DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Suszarnia - koszty

Suszarnia - koszty [7]

Dzień dobry, liczyliście jakie koszty generują wasze suszarnie na wysuszenie jednego wsadu? Jeśli tak to jak się to prezentuje? Ważne są gabaryty suszarni, gatunek drewna, pora roku suszenia itp. Przez koszty rozumiem głównie rachunki za prąd i wodę, No chyba ze są jeszcze jakieś istotne o których nie wiem. Paliwo do pieca to zazwyczaj odpad, wiec tego nie biorę uwagę.

TARTAK [7]Odpowiedz na ten wątek2019-07-14 09:04:15

Zgłoś nadużycie

odpad to nie koszt???

jak najbardziej paliwo (kora , trocina , itp ) ma swoją cenę . Trzeba to liczyć

Adam [323]Odpowiedz na ten wątek2019-07-14 10:22:38

Zgłoś nadużycie

Nie mówię ze nie ma ceny tylko, ze tego nie uwzględniam.

TARTAK [7]Odpowiedz na ten wątek2019-07-14 12:25:16

Zgłoś nadużycie

trocina/kora

Właśnie o tym mówię . Jeżeli trocina kosztuje 30 zł mp ? A do suszenia spalimy w miesiącu 1000 mp .to koszt jest 30000 .!!!!

Adam [323]Odpowiedz na ten wątek2019-07-15 06:54:01

Zgłoś nadużycie

...

**** nie zaśmiecaj mi wątku. Nie interesuje mnie zużycie trocin, nie pytam o to i nie chce o tym czytać bo dobrze wiem ile kosztują trociny i ile ich potrzeba. Pytam o rzeczy których nie wiem, idź wylewać swoje **** przemyślenia nie na temat gdzie indziej jeśli łaska.
Wpis edytowany przez Administratora

TARTAK [7]Odpowiedz na ten wątek2019-07-18 19:13:17

Zgłoś nadużycie

Najbardziej ekonomiczne są suszarnie próżniowe.

Jeśli chodzi ci tylko o oszczędności na spalaniu trociny to porównanie konwencjonalnej
suszarni do suszarni próżniowej ma się proporcjonalnie jak 1 do 4 na korzyść prozniowki.
To znaczy zużyjesz czterokrotnie mniej opału na każdy wysuszony metr sześcienny wsadu.
Ale to jest temat drugorzędny , największe oszczędności osiągniesz na rachunkach za prąd. Do obsługi próżniowki o wsadzie np 15m3 potrzebujesz 3x pompy obiegowej o mocy ok 100w , chłodnicy skraplacza o mocy ok 0,4kw oraz pompy próżniowej o mocy 10kw która chodzi przez 1h dziennie. Do tego masz skrócony czas suszenia i o wiele lepszą jakość surowca. Przy takim wsadzie konwencjonalna suszarnia potrzebuje ok 5-7kw przez 24h ! Licząc na skróty oszczędzasz na prądzie bardzo dużo a jego ceny ciągle idą w górę.

Radek [62]Odpowiedz na ten wątek2019-07-17 06:25:46

Zgłoś nadużycie

Dziękuję za odpowiedź.

TARTAK [7]Odpowiedz na ten wątek2019-07-18 19:53:07

Zgłoś nadużycie

Witam ,
Na początku chciał bym Cię zapytać dlaczego chcesz suszyć ...

...

sosnę 30mm w próżniówce? Te urządzenia są przeznaczone głównie do drewna twardego (dąb buk jesion egzotyki) lub drewna konstrukcyjnego (sosna modrzew ) o bardzo dużych przekrojach (100x100, 150x200 itp). Sam posiadam 4 komory próżniowe i powiem ci że w życiu nie załadował bym takiego surowca bo to się po prostu nie opłaca. Do tego jeśli zamierzasz kupić używaną komorę próżniową musisz się liczyć z tym że poświęcisz jakis rok lub dwa na jej opanowanie i jeśli zostanie ci po tym czasie jeszce trochę pieniędzy i motywacji dojdziesz do wniosku że takie suszenie jest "g" warte i trzeba komorę przerobić tak aby w końcu zaczeła zarabiać pieniądze. Ja startowałem od starego elvaca i przerobiłem w niej 90% komponentów bo teoria suszenia w próżni jest wielce daleka od praktyki ale to zawsze wychodzi w praniu. Natomiast jeśli kupisz suszarnię nową to koszt amortyzacji sprzętu nie pozwoli ci na rentowne funkcjonowanie twojej firmy , nie licz też na zapewnienia sprzedawcy że wystarczy iż ustawisz sobie program suszenia na np "dąb 70mm" i idziesz spokojnie spać - sam bedziesz musiał dojść do wszystkiego bez automatyki a potem jak już się nauczysz to może nieco usprawnisz sobie życie programami producenckimi. Jedyne urządzenie które miałem przyjemność testowac i zaufał bym ich elektronice to niemiecki eberl tyle że koszt 15-17m3 wsadu to grubo ponad 0.5mln zł i jak sobie dokładnie to przeliczysz to nigdy ta suszarnia na siebie nie zarobi. Życze ci wiele powodzenia ale trudna i wyboista przed tobą droga.

Adam [323]Odpowiedz na ten wątek2019-07-17 08:37:33

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz