/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Brak porozumienia między Lasami Państwowymi i przemysłem drzewnym - Będzie protest w Warszawie?

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2019-09-02


Lasy Państwowe i organizacje skupiające firmy zajmujące się przetwórstwem drewna nie mogą znaleźć płaszczyzny porozumienia. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego ponownie zwraca się o wsparcie do rządu, który o wsparciu jednej z najważniejszych branży przemysłu mówi, ale nic w tym zakresie nie robi.

Brak porozumienia między Lasami Państwowymi i przemysłem drzewnym - Będzie protest w Warszawie?Brak porozumienia między Lasami Państwowymi i przemysłem drzewnym - Będzie protest w Warszawie?

Od kilku miesięcy toczą się rozmowy dotyczące zasad sprzedaży drewna na lata 2020/2021. Ministerstwo Przedsiębiorczości i i Technologii oraz Ministerstwo Środowiska zobowiązało Lasy Państwowe do konsultacji z organizacjami branżowymi proponowanych rozwiązań w tym zakresie. W opinii przemysłu konsultacje w rozumieniu Lasów Państwowych oznaczają przedstawienie planowanych przez leśników rozwiązań i nie branie pod uwagę postulatów nabywców drewna.

Więcej na temat rozbieżności pomiędzy Lasami Państwowymi i przemysłem drzewnym w artykule: Zasady sprzedaży surowca drzewnego na rok 2020

Zdaniem organizacji branżowych zasady sprzedaży drewna proponowane przez Lasy Państwowe, preferują duże korporacje o nieograniczonych zasobach finansowych, są nieczytelne i nie transparentne. Pomijają interes firm polskich, małych i średnich zakładów, które dominują w strukturze ponad 7000 podmiotów kupujących surowiec w Lasach Państwowych

Od kilkunastu lat tradycją stało się coroczne modyfikowanie zasad sprzedaż surowca drzewnego i zaskakiwanie nabywców wciąż nowymi rozwiązaniami. Często ostatecznie odmiennych od wersji przedstawianych i "ustalanych" w trakcie spotkań. Nie inaczej dzieje się i w roku bieżącym.

W czerwcu Lasy Państwowe opublikowały "podstawowe założenia" zasad sprzedaży na rok 2020 opatrzone notatką "Na podstawie spotkania Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Sprzedaż drewna na lata 2020/2021". Tymczasem uczestniczące w spotkaniach organizacje: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, które wspólnie przedstawiają propozycje zmian w zasadach, twierdzą, że żadne z ich postulatów nie znajdują uznania u leśników.

Dodatkowo powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego Zespół d.s Rozwoju Przemysłu Drzewnego pod egidą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który miał być arbitrem pomiędzy pomiędzy monopolem PGL LP, a polskim sektorem przemysłu drzewnego praktycznie nie działa. Jak informuje PIGPD dotychczas odbyło się kilka spotkań zespołu, z których nic nie wynika. Lasy Państwowe przedstawiają na nich swoje plany nie uwzględniające postulatów przemysłu, obiecywane przez Ministerstwo Środowiska konsultacje nie odbywają się.

Czar goryczy przelało ostatnie zebranie Zespołu w Ministerstwie Przedsiębiorczości jakie miało miejsce w końcu sierpnia, na którym mimo zapowiedzi nie pojawił się, żaden z ministrów i nikt nie pofatygował się z jakimkolwiek wyjaśnieniem. -Przedstawiliśmy nasze argumenty, leśnicy podtrzymali swoje propozycje i na tym zakończyło się spotkanie - mówi Rafał Szefler, Dyrektor Biura PIGPD, komentując przebieg rozmów. -Na dzień dzisiejszy, jedyne czego możemy być pewni, to kompletna ignorancja rządu - dodaje.

W związku z niemożnością bezpośredniego porozumienia z przedstawicielami PGL Lasy Państwowe oraz, mimo wcześniejszych obietnic, brakiem wsparcia strony rządowej w negocjacjach z leśnym monopolem Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała Premiera Morawieckiego list, w którym ponownie zaapelowała o pomoc w uwzględnieniu postulatów przemysłu drzewnego w zasadach sprzedaży surowca drzewnego z Lasów Państwowych oraz zaplanowała na 4. października b.r. pikietę przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

 

Poznań, 29.08.2019r.
Znak: IG 17/08/19

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Nawiązując do wielokrotnie kierowanych w imieniu polskiego przemysłu drzewnego pism i wystąpień jako grupa organizacji reprezentujących przedsiębiorców, wnosimy o Pana osobistą interwencję aby nakłonić państwową jednostkę organizacyjną, PGL Lasy Państwowe oraz nadzorującego je Ministra Środowiska, do niezwłocznej zmiany zasad i ustalonych jednostronnie przez PGL LP reguł handlu drewnem okrągłym w naszym kraju.
Zasady sprzedaży drewna proponowane przez Lasy Państwowe, naszym zdaniem, preferują korporacje o nieograniczonych zasobach finansowych, są nieczytelne i nie transparentne. Pomijają interes firm polskich, małych i średnich zakładów, często prowadzonych od pokoleń przez całe rodziny, a które dominują w strukturze ponad 7.000 podmiotów kupujących drewno okrągłe w Lasach Państwowych.

Mieliśmy nadzieje, że powołany przez Pana Premiera Zespół d.s Rozwoju Przemysłu drzewnego z udziałem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii będzie arbitrem pomiędzy monopolistą PGL LP a polskim sektorem przemysłu drzewnego.
Tak się jednak nie stało. Odbyło się klika spotkań bez jakichkolwiek pozytywnych efektów przedstawiciele Lasów Państwowych nie uwzględniają naszych postulatów, a M.P. i T. jest jedynie instytucją potwierdzającą sztywne zasady preferowane przez Lasy Państwowe.

Na ostatnim spotkaniu w dniu 27.08.2019 br., przedstawiciele PGL LP przedstawili zasady sprzedaży drewna na lata 2020-2021, w których najważniejsze postulaty naszej grupy nie zostały uwzględnione. Pomiędzy posiedzeniami Zespołu nie odbyły się, obiecywane przez Ministerstwo Środowiska, konsultacje.
Przedstawione zasady sprzedaży zabezpieczają jedynie interesy PGL LP. Ceny minimalne są tworzone na poziomie nadleśnictw i nie uwzględniają aktualnej sytuacji na rynku surowca. W Niemczech, Czechach, Skandynawii, czyli u naszych bezpośrednich konkurentów na rynkach światowych, ceny surowca maleją.
Zauważalne są już także pierwsze oznaki spowolnienia gospodarki u naszych odbiorców, przez co można spodziewać się recesji.

W imieniu największych organizacji, które grupują małe, średnie oraz duże firmy przerabiające rocznie 12 mln m3 i zatrudniające ponad 30.000 osób, zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o osobistą interwencję i umocowanie M.P i T oraz Ministerstwa Środowiska do arbitralnego uczestnictwa przy tworzenia jasnych, przejrzystych i stabilnych zasad sprzedaży drewna, z udziałem organizacji branżowych

Panie Premierze, w związku z widocznymi oznakami recesji, które wyraźnie widać w Europie, stan polskiego przemysłu drzewnego stale pogarsza się, a po wprowadzeniu zasad sprzedaży drewna zaproponowanych przez LP będzie tragiczny i doprowadzi do upadłości wiele polskich przedsiębiorstw
Udział branży drzewnej w całości produkcji sprzedanej polskiego przemysłu to 6%, a z meblami aż 9,6%. Zatrudnia zaś ponad 300.000 osób. Stanowi więc jeden z najbardziej kluczowych segmentów gospodarki kraju

Bez pańskiego zainteresowania proces stopniowego upadku polskiego przemysłu drzewnego nie będzie zatrzymany. Będziemy zobowiązani za potraktowanie naszego wystąpienia z powagą, na którą liczy wiele tysięcy pracodawców, pracowników i ich rodzin działających w tym przemyśle. Liczymy również na możliwość bezpośredniego spotkania z Panem Premierem, co pozwoliłoby na dokładniejszą prezentację konkretnych propozycji zmian, a także na pełniejsze przedstawienie sytuacji w jakiej się znajdujemy. Uważamy, że jest ona poważna i kończy się nam czas na podjęcie zdecydowanych kroków.

W imieniu organizacji przemysłu drzewnego:
Prezydent PIGPD Marek Kubiak
PKN EPAL - Roman Malicki
Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego - Mirosław Florkiewicz
Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego - Longin Graczkowski

Do wiadomości:
Pani Jadwiga Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii

Liczba wyświetleń: 6803


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA DLA SKŁADNICY LP W Giżycku [1]

Może , przedstawiciel L.P wypowie się na jakich zasadach składnica Lasów Państwowych w Giżycku dostaje przydziały drewna . Od trzech lat Nadleśnictwa Gołdap, Czerwony Dwór , Olecko całą pulę drewna S2a Brzozy , s2a Olszyny bez żadnego przetargu przydzielają tej składnicy i to po jak niskich cenach.Więc panowie, musimy się zrzucić na pokrycie strat w L.P. Czymś trzeba niegospodarność wyrównać.

Zbulwersowany [10]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-02 21:50:18

Zgłoś nadużycie

sprzedaż drewna dla skladnicy LP Gizycko to ciekawa zagadka

wysortowane s2a ,i monopol na Brzoze i Olche s2a z wyżej wymienionych Nadlesnictw to standart od kilku lat a co za tym idzie w okolicy jest deficyt tych gatunkow a przedsiebiorcy walczą a przydziały i tak mizerne

jesion [111]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-05 18:30:22

Zgłoś nadużycie

Prośba

Proszę to zgłosić do UOKIKU oraz do NIK . Pozdrawiam

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 06:48:44

Zgłoś nadużycie

Nihil novi

Arogancja i wykorzystywanie monopolistycznej pozycji Lasów Państwowych - "największego obszarnika Europy" jest widoczna nie tylko w relacji z organizacjami producentów.
Znają ją organizacje przyrodnicze, których wnioski kierowane do LP odbijają sie o ścianę.
Stawiam tezę, że nie ma wielkiej sprzeczności pomiędzy interesami ochrony przyrody, a potrzebami surowcowymi małych i średnich polskich przedsiębiorstw z branży drzewnej. Warto o tym porozmawiać....

Antoni Kostka [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 10:00:20

Zgłoś nadużycie

obalic kaste !

niestety wszyscy o tym wiedzą mowia ale nikt nic nie robi !! jedzmy na waraszawe !

zpd [21]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 21:44:17

Zgłoś nadużycie

i to teraz przed wyborami

Trzeba społeczeństwo i Prezesa powiadomić o dobijanej branży drzewnej Małych i Średnich firm. Jest tak duże niezadowolenie w branży że tylko iskra potrzebna.

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-04 14:11:05

Zgłoś nadużycie

Stan prac nad zasadami sprzedaży drewna

STAN PRAC NAD ZASADAMI SPRZEDAŻY DREWNA W LASACH PAŃSTWOWYCH
02.09.2019 | LASY PAŃSTWOWE
Tweetnij Google+drukuj
FOT. PAWEŁ FABIJAŃSKI
Postulaty i pomysły dotyczące zasad sprzedaży drewna na rok 2020/2021 są omawiane na cyklicznych spotkaniach Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego przy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Zgodnie z ustaleniami z ostatniego posiedzenia Zespołu ds. rozwoju przemysłu drzewnego konsultacje będą, niezmiennie jak w latach poprzednich, kontynuowane.

Lasy Państwowe podkreślają od lat, także od początku prac zespołu przy MPiT, że zasady te muszą być zgodne z prawem konkurencji i nie mogą narażać LP na zarzuty ze strony UOKiK. Dlatego leśnicy przy konstruowaniu zasad sprzedaży drewna poszukują optymalnych rozwiązań, godzących możliwie racjonalnie oczekiwania przemysłu drzewnego, które są bardzo różne. Struktura tej branży, tworzonej przez tysiące podmiotów od małych firm rodzinnych po wielkie koncerny, jest bardzo zróżnicowana, dlatego nigdy nie było i nie ma wspólnych, jednolitych dla wszystkich przedsiębiorców postulatów pod adresem LP – to, czego domagają się jedni, wcale nie odpowiada drugim.

Dyrektor generalny LP, dbając o poprawne funkcjonowanie rynku drewna, przestrzegając prawa i troszcząc się o interes Skarbu Państwa, nie może przystać na pomysły oznaczające niemal całkowite zamknięcie dostępu do drewna nowym lub rozwijającym się przedsiębiorcom w interesie tych, którzy już są dobrze osadzeni w branży. Przykładowo, LP w toku obecnych rozmów i konsultacji proponowały, konsekwentnie jak w latach wcześniejszych, podział puli drewna do sprzedaży między procedurę podstawową (dostęp do niej mają tylko klienci z historią zakupów w LP) i otwartą (dostęp mają wszyscy chętni przedsiębiorcy) w stosunku 70:30, bowiem taki funkcjonował już poprzednio i nie stał się powodem skarg do UOKiK i interwencji Urzędu. Podczas spotkań w ramach wspomnianego zespołu, przedstawiciel UOKiK wskazywał jasno, że nawet proporcja 70:30 nie budzi entuzjazmu Urzędu, a tym bardziej idący dalej w kierunku ograniczania dostępu do rynku drewna podział 80:20. Tymczasem część przedstawicieli przemysłu drzewnego dalej forsuje postulat podziału nawet 90:10.

To samo dotyczy wydłużenia tzw. historii zakupów. Wcześniej był to przedział od roku do 3 lat (opcje roczna, 1,5 roku, 3 lata), teraz niektórzy przedsiębiorcy proponowali nawet 5 lat. Tymczasem im dłuższy okres jest brany pod uwagę w budowaniu tzw. historii zakupów, tym bardziej ograniczany jest dostęp do rynku surowca drzewnego nowym podmiotom. Stali odbiorcy drewna w LP od dawna mają zapewniane takie warunki i zasady zakupu surowca, na jakie nie mogliby liczyć w innym rozwiniętym kraju. Dalsze zwiększanie stopnia petryfikacji rynku i blokowanie nowych jego uczestników nie będzie ani zgodne z prawem konkurencji, ani w ostatecznym rozrachunku korzystne dla sektora drzewnego i polskiej gospodarki.

Inną kwestią sporną jest kryterium geografii. Aby działało prawidłowo, nabywcy drewna powinni podchodzić rzetelnie do zgłaszania tzw. punktów przerobu, w których przetwarzany jest surowiec drzewny. Niestety, niektórzy przedsiębiorcy zgłaszali „wirtualne” punkty przerobu, co zadziałało niekorzystnie dla nich samych i wdrażanego systemu. Pomimo odstąpienia od weryfikacji terenowych, zjawisko to zostało w znacznym stopniu wyeliminowane w 2019 roku. Lasy Państwowe uważają, że dla zachowania transparentności całego procesu najlepsze będzie pozostawienie ceny jako jedynego kryterium oceny oferty. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej zdać się na suwerenne decyzje przedsiębiorców, którzy w swoich ofertach uwzględniają już kwestię odległości i koszty transportu. Co więcej, zgadza się z tym znaczna część przedsiębiorców drzewnych.

Obecny system sprzedaży od kilkunastu lat opiera się na organizowanych internetowo przetargach i aukcjach dla przedsiębiorców. Część drewna sprzedawana jest natomiast na rynku detalicznym w celu zapewnienia dostępu obywatelom do drewna opałowego. Cała sprzedaż odbywa się w sieci i jest monitorowana. Aktualnie Lasy Państwowe planują przygotować na sprzedaż w przyszłym roku porównywalne ilości drewna jak w roku bieżącym, tzn. ok. 40 mln m3.Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-09 14:12:16

Zgłoś nadużycie

Cała sprzedaż odbywa się w sieci i jest monitorowana!!!!!!!! [1]

Wiekszej bzdury Panie Adamie nie słyszałem ,nic nie jest monitorowane bo gdyby było cała produkcja Brzozy i Olchy S2a z Nadlesnictwa Olecko ,Czerwony Dwor i Gołdap Trafiła by na portal a nie trafia tam nawet metr z wyzej wymienionych gatunków. Nic powtarzam nic nie jest wystawiane tyko trafia Na Składnice do Giżycka i Olecka.Taki to jest sprawiedliwy (uczciwy ha ha ha) podział puli dla wszystkich przedsiębiorcow.Jeśli jest inaczej to co sie dzieje z drewnem wyżej wymienionych gatunków skoro wiele lesnictw w tych nadlesnictwach są typowo liściaste

jesion [111]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-09 20:41:51

Zgłoś nadużycie

To stanowisko LP

widać z niego o konfrontacyjnym podejściu do branży drzewnej małych i średnich firm. Najpierw na poziomie krajowym poza systemem przyznali drewno dużym firmom pow 300000 m3 przerobu , pozostałe 70 % na przeżycie a 30 % masy na spekulację żeby podbić cenę .

Adam [466]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-10 08:05:17

Zgłoś nadużycie

Zbulwersowany

Dotyczy składnicy L.P. Giżycku . Panowie zgadnijcie kto rządził 12 lat temu i czemu w tedy dąb S2a był podobnie deficytowym towarem i nie dostępnym na terenie w wyżej wymienianych Nadleśnictw ? Potem w miarę 8 lat spokoju i znów powrót do starego stylu zarządzania w Lasach na terenie RDLP Białystok.Składnica ta dostaje i inne gatunki drewna w preferencyjnych cenach o których my mali przedsiębiorcy nawet nie możemy marzyć i nimi handluje .

Zbulwersowany [10]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-11 00:45:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA