawie odbyło się forum poświęcone współpracy włosko-polskiej w przemyśle meblarskim organizowane przez Italian Trade Agency - ICE - Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Po powitaniu i wprowadzeniu do spotkania zainicjowanym przez Antonino Mafodda, dyrektora ICE oraz Jana Szynkę, prezesa OIGPM, rozpoczęła się część poświęcona włoskim doświadczeniom w trendach w projektowaniu oraz ewolucji włoskiego przemysłu meblarskiego wobec wymagań rynków zagranicznych. O zagadnieniach związanych z tymi tematami opowiadali zaproszeni goście z Włoch: Simone Micheli - architekt, ekspert projektowania wnętrz oraz Massimiliano Zamó, CEO firmy produkującej krzesła - Line Fabbrica.

Kolejnym prelegentem był dr Tomasz Wiktorowskiego, CEO B+R Studio, którego prezentacja poświęcona była marketingowi w branży wyposażenia wnętrz - nowych trendach wśród konsumentów oraz próbie znalezienia wspólnego mianownika dla polskich producentów mebli wraz z umiejscowieniem naszej produkcji względem innych państw. 

Motywem przewodnim drugiej części forum przemysłu meblarskiego były dwa hasła: Personalizacja produkcji oraz Przemysł 4.0.

Giacomo Montanelli Product Manager z SCM Group opowiedział o zmianach w przemyśle jakie mają miejsce w ostatnich 15 latach, a związanych z odchodzeniem od produkcji masowej na rzecz produkcji personalizowanej.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Przemianę jaka następuje w branży meblarskiej możemy porównać do tego co się wydarzyło w przemyśle motoryzacyjnym. SCM zaprezentowało nowe kierunki w produkcji mebli, w których robotyka i automatyzacja są odpowiedzią na dążenie do innowacyjności, zwiększenia ekologii produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stosunku jakości wyrobów do ich ceny.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Zgodnie z przedstawionymi informacjami, systemy technologiczne oferowane przez SCM charakteryzują się łatwością w rekonfigurowaniu produkcji uzyskaną przez podzielenie na komórki operacyjne, z których każda odpowiedzialna jest za daną obróbkę. Z kolei dzięki robotyzacji otrzymujemy większą wydajność produkcji i wyższą jakość wyrobów, z jednoczesnym wsparciem operatorów, którzy otrzymują ujednolicone interfejsy maszyn.

Czym jest nowy, zapobiegawczy model produkcji?

Zapobiegawczy model produkcji bazuje na wykorzystaniu różnorodnych czujników (np. temperatury, wilgotności), które w sposób ciągły monitorują proces wytwarzania. Dane pozyskiwane w ten sposób pozwalają na przewidywanie przyszłych zdarzeń. Np. odpowiednio skonfigurowany system poinformuje użytkownika jakie części zamienne będą mu potrzebne, jeszcze zanim zdarzy się awaria. Dzięki temu można zapanować prace konserwacyjne w dogodnym momencie lub poprzez zwolnienie produkcji, a nie nagłe i niespodziewane jej przerwanie. 

Więcej o Digital Services firmy SCM w relacji z wizyty w Centrum Technologicznym firmy SCM Group w Thiene >>>

W podobnym duchu o Przemyśle 4.0 mówił Massimo Gentoletti reprezentujący firmę Biesse Group. Gentoletti również skupił się na rozwiązaniach z zakresu automatyzacji procesu wytwarzania mebli i produkcji realizowanej w małych partiach (tzw. Batch-One), które przedstawiał na przykładzie firmy Center-Mebel z Łomży.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Główne założenia automatyzacji produkcji mebli w tej firmie, związane były  z wdrożeniem możliwości personalizacji mebli zgodnie z wymaganiami pochodzącymi z zamówień składanych przez klientów na stronie www. System umożliwia monitoring przepływu materiału od magazynu - poprzez cały proces produkcji, aż do gotowego wyrobu, co minimalizuje ewentualne przestoje. Efektem nowej konfiguracji był wzrost wydajności o 73% przy jednoczesnym utrzymaniu zatrudnienia na tym samym poziomie. Dzięki temu produkcja może odbywać się w małych partiach, a czas dostawy do klienta znacznie się skrócił.

O wykończeniach powierzchni w produkcji mebli

Na koniec spotkania, o innowacjach w dziedzinie wykańczania powierzchni w produkcji mebli opowiedział Paolo Barberis z firmy IMAC, a Cristian Giovannini, Product Manager w Cefla Finishing Group przedstawił prezentację na temat wykończenia elementów mebli w kolorach matowych oraz super matowych (poniżej 5 gloss) na powierzchniach gładkich i profilowanych. Ciekawie też wyglądały możliwości druku cyfrowego np. z fakturą marmuru czy słoi drewna, pozwalające na zmniejszenie magazynu materiałów do produkcji.

Z sukcesu wydarzenia bardzo zadowoleni byli organizatorzy. Z ponad 100 potwierdzeń na forum było ponad 80 uczestników, którzy reprezentowali nie tylko firmy produkujące meble, ale i firmy maszynowe, softwarowe, banki, czy firmy konsultingowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz