/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Protest francuskich tartaczników

Autor: oprac. dja
Źródło: FNB
Data: 2014-10-15


7. października br., kilkuset właścicieli i menadżerów przedsiębiorstw drzewnych z całej Francji, manifestowało w Paryżu przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego. Francuscy tartacznicy protestowali przeciw bezczynności rządu i Ministra Rolnictwa, którzy od kilku lat nie podejmują żadnych działań mających na celu ukrócenie eksportu surowca drzewnego.

Protest tartaczników w ParyżuProtest tartaczników w ParyżuFot. Fédération Nationale du Bois

Protest zorganizowała francuska federacja FNB (Fédération Nationale du Bois) skupiająca różnorodne organizacje reprezentujące ok. 1750 przedsiębiorstw drzewnych. Tartacznicy domagają się pilnych działań na rzecz ograniczenia eksportu drewna okrągłego, który jest niekorzystny ekonomicznie i społecznie dla kraju.

Wśród proponowanych rozwiązań jest np. wprowadzenie we Francji i Unii Europejskiej kwot eksportowych dla surowca drzewnego, które w pierwszym rzędzie zapewni surowiec rodzimym przedsiębiorstwom, podobnie jak ma to miejsce w wielu krajach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Od kilku lat, miliony metrów sześciennych kłód bez żadnych regulacji wyjeżdżają zagranicę Europy, przede wszystkim do Azji - głównie do Chin. W przypadku Francji mówi się o milionie m3 rocznie drewna będącego surowcem tartacznym. Skutkiem tego są trudności w zaopatrzeniu w surowiec krajowych przedsiębiorstw wpływające bezpośrednio na spadek produkcji, której wartość oszacowano na 800 mln euro tylko w roku 2013. Mniejsza dostępność surowca drzewnego to jednocześnie spekulacyjny wzrost jego cen przekładający się na niższą konkurencyjność francuskich produktów.

FNB wskazuje również na konsekwencje społeczne jakie grożą przy utrzymaniu obecnej sytuacji: brak odpowiedniej ilości surowca oraz poziom jego cen mogą doprowadzić do zamknięcia tartaków i utraty wielu miejsc pracy. -Jeśli rząd nic nie robi, to zagrożonych bezpośrednio i pośrednio jest 450.000 miejsc pracy - powiedział Laurent Denormandie, rzecznik protestujących

Petycja przedstawiona przez FNB znalazła już poparcie kilkunastu parlamentarzystów.

Liczba wyświetleń: 2514


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

I to chyba jest właściwe rozwiązanie... [1]

wprowadzenie przepisów chroniących rodzime firmy na poziomie Parlamentu Europejskiego. Dlaczego nasz przemysł drzewny nie lobbuje za takim rozwiązaniem u naszych przedstawicieli w Brukseli? Może nikt nie pomyślał .., ale teraz jest okazja, żeby poprzeć Francuzów i zapewne innych...

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-16 09:18:54

Zgłoś nadużycie

Poprzeć na pewno nie zaszkodzi, ale sytuacja Francji jest nieco inna niż w ...

Polsce. Problem w skutkach jest ten sam, ale tam drewno wyjeżdża po za granice Unii, a u nas głównie do Niemiec, Czech i Austrii. Oczywiście to nie znaczy, że polscy tartacznicy powinni zrezygnować z działań na rzecz eksportu nieprzetworzonego surowca, a działania Francuzów jeśli będą udane, mogą dać wskazówkę jak to robić.

Dominik Jabłoński [472]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-16 10:24:08

Zgłoś nadużycie

Zakaz wywozu drewna

W Polsce powinni wprowadzić jeden prosty przepis mówiący, że drewno nieprzerobione (kłody) nie może opuścić granic kraju i wszystko. Eksportu się całkowicie nie powstrzyma, ale przynajmniej da się ludziom prace.

Marcin [44]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-20 08:15:30

Zgłoś nadużycie

zakaz wywozu...

Pomysł wręcz idealny, myślę, że dość dobrze wpłynęło by to na nasz przemysł i sytuację w kraju. Jednak z tego co mi wiadomo ciężki do wykonania w UE. Swoboda handlu. Kraje do których nasze drewno jest sprzedawane również sprzedają własne drewno (okrągłe, nieprzerobione) za granicę. Można by wysunąć wniosek do naszych przedstawicieli aby pomogli.

Piotrek [17]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-20 23:13:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA