/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiego

Autor: Kamil Jabłoński
Źródło: ITA/ICE Varsavia
Data: 2019-11-28


W dniu 20.11.2019r. w Warszawie odbyło się forum poświęcone współpracy włosko-polskiej w przemyśle meblarskim organizowane przez Italian Trade Agency - ICE - Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Po powitaniu i wprowadzeniu do spotkania zainicjowanym przez Antonino Mafodda, dyrektora ICE oraz Jana Szynkę, prezesa OIGPM, rozpoczęła się część poświęcona włoskim doświadczeniom w trendach w projektowaniu oraz ewolucji włoskiego przemysłu meblarskiego wobec wymagań rynków zagranicznych. O zagadnieniach związanych z tymi tematami opowiadali zaproszeni goście z Włoch: Simone Micheli - architekt, ekspert projektowania wnętrz oraz Massimiliano Zamó, CEO firmy produkującej krzesła - Line Fabbrica.

Kolejnym prelegentem był dr Tomasz Wiktorowskiego, CEO B+R Studio, którego prezentacja poświęcona była marketingowi w branży wyposażenia wnętrz - nowych trendach wśród konsumentów oraz próbie znalezienia wspólnego mianownika dla polskich producentów mebli wraz z umiejscowieniem naszej produkcji względem innych państw. 

Motywem przewodnim drugiej części forum przemysłu meblarskiego były dwa hasła: Personalizacja produkcji oraz Przemysł 4.0.

Giacomo Montanelli Product Manager z SCM Group opowiedział o zmianach w przemyśle jakie mają miejsce w ostatnich 15 latach, a związanych z odchodzeniem od produkcji masowej na rzecz produkcji personalizowanej.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Przemianę jaka następuje w branży meblarskiej możemy porównać do tego co się wydarzyło w przemyśle motoryzacyjnym. SCM zaprezentowało nowe kierunki w produkcji mebli, w których robotyka i automatyzacja są odpowiedzią na dążenie do innowacyjności, zwiększenia ekologii produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stosunku jakości wyrobów do ich ceny.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Zgodnie z przedstawionymi informacjami, systemy technologiczne oferowane przez SCM charakteryzują się łatwością w rekonfigurowaniu produkcji uzyskaną przez podzielenie na komórki operacyjne, z których każda odpowiedzialna jest za daną obróbkę. Z kolei dzięki robotyzacji otrzymujemy większą wydajność produkcji i wyższą jakość wyrobów, z jednoczesnym wsparciem operatorów, którzy otrzymują ujednolicone interfejsy maszyn.

Czym jest nowy, zapobiegawczy model produkcji?

Zapobiegawczy model produkcji bazuje na wykorzystaniu różnorodnych czujników (np. temperatury, wilgotności), które w sposób ciągły monitorują proces wytwarzania. Dane pozyskiwane w ten sposób pozwalają na przewidywanie przyszłych zdarzeń. Np. odpowiednio skonfigurowany system poinformuje użytkownika jakie części zamienne będą mu potrzebne, jeszcze zanim zdarzy się awaria. Dzięki temu można zapanować prace konserwacyjne w dogodnym momencie lub poprzez zwolnienie produkcji, a nie nagłe i niespodziewane jej przerwanie. 

Więcej o Digital Services firmy SCM w relacji z wizyty w Centrum Technologicznym firmy SCM Group w Thiene >>>

W podobnym duchu o Przemyśle 4.0 mówił Massimo Gentoletti reprezentujący firmę Biesse Group. Gentoletti również skupił się na rozwiązaniach z zakresu automatyzacji procesu wytwarzania mebli i produkcji realizowanej w małych partiach (tzw. Batch-One), które przedstawiał na przykładzie firmy Center-Mebel z Łomży.

Polsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoPolsko-włoskie forum przemysłu meblarskiegoFot. Drewno.pl

Główne założenia automatyzacji produkcji mebli w tej firmie, związane były  z wdrożeniem możliwości personalizacji mebli zgodnie z wymaganiami pochodzącymi z zamówień składanych przez klientów na stronie www. System umożliwia monitoring przepływu materiału od magazynu - poprzez cały proces produkcji, aż do gotowego wyrobu, co minimalizuje ewentualne przestoje. Efektem nowej konfiguracji był wzrost wydajności o 73% przy jednoczesnym utrzymaniu zatrudnienia na tym samym poziomie. Dzięki temu produkcja może odbywać się w małych partiach, a czas dostawy do klienta znacznie się skrócił.

O wykończeniach powierzchni w produkcji mebli

Na koniec spotkania, o innowacjach w dziedzinie wykańczania powierzchni w produkcji mebli opowiedział Paolo Barberis z firmy IMAC, a Cristian Giovannini, Product Manager w Cefla Finishing Group przedstawił prezentację na temat wykończenia elementów mebli w kolorach matowych oraz super matowych (poniżej 5 gloss) na powierzchniach gładkich i profilowanych. Ciekawie też wyglądały możliwości druku cyfrowego np. z fakturą marmuru czy słoi drewna, pozwalające na zmniejszenie magazynu materiałów do produkcji.

Z sukcesu wydarzenia bardzo zadowoleni byli organizatorzy. Z ponad 100 potwierdzeń na forum było ponad 80 uczestników, którzy reprezentowali nie tylko firmy produkujące meble, ale i firmy maszynowe, softwarowe, banki, czy firmy konsultingowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA