/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

PRIMA APRILIS: Leśnicy mogą rozpocząć walkę z kornikiem w Puszczy Białowieskiej

Drewno.pl

Autor: oprac red.
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-04-01


Po otrzymaniu raportu Rady Naukowej Leśnictwa, premier Beata Szydło podjęła decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej. Leśnicy w trybie natychmiastowym rozpoczną walkę z kornikiem niszczącym Puszczę Białowieską. Przemysł otrzyma 1 mln m3 tańszego drewna.

Leśnicy mogą rozpocząć walkę z kornikiem w Puszczy BiałowieskiejLeśnicy mogą rozpocząć walkę z kornikiem w Puszczy BiałowieskiejFot. D.Jabłoński

Na mocy specjalnego rozporządzenia wydanego przez premier Szydło, już od poniedziałku mają ruszyć szeroko zakrojone prace związane z usuwaniem drzew opanowanych przez kornika. Tak szybkie działania spowodowane są chęcią podjęcia walki z kornikiem, którego tzw. rójka, spodziewana jest pod koniec kwietnia. Do tego czasu zarażone drzewa, których masa szacowana jest na 200 tys. muszą zostać usunięte z lasu. 

Ze względu na fakt, że niewielkie są szanse wywiezienia takiej ilości drewna do zakładów przetwórstwa konieczne było przyjęcie niespotykanego dotychczas rozwiązania. Remedium na ekspansję korników ze ściętych już dłużyc mają być specjalne siatki nasączone środkami owadobójczymi. Siatki takie zwykle wykorzystywane są do zabezpieczania pozyskanego drewna. Tym razem będą zapobiegać rozprzestrzenianiu się owadów.

Siatki zabezpieczające drewnoSiatki zabezpieczające drewnoFot. D.Jabłoński

Jak wynika z opublikowanych dzisiaj informacji, Lasy Państwowe nie będą musiały ogłaszać dodatkowych przetargów na nieprzewidziane wcześniej prace leśne. Odgórnie ustalona została jednolita stawka za pozyskanie i zrywkę wysokości 45 zł/m3. W związku z faktem, że działania Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej związane będą z szeroko pojętą ochroną środowiska, środki finansowe na ten cel pochodzić będą z Funduszu Leśnego.

Od czerwca rozpoczną się również prace pozyskaniowe na obszarach, w których drzewa, głównie świerki już obumarły. Na terenach tych stoi ok. 800 tys. m3 uschniętych drzew, które w lecie grozić będą gigantycznym pożarem.

Jak dowiedział się portal Drewno.pl, cała masa drewna pozyskanego w tym roku w Puszczy Białowieskiej, szacowana łącznie na ok 1 mln m3, trafi na przetargi e-drewno. Cena wywoławcza drewna z posuszu zostanie obniżona do poziomu 140 zł/m3.   

 Prace zalesieniowe na obszarach, w których pozyskane zostanie drewno, zaplanowane zostały na przyszły rok. Nie jest wykluczone, że w celu spełnienia żądań organizacji ekologicznych związanych z utrzymaniem dotychczasowych siedlisk botanicznych, sadzonki świerków do zalesień zostaną sprowadzone z alpejskich rejonów Austrii i Szwajcarii.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz