/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
STOLARNIA 5m2

Niedoskonałości

Drewno.pl

Autor: Łukasz Giergasz
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-05-16


„To są moje narzędzia. Jest takich wiele, ale te są moje. Moje narzędzia to mój najlepszy przyjaciel…” Coś wam to przypomina?

Moje narzędzia to mój najlepszy przyjaciel...Moje narzędzia to mój najlepszy przyjaciel...Fot. Ł. Giergasz

Zamieńcie „narzędzia” na „karabin” - mniej więcej tymi słowami Marines oswajają swoje M16 (Stanley Kubrick świetnie przedstawił ten rytuał w filmie „Full Metal Jacket”). Coś jak oswajanie dzikiego Mustanga. I nie chodzi o kult „Macho” tylko o pewną relację jaka powstaje między twórcą a dobrym narzędziem. Osobiście wyznaję zasadę „szkoda czasu na kiepskie narzędzia” (tak jak „szkoda czasu na picie kiepskiego piwa”) i tego się trzymam. Ale co to jest „dobre narzędzie”?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba je nieco uszczegółowić. Co to jest dobre narzędzie DLA MNIE. I mojej pracy. Bo widzicie - każdy z nas jest inny. Każdy z nas posiada inne doświadczenia i oczekiwania.

Moje oczekiwania są dosyć proste - narzędzie MUSI być efektywne. Według mojej osobistej teorii, budowanie drewnianych mebli polega na usunięciu z materiału wszystkiego co nie jest meblem. I to jak najszybciej. Czasami nawet kosztem jakości pracy. Pewne drobne niedoskonałości są nieodłącznym elementem uroku mebli (i innych przedmiotów codziennego użytku) budowanych przy pomocy ręcznych narzędzi. Nie staram się konkurować z maszynami. W naturze bardzo rzadko występują kąty proste albo idealne okręgi. Oko ludzkie jest przyzwyczajone do tych niedoskonałości i uznaje je za naturalne. Właśnie dla tego dawne meble nie wyglądały sztucznie, plastikowo. W związku z aspektem efektywności moje narzędzia są tak dobrane i ustawione aby praca nimi była jak najszybsza. Moje strugi nie produkują cieniutkich, półprzezroczystych strużynek, które same unoszą się w powietrze. One wypluwają z siebie grube jak tektura „chipsy”. Piły, które używam można porównać do podpitych marynarzy w portowej knajpie - są zadziorne, ostre i brutalne. I zawsze mają ochotę do bitki. To samo dotyczy innych narzędzi - moimi dłutami do wykonywania gniazd czopowych (tzw. „przysiek”) można by ubijać trzodę chlewną. 

...moimi dłutami do wykonywania gniazd czopowych można by ubijać trzodę chlewną......moimi dłutami do wykonywania gniazd czopowych można by ubijać trzodę chlewną...Fot. Ł. Giergasz

Wszystko dla EFEKTYWNOŚCI. Efektywność nie jest oczywiście jednoznaczna z brakiem precyzji. Nic nie tłumaczy luźnych, niedokładnych połączeń (np. „bo wyłączyli prąd…”). Te sprawy załatwia się na odpowiednim etapie konstrukcji za pomocą znaczników do trasowania precyzyjnych linii i pewnej umiejętności myślenia przestrzennego (przydaje się doświadczenie nabyte w trakcie godzin spędzonych z grą Tetris). Efektywność to również umiejętność cięcia i piłowania do linii - bez poprawek. Raz a dobrze. Tak drzewiej bywało - wszystkie powierzchnie, które były niewidoczne strugano tylko symbolicznie albo wcale. Idealnie gładkie blaty stołów? Zapomnijcie - każdy blat miał swój „trzeci wymiar” w którym idealna prostoliniowość była bardzo umowna. Symetryczne rozstawienie półek w szafie kredensowej? Proszę wziąć miarę i zmierzyć. Wszędzie niedoskonałości. Miłe dla oka i sprawiające, że drewno wygląda jak drewno, a nie jak poliamidodekstrynianczegośtam…

Moje narzędzia są jak moje stolarstwo - bardzo niedoskonałe.

Fot. Ł. Giergasz

 

  

Łukasz Giergasz - pasjonat, który akurat był w toalecie gdy rozdawali pilarki stołowe. Wszystko chce zrobić sam - nawet farbę. Eksperymentuje i odkrywa na nowo zapomniane style budowy mebli i ręczne narzędzia do obróbki drewna wzorując się na takich mistrzach jak Roy Underhill, Paul Sellers, Curtis Buchanan… i tych niesamowitych gościach z XVIII wieku.

Z cyklu STOLARNIA 5m2

Prościej się nie da...  

Niedoskonałości 

Legenda…

Jaskółcze dylematy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA