DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
SUSZARNIA PRÓŻNIOWA---JAKIE KOSZTY???

SUSZARNIA PRÓŻNIOWA---JAKIE KOSZTY??? [5]

WITAM WSZYSTKICH.
-mam kilka pytan co do suszarni prózniowej:
jestem zainteresowany kupnem ww.suszarni o wsadzie 12-16m3
chce w niej suszyc tarcice sosna 30mm
-jaki jest koszt calkowity przy suszeniu non stop w skali miesiaca (przy swoim trafo taryfa zmienna+nocna)
-jaki jest czas suszenia sosny swiezej do wilgotnosci 12 o/o
-moze ktos wie gdzie kuppic taka uzywke w dobrej cenie ;)
-prosze o odpowiedz osoby ktore maja doswiadczenie przy tego rodzaju suszarni, poniewaz jestem konkretnie zainteresowany -
za odpowiedzi typu : słyszałem , czytalem na forum itd itp dziekuje.
pozdrawiam

DANIEL [2]Odpowiedz na ten wątek2013-03-22 00:56:48

Zgłoś nadużycie

Witam ,
Na początku chciał bym Cię zapytać dlaczego chcesz suszyć ...

sosnę 30mm w próżniówce? Te urządzenia są przeznaczone głównie do drewna twardego (dąb buk jesion egzotyki) lub drewna konstrukcyjnego (sosna modrzew ) o bardzo dużych przekrojach (100x100, 150x200 itp). Sam posiadam 4 komory próżniowe i powiem ci że w życiu nie załadował bym takiego surowca bo to się po prostu nie opłaca. Do tego jeśli zamierzasz kupić używaną komorę próżniową musisz się liczyć z tym że poświęcisz jakis rok lub dwa na jej opanowanie i jeśli zostanie ci po tym czasie jeszce trochę pieniędzy i motywacji dojdziesz do wniosku że takie suszenie jest "g" warte i trzeba komorę przerobić tak aby w końcu zaczeła zarabiać pieniądze. Ja startowałem od starego elvaca i przerobiłem w niej 90% komponentów bo teoria suszenia w próżni jest wielce daleka od praktyki ale to zawsze wychodzi w praniu. Natomiast jeśli kupisz suszarnię nową to koszt amortyzacji sprzętu nie pozwoli ci na rentowne funkcjonowanie twojej firmy , nie licz też na zapewnienia sprzedawcy że wystarczy iż ustawisz sobie program suszenia na np "dąb 70mm" i idziesz spokojnie spać - sam bedziesz musiał dojść do wszystkiego bez automatyki a potem jak już się nauczysz to może nieco usprawnisz sobie życie programami producenckimi. Jedyne urządzenie które miałem przyjemność testowac i zaufał bym ich elektronice to niemiecki eberl tyle że koszt 15-17m3 wsadu to grubo ponad 0.5mln zł i jak sobie dokładnie to przeliczysz to nigdy ta suszarnia na siebie nie zarobi. Życze ci wiele powodzenia ale trudna i wyboista przed tobą droga.

tartacznik [1]Odpowiedz na ten wątek2013-03-26 09:29:34

Zgłoś nadużycie

isve

Witam, ja jestem po pierwszym roku używania i.s.v.e. esc2 vacutronic r&c jest dokładnie tak jak piszesz, im dluzej tym bardziej wszystko zaskakuje, probowalem już chyba wszystkiego- nie mogę się z nią dogadać, glownym problemem jest to, że nie mam instrukcji do dokładnie tego modelu i wszystko testuje metoda prob i błędów, mam instrukcje do vacutronic R&D, niby podobna ale inna;)) do tego tłumaczenie liche, ja mam vacutronic R&C, Ale: już niby wszystko na tyle opanowane, że jest w miare dobrze tylko nie mam pojęcia jak ręcznie wykonywać ostatni cykl suszenia- zawsze niezależnie co ustawie nie wchodzi mi w faze 3 tj chłodzenie, po uzyskaniu wilgotności jaka chce- po prostu wyłącza się. Powinna wchodzić w ostatnią faze- chłodzenie drewna, jak to ma się odbywać? ja mysle, że na pewno obniżenie temperatury, ale do jakiej? np. modrzew ok5cm gr. w fazie suszenia ustawiam na 68stopni, a chłdzenie?temperatura na 30stopni i czekac? czy w czasie tego procesu należy w jakims stopniu zmniejszać próżnie roboczą?

drewrys [1]Odpowiedz na ten wątek2019-02-07 19:33:29

Zgłoś nadużycie

Suszarnia próżniowa elvac

Co konkretnie przerobiłeś w elvacu i jakie miałeś problemy z suszarnią?

Szczepan [2]Odpowiedz na ten wątek2016-06-13 23:53:41

Zgłoś nadużycie

suszarnia próżniowa

Miałem do czynienia z niemieckimi Eberlami o poj. wsadu do 17 m3, rok prod 2009 i 3014. Koszt rocznika 2014 to 800 tys. zł. Sterowniki b. rozbudowane. suszyłem towar do gr 60mm, db. Jeżeli wsad nie przekraczał 30% wilg. suszyło b. dobrze.i do tej wartości suszarnie są przystosowane. Natomiast, jeżeli drewno było świeże tj. 60% i więcej. nie dawały rady. W sterowniku mają dużo różnych ograniczeń i zabezpieczeń, i albo mieliły powietrze i nie było spadku wiig, bądż wyłączały się. Trzeba było dużo kombinacji programowych w sterowniku aby zbić dużą początkowa wilg, i wejść program który dalej już pójdzie. Komory elewac mają zbyt skromny sterownik.Jeżeli chcesz mieć szybki i dobry sprzęt, oraz za znacznie mniejsze pieniądze kup starą tunelową skorupę typu "Hajnówka" i ją zmodernizuj i okaże się, że niewiele dłużej suszy niż próżniówki.

jacek [19]Odpowiedz na ten wątek2016-06-26 21:47:59

Zgłoś nadużycie

Szukam kontaktu do osoby która pomogła by mi zbudować kilkukomorową ...

suszarnie kontenerową (chcę kupić używane kontenery chłodnie i postawić obok siebie). Oczywiście wynagrodzenie do ustalenia. Proszę o kontakt na romanewas@wp.pl

Roman [13]Odpowiedz na ten wątek2017-03-23 16:34:53

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz