DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Potrzebuje pomocy - pękanie piły taśmowej

Potrzebuje pomocy - pękanie piły taśmowej [24]

Witam wszystkich tartaczników mam takie pytanie czy szybkie obroty piły taśmowej może powodować pękanie piły i jakie prawidłowo powinny być obroty za wszystkie odpowiedzi dziękuje

Nowy [3]Odpowiedz na ten wątek2012-01-23 18:13:11

Zgłoś nadużycie

Pomoc

Witam. Zakładam, ze chodzi o wąska taśmę i trak masz sprawny technicznie. Odpowiedż na odległość, złe ostrzenie lub piły pracują dłużej niż godzinę i nie odpoczywają na haku do następnego dnia po zdjęciu z traka. Jeżeli nie to to może sprawa naciągu, lub ustawienia kół czy są pionie i poziomie. Zakładam, żę prędkość regulowana jest przez falownik, który wmontował producent, a nie jest to samoruba lub sprzęt po przejściach

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2012-01-23 19:24:22

Zgłoś nadużycie

Do Antoni

Kolego Antoni wszystko to co napisałeś staram się tego pilnować tylko zastanawiam się czy nie są zbyt duże obroty silnika czy jesteś w stanie mi podpowiedzieć jakie obroty powinien mieć silnik

Nowy [3]Odpowiedz na ten wątek2012-01-24 08:09:47

Zgłoś nadużycie

ostrzenie

Czy na pewno ostrzysz prawidłowo?...czyli lekko (dosłownie muśnięcie) czoła zęba (płaszczyznę natarcia) i mocno tył zęba (płaszczyznę przyłożenia). Z wieszaniem piły na haku żeby "odpoczęła" do następnego dnia daj sobie spokój, to kompletna bzdura.
Rozwieranie prawidłowe?
Prędkośc posuwu prawidłowo dobrana do twardości drewna?
Kąt natarcia na pile prawidłowy w stosunku do twardości drewna?
Jeśli drewno zmarźnięte to trzeba zmniejszyc kąt na pile (jak dla drewna twardego)
Naciąg piły prwidłowy?

stefan [4]Odpowiedz na ten wątek2012-01-31 14:40:42

Zgłoś nadużycie

ostrzenie

a jak drewno drewno twarde i zmarznięte to o ile zmniejszyć kąt na pile? I Jaki kąt? natarcia?,przyłożenia?, a może tam gdzie wieszamy piłę?

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-01-31 23:59:31

Zgłoś nadużycie

piła do drewna zmrożonego/twardego

Do drewna zmrożonego kąt natarcia w pile powinien wynosic 7-8 stopni, jeśli piła jest rozwierana to 0,40-0,50mm na stronę, wysokośc zęba (od dna do wierzchołka zęba) 5,5-6,0mm.
Stosowanie zbyt dużego kąta natarcia do drewna twardego objawia się szarpnięciami piłki i kłody oraz głośną, nierównomierną pracą, co może byc przyczyną przyspieszonego pękania pił.
Należy stosowac posuwy odpowiednie do grubości obrabianej kłody, ale raczej wysokie, aby w jednostce czasu przeciąc jak najwięcej drewna a piła wykonała jak najmniej jałowych obrotów zmęczeniowych (piła jest ciągle poddawana gięciu na obwodzie kół i prostowaniu na odcinkach między kołami co prowadzi do zmęczenia materiałowego i w efekcie do pękanięcia piły). Piła będąca w ruchu a nie tnąca drewna (nie jest "obciążona drewnem") na odcinku prostym między kołami wpada w wibracje co dodatkowo nasila zmęczenie materiałowe.
Natomiast zbyt niskie posuwy skracają żywotnośc piłki, gdyż zbytecznie wydłużają czas jej pracy i ilośc cykli zmęczeniowych (gięcie i prostowanie).
Piłę należy ostrzyc maksimum co godzinę, nawet jeśli jakośc cięcia jest jeszcze zadowalająca - święta zasada!
Proszę zadzwonic pod numer 17 5815330 i poprosic o pana Stefana (nie podam nazwy firmy żeby nie zarzucono mi reklamy na forum), wszystko Panu wyjaśni przez telefon i pomoże rozwiązac problem

Stefan [4]Odpowiedz na ten wątek2012-02-01 09:46:39

Zgłoś nadużycie

do Nowy

Witam. Prędkość (liniowa) piły taśmowej powinna wynosić około 28-30m/s.
Teraz trzeba siąść i pogłówkować matematycznie albo poprosić znajomego matematyka.

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-01-24 08:49:17

Zgłoś nadużycie

dalej do Nowy

Tak więc koła taśmowe np: o średnicy 475mm powinny mieć prędkość obrotową około 1200obr/min. Ponadto przy kołach o mniejszych średnicach i krótszych piłach (400cm) lepiej stosować ,,cieńsze" piły (0.9-1.1mm) ale to wiąże się z mniejszą,, sztywnością" piły i szybszą tendencją do ,, falowania".

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-01-24 13:20:18

Zgłoś nadużycie

Wszystkim pękają piły

.... z tym ,że niektórym trochę rzadziej :)
Więc spokojnie podejdz do problemu. Jeśli wyeliminowałeś złe ustawienia , to skup się na ostrzeniu.
Mi to zajęło około pół roku , zanim ostrzasz i obsługujący traki pojęli co i jak :)

ze stazem 14 letnim [1]Odpowiedz na ten wątek2012-01-24 18:28:41

Zgłoś nadużycie

.... z tym ,że niektórym trochę rzadziej :)

bo może r z a d z i e j przecierają.
Oczywiście to żart. Pytanie następne jest takie: Czy pęknięcia mają początek od grzbietu piły czy od wrębu ? (zakładamy, że piła ma już odpowiednią prędkość.

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-01-25 19:25:23

Zgłoś nadużycie

też to przerabiałem...

ale odkąd skupiliśmy uwagę na precyzyjnym ostrzeniu i rozwieraniu pił problem prawie znikął,oczywiście piły się rwą ale rzadko i raczej wynika to z przepracowania i osłabienia materiału. Może i obroty też mają coś z tym wspulnego ale wydaje mi się że główny problem leży w ostrzeniu narzędzia i powinieneś raczej nad tym popracować.

Marcin [28]Odpowiedz na ten wątek2012-01-26 17:35:56

Zgłoś nadużycie

zgadzam się z Marcinem

Jeśli ustawienia i wszystkie parametry na traku są OK, to problemu trzeba szukac w ostrzeniu i rozwieraniu pił. Każda piła po jakimś czasie pęknie gdyż podlega ciągłemu zmęczeniu materiałowemu (ciągłe gięcie na obwodach kół i prostowanie na odciunku prostym między kołami). Jednak przestrzeganie elementarnych zasad ostrzenia i rozwierania (tylko tych prawdziwych a nie "mitycznych"!) niezmiernie wydłuża żywotnośc piły. Widziałem już piły taśmowe tak zostrzone (wąskie) że aż trudno było uwierzyc że jeszcze tną (i to świetnie) i nie pękają...ale ostrzarz robił wszystko perfekcyjnie

Stefan [4]Odpowiedz na ten wątek2012-02-01 10:33:22

Zgłoś nadużycie

Obroty już są OK.

Jeszcze Koledzy mam do was pytanie jak to jest z tym ostrzeniem i szrankowaniem pił czy najpierw się ostrzy a pużniej rozwiera czy odwrotnie? za wszystkie odpowiedzi dziękuje

Nowy [3]Odpowiedz na ten wątek2012-01-27 15:38:17

Zgłoś nadużycie

Kolego Nowy

Najpierw ostrzymy a później rozwieramy. Ostrzenie piły zmienia wartość rozwarcia mniej lub więcej zależnie od ostrzenia. Chociaż spotkałem się z piłami ostrzonymi po rozwarciu. Ja robię tak jak napisałem na początku i umnie nie ma kłopotów z prostolijnością cięcia i pękaniem pił.

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-01-27 21:27:38

Zgłoś nadużycie

pękanie piły taśmowej

A czy jest chłodzenie piły?

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-02-01 00:15:38

Zgłoś nadużycie

pękanie piły

Bardzo ważne jest ustawienie rolek prowadzących. Muszą być ustawione idealnie jednakowo.

boguss [16]Odpowiedz na ten wątek2012-02-01 00:23:56

Zgłoś nadużycie

Piły tobie kolego pękają na brzeszczocie czy spawie??
Sprawdź także ...

czy nie rozwierasz zęba za nisko przez co uszkadzasz brzeszczot piły. Jeżeli chodzi o szybkość piły to raczej nie powinno mieć większego znaczenia a poza tym chyba nie w obrotach silnika to powinieneś mierzyć tylko w m/sek piły.

Marcin [40]Odpowiedz na ten wątek2012-02-08 11:30:35

Zgłoś nadużycie

piła taśmowa

Witam. Mam pytanie??? mam traka taśmowego i podczas cięcia piła znaczy mi wszystkie sęki??? i idzie góra dół??? prosze o pomoc !!!

Jan [3]Odpowiedz na ten wątek2015-03-19 05:37:24

Zgłoś nadużycie

trak taśmowy

Witam. Mam pytanie??? mam traka taśmowego i podczas cięcia piła znaczy mi wszystkie sęki??? i idzie góra dół??? prosze o pomoc !!!

Jan [3]Odpowiedz na ten wątek2015-05-31 14:58:43

Zgłoś nadużycie

...

zbyt szybka prędkość cięcia lub za małe rozwarcie piły

Robert [39]Odpowiedz na ten wątek2015-05-31 17:59:33

Zgłoś nadużycie

trak taśmowy

prosze o podanie rozwarcia piły do drzewa sosnowego ???? prosze o pomoc.

Jan [3]Odpowiedz na ten wątek2015-06-02 17:03:31

Zgłoś nadużycie

rozwarcie

0,55mm na strone

trakbud2013@gmail.com [2]Odpowiedz na ten wątek2015-09-18 21:30:41

Zgłoś nadużycie

Trak taśmowy

Pomocny post? (0)
#12 20 Sty 2020 18:57
Witam,
chciałbym odświeżyć temat. Mianowicie przerobiłem u siebie naciąg piły. Teraz naciągam piłę dokręcając śrubę. Pracuje już tak kilka lat i nie jest źle na wyczucie ręką. Chciałbym jednak żeby naciąg był cały czas taki sam i chcę zastosować do naciągu klucz dynamometryczny. Moje pytanie jaką wartość ustawić na kluczu? Producent podaję naciąg w od 165 do 200 Mpa. Wiem tego się nie da przeliczyć na Nm. Ktoś spotkał się z takim zastosowaniem naciągu? Pozdrawiam

kuba [4]Odpowiedz na ten wątek2020-01-20 22:24:21

Zgłoś nadużycie

Pękanie piły,

Obiektywnie patrząc na problem naciągania piły - jej żywotność to optymalne jest naciąganie za pomocą siłownika Hydraulicznego, a najlepszy jest mix. Hydrauliczno / pneumatyczny (siłownik hydrauliczny / poduszka powietrza ). Nie chcę robić kryptoreklamy ale aktualnie mam traka LT70 i ten "patent" jest tam zastosowany i sam widzę że piły praktycznie nie pękają - tylko na zgrzewie - wada zgrzewania.

Przerabiałem traka "firmowego" gdzie piła byłą napinaną na śrubę z manualnym wskaźnikiem - totalna kaszana,
Miałem też na siłownik Hydrauliczny z manometrem - tu już lepiej - widać i słychać że lepiej piła chodzi.
I teraz siłownik hydrauliczny/ poduszka powietrza - jet prawie idealnie, a dlatego że "poduszka powietrza" przejmuje prawie wszystkie drgania przenoszone na piły - absorbuje je. Może być pasek klinowy nie równy, koło może mieć bicie i tutaj widać jak ww. poduszka "pracuje"....

Kierownik Tartaku [22]Odpowiedz na ten wątek2020-01-22 09:13:33

Zgłoś nadużycie

Siłownik hydrauliczny u mnie długo nie popracował popuszczał naciąg, w ...

końcu się wkurzyłem i wywaliłem zrobiłem naciąg na śrubę i problem z głowy ustawianie na wyczucie ręką i chyba dobre mam wyczucie skoro przez kilka lat może pękło mi 10 pił. Teraz z kluczem dynamometrycznym to bajka, ustawienie dobrej wartości i nic nie zmieni się przy naciągu. Polecam.

kuba [4]Odpowiedz na ten wątek2020-01-22 18:24:59

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz