/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Danzer zamyka zakład produkcyjny we Francji

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Danzer
Data: 2019-07-08


Firma Danzer, jeden z głównych globalnych graczy na rynku drewna liściastego, zamyka zakład produkcyjny we francuskim Souvans, w którym pracuje ok. 85 osób. Decyzja zaskakująca, bo zaledwie 1,5 roku temu firma świętowała ceremonię zakończenia inwestycji wartej 13 mln euro.

Danzer zamyka zakład produkcyjny we FrancjiDanzer zamyka zakład produkcyjny we FrancjiFot. Danzer

Zakład w Souvans powstał w 1966r. i specjalizował się w produkcji fornirów, głównie z drewna dębowego, ale również z innych gatunków jak np. Jesion, buk czy brzoza. W 1997r. przejęty został przez holding Danzer. W latach 2016-2017 firma przeprowadziła program inwestycyjny mający na celu rozpoczęcie produkcji lameli przeznaczonych na warstwę wierzchnią drewnianych podłóg warstwowych. Zdolność produkcyjna zakładu w tym zakresie miała w 2018r. wynieść 20 tys. m3 lameli. W fabryce pracuje ok. 85 osób.

Fabryka w Souvans miała specjalizować się w produkcji warstwy użytkowej podłóg warstwowych z dębuFabryka w Souvans miała specjalizować się w produkcji warstwy użytkowej podłóg warstwowych z dębuFot. Danzer

Jak się okazuje, ambitnego planu zwiększenia zdolności zakładu i specjalizacji w produkcji warstw ścieralnych drewnianych podłóg wielowarstwowych nie udało się zrealizować. W ubiegłym tygodniu decyzja o zamknięciu fabryki została przedstawiona pracownikom. Zdaniem zarządu główne przyczyny decyzji to malejący popyt na okleiny z certyfikatem PEFC oraz ograniczona dostępność odpowiednich surowców w regionie.

Ten ostatni element dotyczy głównie drewna dębowego i świadczy o błędach w ocenie sytuacji rynkowej jakie w tym zakresie popełnił Danzer. W chwili podejmowania decyzji o inwestycji w Souvans w 2015r. za jeden z kluczowych czynników jej lokalizacji uznano duże zasoby i podaż drewna dębowego w tym regionie. Tymczasem już w 2014r. francuscy tartacznicy reprezentujący tartaki przerabiające drewno liściaste protestowali na ulicach Paryża, domagając się zamknięcia eksportu kłód dębowych do Chin, który za 2014r. sięgnął 30% pozyskania i utrzymywał się na wysokim poziomie w kolejnych latach.

***

Danzer to jeden z najwiekszych na świecie producentów w segmencie drewna liściastego. Firma powstała w 1932r. w Austrii. Dziś zatrudnia ok. 1600 pracowników, posiada 10 zakładów produkcyjnych i biura handlowe na całym świecie. Przychody ze sprzedaży w 2018r. wyniosły 202 mln euro, przy rocznym przerobie rzędu 260 tys. m3. Polska jest 8 rynkiem holdingu z udzialem na poziomie 2,8% w obrotach firmy.

Więcej na temat:

https://www.drewno.pl/artykuly/9912,protest-francuskich-tartacznikow.html

https://www.drewno.pl/artykuly/10756,tartaki-francuskie-deby-chiny-kryzys.html

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz