DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Popękane słupy/podpory tarasu.

Popękane słupy/podpory tarasu. [6]

Witam,
jako iż strona ta skupia fachowców z branży chciałbym uzyskać tu poradę/pomoc.
Budowałem dom szkieletowy z drewna ( C24, importowane ). z zewnatrz obity płytą steico protect. Niestety słupy na podporę tarasu z różnych względów musiałem na szybko zakupić w lokalnym tartaku (nie wnikajmy dlaczego nie klejonka itp, po prostu wyszło jak wyszło i teraz cos z tym zrobić trzeba). Właściciel zapewniał że to drewno leżało długo pod wiatą i że nie popęka bardzo. Jak widać oszukał - potem dopiero dowiedziałem się, że trafiłem do najgorszego tartaku w okolicy. Ale do rzeczy. Słup na przekrój 20x20. te górne 20x28cm. Dach na wiązarach. Słup mocno popękał. Praktycznie z 4 stron. Z jednej dość mocno. wkładam miarkę w szczeline na jakieś 6 - 7 cm. Jeden górny też dość mocno pękł i poskręcał się. Słupy montowane dokładnie rok temu we wrześniu. i teraz co z tym moge zrobić. Skręcić na wkręty ( jak tak to jakie ? ), pokleić te peknięcia ? skręcić na śruby gwintowane? Jak to zabezpieczyć przed szkodnikami? Chce temat słupów zamknąć przy okazji wykonywania elewacji. Nie zależy mi na ich wyglądzie bo i tak będą obłożone. Może właśnie ktoś coś doradzi też. Jakaś deska elewacyjna czy coś w tym stylu. Poniżej linki do zdjęć na dysku google:
Z góry dziekuje za odpowiedzi.

https://drive.google.com/file/d/109YIACp1w_okIUN-zfQIfLpq9JbKak9M/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/10APuqG2yhQm6aZkO6Uv82ndFGp-P_C6Z/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/107O3pXBWIVwo7F5u2NWbiBtOlW2k2N52/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/107iQjC4qYf8CSPyIlDThAVLWM8R1Uy_w/view?usp=sharing

Michał [1]Odpowiedz na ten wątek2019-09-01 17:29:03

Zgłoś nadużycie

porada

drewno jest ok , pęknięcia niestety mogą wystąpić przy takich temperaturach . Zabezpieczyć przed grzybami i robakami . Obłożyć deską struganą suchą ale dopiero jak słupy będą suche . 14% max, nie zapominaj o wentylacji.

Adam [360]Odpowiedz na ten wątek2019-09-02 11:07:41

Zgłoś nadużycie

Drewno nie jest OK.

Takie pęknięcia mogą wystąpić, ale nie w drewnie konstrukcyjnym. Po pierwsze skłamał sprzedawca - tak mogło pęknąć tylko świeże, mokre drewno. Po drugie nawalił wykonawca, który mokre drewno wykorzystał do konstrukcji.

Michał [137]Odpowiedz na ten wątek2019-10-07 20:51:14

Zgłoś nadużycie

Teoria a praktyka

Pęknięcia powstają na skutek gwałtownego wysychania drewna (takie zjawisko występuje latem przy wysokich temperaturach.Teoretycznie można zamówić belki w zimie i sezonować dwa trzy lata . Ale po co skoro pęknięcia w takich przekrojach nie osłabiają drewna . Suszenie takich kantówek w suszarkach nie realne (pęknięcia będą jeszcze większe )
Jeżeli nie akceptujesz pęknięć trzeba stosować drewno klejone warstowo.

Adam [360]Odpowiedz na ten wątek2019-10-08 07:52:16

Zgłoś nadużycie

To normalne że drewno pęką

Przy takim klimacie jaki mamy nie zdziw się jak popęka klejonka z twojego domu
Kiedyś w górach budowali domy z bali i pęknięcia to cały urok. Tera naczytacie się w internecie o super klejonkach i każdy mniema się ekspertem przychodzi na tartak i chce suche klejone i zeby nie popękało i najlepiej za 700 zł m3.
Gdyby słupy były z sosny lub były wycięte poza rdzeniem popękały by mniej,

Darek [79]Odpowiedz na ten wątek2019-09-03 10:44:33

Zgłoś nadużycie

Popękane słupy .....

Oczywiście że żadne słupy czy inne elementy z drewna nie mogą w ten sposób popękać .Ktoś sprzedał totalną amatorkę i teraz problem jak zresztą prawie zawsze kiedy sprzedane drewno jest odpadem zamiast drewnem konstrukcyjnym, suszonym komorowo, struganym i sortowanym . A sugestie że to normalne są co najmniej nie na miejscu i pewnie pisane przez podobnych fachowców jak ten który to drewno sprzedał bo jak można propagować takie pęknięcia, chyba "lekka" przesada ? Potem się ktoś dziwi że inwestor, klient nie chce mieć drewna w domu czy ogrodzie kiedy się takie rzeczy dzieją .

Adam [98]Odpowiedz na ten wątek2019-10-07 12:35:53

Zgłoś nadużycie

Drewno podczas montażu było mokre. Pęknięcia słupa pionowego nie powinny ...

mieć wpływu na wytrzymałość, jednak nieciekawie wygląda pęknięcie na belce ze ściany z wentylatorem. Albo wymienić, albo podeprzeć przy słupie.

Michał [137]Odpowiedz na ten wątek2019-10-07 20:37:47

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz