/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
suszenie drewna

suszenie drewna [18]

Witam Koledzy z branży,mam problem-może mi ktoś wytłumaczyć jak przebiega proces suszenia drewna (raczej dąb) w małej suszarni?do tej pory zajmowałem sie tylko przecieraniem i sprzedażą mokrego materiału a teraz wyszło ze mam nieduży zbyt na suche drewno.Podpatrzyłem u konkurencji jak ta suszarnia jest zbudowana i mam taką samą tylko troche ją udoskonaliłem...tylko jak to suszyć?ile temperatury?kiedy puszczać pare do środka?Proszę o pomoc...

dawid [3]Odpowiedz na ten wątek2010-11-21 17:13:17

Zgłoś nadużycie

suszenie

Polecam książkę doc. Longina GLijera, którą możesz kupić na tej stronie w zakładce sklep. Doc. Glijer jest członkiem PAN oraz jednym z najlepszych fachowców od suszenia i jego książki są wg mnie najlepsze. Jeżeli czegoś nie zrozumiesz ( a tak na pewno będzie ) to chętnie pomogę i wytłumaczę na tym forum. Oczywiście są dwie części - o suszeniu i o parowaniu. Miłej lektury.

Karol Kopeć [26]Odpowiedz na ten wątek2010-12-06 13:57:14

Zgłoś nadużycie

witam

witam czy moge prosic o maila, chcialem zapytac kilka rzeczy nt suszenia drewna

maciek [1]Odpowiedz na ten wątek2011-10-16 21:48:59

Zgłoś nadużycie

Suszenie drewna

Pozycja Glijera nie jest dla ciebie jak zaczynasz suszyc.Suszenie db to trudny temat.Aby dac Tobie program suszenia trzeba poznac sprawnosc techniczna twojej suszarni,to zes podpatrzyl nie znaczy ze zrobiles dobrze.Dobre suszenie szczegolnie cennych to aspekt nader skomplikowany i zlozony pisze do Ciebie facet ktory z tym tematem walczy dla roznych zleceniodawcow juz od 33 lat.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2010-12-10 20:14:39

Zgłoś nadużycie

Książka Glijera to jedyna obecnie dostępna książka dotycząca suszenia ...

drewna i do tego w miarę aktualna. Jeśli nawet jakiś rozdział będzie niezrozumiały to reszta to są podstawy i należałoby się z nimi zapoznać zabierając się za suszarnictwo.

Sławek [37]Odpowiedz na ten wątek2010-12-17 01:21:18

Zgłoś nadużycie

próśba o kontakt.

Bardzo chciał bym się z Panem skontaktować jeżeli to możliwe.

Paweł [2]Odpowiedz na ten wątek2021-12-10 22:33:20

Zgłoś nadużycie

suszenie

Antoni. Nie widzisz, że kolega dawid nie chce wyskoczyć z kilku złotych na kurs suszarnika lub opinię rzeczoznawcy i sam kombinuje? Jak zepsuje ze dwa pakiety , to się i sam nauczy. A tak przy okazji, co proponujesz w zamian książek Glijera?

Karol Kopeć [26]Odpowiedz na ten wątek2010-12-16 16:37:02

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

Karol masz racje,ale kurs to inna bajka.Ja dziele ludzi na suszarnikow takich jak ja,a po kursach jestes najczesciej operatorem sterownika,jezeli po pierwesych 2 godz jeszcze wiesz o czym wykladowca mowi.Tam musi trafic facet z duza podstawa wiedzy,to tak jak z technologami drewna,nie wszyscy zostaja suszarnikami. Wracajac do meritum wazna jest sprawnosc tech. suszarni + kotlowni. Dla kazdej takiej samoroby /chociaz i markowe psuja cenne/wychodzac ze standartowego programu trzeba go przelozyc na jezyk istniejacej suszarni to czasem wymaga przerobek technicznych robilem to dla malych zakladow mowie to z wlasnego doswiadczenia. Standartowe programy sa dostepne, ale to niewiele da.Jeszcze jedno kursy sa prowadzone na sprawnych instalacjach.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2010-12-17 19:11:36

Zgłoś nadużycie

suszenie

Panowie,przedewszystkim dziękuje za zaangażowanie w temat,a co do suszarni to ta moja jest napewno lepsza od temtej pod względem izolacji(ocieplenia)i szczelności.Tam były dwa piece ale małe,a ja dałem jeden ale konkretny,to nie jest duża suszarnia-kubatura ok 52m3 także ani z temperaturą ani z parą nie mam problemu,tylko powiedzcie czy są jakieś fazy suszenia podczas których trzeba odpowiedniej temperatury czy coś takiego?jaką temperature trzymać i kiedy puścić pare?Bo wiem ze tam sie puszcza pare i później trzeba wietrzyć...i tak kilka razy...Pytam Was bo napewno więcej wiecie niż ja(jestem głównie stolarzem i te drewno chce suszyć na własne potrzeby)oczywiście jak coś popsuje to do nikogo nie bede miał pretensji,jak to powiedział kolega Karol-popsuje jedno czy dwa i siepowoli naucze...:) Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuje.

dawid [3]Odpowiedz na ten wątek2010-12-19 09:17:22

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

Dawid odpowiem Tobie na pytanie.w wydaniu Pana Glijera na str.58-76 jest rozdzial,Programy suszenia,natomiast na str.77-95 jest dzial Prowadzenie cyklu suszenia ,taka odp. moge dac na odleglosc.Teraz postawie paere pytan,czy suszarnie masz parowa czy wodna,czy tylko nawilzasz pow w kom przez zamiennik.Bo jezeli masz parowa to przeplaciles. Jak sterujesz reczne w polatomacie, automacie. Odczyt wilg. pow. w komorze odbywa sie za powoca ter.mokry suchy czy na wkladce celulozowej dadz drewnianej/tej ostatniej uzywali niency i astryjacy w swoich konstrykcjach/.Czy sady wbite w t-ce dzialaja pojemnosciowej, czy natezenia pradu. Czy t-ca ktora suszysz to n/o, obrzyn, fryz. Jaki gr, czy db to waskosloisty czy szerokosloisty. Czy db zaczynajac syszenie ma wilg pocz. 40%, 80% czy to mix.Jak t-ca jest posztaplowana i ulozona w komoze.Jakbym mial wiecej informacji byloby wiecej pytan. Zaczynajac suszenie ustawiasz proces pod konkretna suszarnie i t-ce. Dlatego nie jestem w stanie dac Tobie bardziej konkretnych odpowiedzi.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2010-12-19 14:59:22

Zgłoś nadużycie

suszenie

Dokładnie tak. Zgadzam sie z Antonim w 100%-tach. Nawet sposób załadunku i czy tarcica jest obrzynana ma nie bagatelne znaczenie. Jeszcze raz. Kup sobie książkę , będzie Ci łatwiej zacząć dialog na forum. Ewentualnie możesz kogoś wynająć do sprawdzenia suszarki i napisania programów. Jest to jakiś koszt, ale dobre suszenie nie ma ceny. W taką suszarkę jak Twoja to wejdzie bez problemu 20 m3 cienkiej deski. Policz ewentualne straty i czy Ci się to opłaca.

Karol Kopeć [26]Odpowiedz na ten wątek2010-12-20 19:59:29

Zgłoś nadużycie

suszenie drewna

Karol dziękuje za wsparcie.Widzę że w dyskusji bierze udział 3 facetów ,jeden który chce się nauczyć suszyć na odległość przez elektronikę i dwóch co ma jakieś pojęcie. Co do strat myślę, że kolega Dawid dostał już po kieszeni- inaczej nie szukałby pomocy.Pozwolę sobie pofilozofować na temat tej specjalności. Weszło do zawodu wielu nowych nie przygotowanych ludzi. Polegają oni na elektronice igła to jeszcze im wyjdzie, ale cenne i na wielkich suszarniach, i suszyć na biało to klapa. Powiem coś z własnego doświadczenia. W I poł. lat 90 XX.w. wchodzili do Polski niemcy ze swoją techniką i technologią. Ja siedziałem w zawodzie już 15 lat + szkoła musiałem w wielu przypadkach przewartościować pojęcia. Ale do końca niech nie wieżą elektronice bo ona za nich nie będzie myśleć bo to jest tylko narzędzie sprawne ,ale za nim musi stać człowiek. Ciekaw jestem czy odezwie się zainteresowany .Pisze na ten temat bo problem mnie interesuje i mam o tym pojęcie i nogę w gipsie, bo na temat ostrzenia pił rzeczy podstawowej głosu nie zabiorę.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2010-12-21 16:00:52

Zgłoś nadużycie

problemy z suszeniem drewna sosnowego

dzien dobry, włączam się do dyskusji ponieważ mam problem z właściwym suszeniem drewna w suszarniach produkowanych przez Zugil. Po całym cyklu suszenia, część drewna szczególnie w górnych warstwach pkryta jest nalotem. Mam też suszarnie innej firmy włoskie i tam nie ma żadnego problemu. Producent twierdzi, że inni użytkownicy nie zgłaszali mu takich kłopotów. Pilnie muszę usunąć ten problem, chętnie skorzystam z pomocy doswiadczonych suszarników. Mozna pisać na adres elanir@wp.pl pozdrawiam

Andrzej52 [1]Odpowiedz na ten wątek2010-12-29 12:08:20

Zgłoś nadużycie

nalot?

Co to takiego ten nalot? Ilość godzin spędzonych przez pilota w powietrzu?
A tak bez żartów. Jak to wygląda i czym się objawia? Ile ma m3 i gdzie są zamocowane grzejniki i wentylatory?

Karol Kopeć [26]Odpowiedz na ten wątek2011-01-03 15:59:18

Zgłoś nadużycie

czas suszenia

Proszę o informację : ile dni suszycie buka 54mm przy początkowej 25%-27% Jaki szacukowy jest koszt energii elektrycznej ( wentylatory itd) wysuszenia takiego buka Pytam - bo ciekawi mnie :na ile różne programy suszenia mają wpływ na koszt wysuszenia tego samego drewna

pozdrawiam
micnow80@wp.pl

Mirnow [6]Odpowiedz na ten wątek2011-09-09 14:11:01

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy

Witam. Maciek co Ciebie interesuję , trochę więcej szczegółów to może będę wstanie odpowiedzieć na pytania.

Antoni [80]Odpowiedz na ten wątek2011-10-18 18:46:19

Zgłoś nadużycie

Suszenie drewna

Proszę o wasze opinnie na temat rynku suszenia drewna. Czy jest duże zapotrzebowanie na suszenie drewna? W jakich cenach obecnie jest suszenie?

Michał P [7]Odpowiedz na ten wątek2012-12-03 08:40:59

Zgłoś nadużycie

Suszenie tarcicy olchowej

Proszę o pomoc w suszeniu tarcicy olchowej. Pozostają plamy po przekładkach i różna barwa.

mm [3]Odpowiedz na ten wątek2017-08-28 17:08:15

Zgłoś nadużycie

suszenie tarcicy olchowej

Masz problem albo z suszarnią ,albo z programem.Nie mas zgranej tem, wilg pow. i być może prędkości pow w kom. Standartowy program możesz znaleść w książce p. Glijera do zakupu w księgarni na portalu, tylko , że to trzeba przenieść na twoją suszarnie a to już inny problem po prostu gotujesz towar ,nie znając sprzętu trudno dać prawidłową opowiedż

jacek [19]Odpowiedz na ten wątek2017-09-17 19:13:27

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz