/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Hehehehe ;)

"Elastyczność, innowacyjność, skuteczne zarządzanie i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków uznawane są za kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami stojącymi przed przedsiębiorcami."
A najbardziej o elastyczności i innowacyjności świadczy sztywne zaplanowanie:
-podwojenia powierzchni parków narodowych
-20% obszarów wyłączonych z wycinki
-powrót do sztywnych zasad FSC
-ograniczenie eksportu (no tu będą musieli być "innowacyjni", bo tu zasady wprowadza ciocia Unia, a nie nasz nierząd)
-program odnowień bagien i torfowisk (a tu znowu wejdzie partnerstwo państwowo-prywatne, będzie z tego "kasa, Misiu" ).
Jeśli było do tej pory straszno, to teraz będzie jeszcze śmieszno :)

Piotr k. [32]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-13 06:32:18

Zgłoś nadużycie

Do produkcji potrzeba drewna, a nie FSC!

coś mi się wydaje Szanowni Kupujący, że ciężkie czasy to dopiero przed nami. Chroń nas Panie przed rządami lewicowych "fahofcuf" zarządzających lasami. Już nam zakazują łowiectwa, bo to odrażające, a mięso można kupić w "Stonce", następnie zakażą pozyskiwać drewna, bo przecież można je kupić w "Ikełach". I tym sposobem przywrócą FSC, ale zmniejszą podaż drewna. Czas pokaże............... obym się mylił!

p.o. Kupującego [9]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-13 18:40:00

Zgłoś nadużycie

Zasiewanie paniki nic... [1]

nie da. Lasy po 8 latach rządów poprzedniej ekipy zostały przetrzebione nie mówiąc już o tempie zmian zasad sprzedaży ,niekorzystnych dla odbiorców. w takim tempie jeszcze kilka lat i nie będzie co ciąć, widać to w każdej części kraju. Zostaną tylko uprawy i co w tedy? z czego będziemy produkować? papiernie i płyta będzie miała z czego ,a tartaki to tylko import z wschodu.Nie piszę tego bezpodstawnie ,kilkakrotnie rozmawiałem z leśniczymi z swoich okolicznych leśnictw i powiedzieli , że jeszcze z 5 lat i nie będą mieli co ciąć ,bo zostaną tylko uprawy.

jesion [111]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-14 18:28:02

Zgłoś nadużycie

merytorycznie

Naprawdę? No chyba jednak nie.
Powierzchnia lasów w Polsce to ponad 9mln ha. Przyrost bieżący to ok 9m3/rok. Daje to ponad 80mln3 drewna rocznie. Pomijając brak pozyskania w obszarach ochrony rezerwatowej, parkach narodowych i drzewostanach niedostępnych, pozyskanie na tle całości to jakieś 60%.
Dodatkowo zapas drewna na pniu lasów w Polsce to jakieś 2,5 miliarda m3 - gdyby tylko to ciąć (i gdyby to nie przyrastało, co jest przecież niemożliwe), to jest wolumen na ponad pół wieku.
Gdzie i komu tego drewna zabraknie???
ps. uprawa leśna trwa do momentu zwarcia się koron, czyli 8-15 lat. Gdzie są takie leśnictwa, gdzie za 5 lat zniknie - patrząc na przeciętną strukturę wiekową drzewostanów w Polsce, prawie 90% ich powierzchni???

ps: ja piszę o stanie obecnym, a nie "ambitnych planach" decydowania "nie na naszym podwórku" o tym, ile i gdzie będzie się pozyskiwać drewna...

Robert [54]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-18 17:27:17

Zgłoś nadużycie

Będą mieli co ciąć i to jeszcze więcej niż mają teraz [1]

Struktura wiekowa lasów nie jest równomierna w każdym leśnictwie ani nawet nadleśnictwie.
Więc to, że w jakimś leśnictwie kończą się zręby, nie oznacza, że kończą się w ogóle.
LP ma obecnie 2,07 miliarda m3 grubizny na pniu z czego 0,8 miliarda w drzewostanach powyżej 80 lat. Dodatkowo pozyskanie w LP jest na poziomie 75% przyrostu.
Polecam poczytać rocznik statystyczny (np. str 103) https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-lesnictwa-2022,13,5.html

Nie widzę sensu, aby ciągle zwiększać zapas na pniu. Wiadomo było od dawna, że pozyskanie wzrośnie. Pozostałe po wojnie były głównie młode, to teraz dorosły do wieku rębności. Dodatkowo 1/3 obecnych lasów to zalesienia powojenne i trzeba więcej ciąć, aby wyrównać strukturę wiekową drzewostanów.
Więc z całą pewnością będzie co ciąć, nie wiadomo tylko czy pseudoekolodzy na to pozwolą.

Średni Tartak [28]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-15 09:49:38

Zgłoś nadużycie

Dodatkowo

Rozmawiałem kiedyś ze starym leśnikiem. Zwykły leśniczy, w gumowcach i starym swetrze.
Stwierdził, bardzo trzeźwo, że nie rozumie polityki hodowlanej lasów. Otóż, nowe plany użytkowania lasu zmuszają ich do sadzenia drzew liściastych wszędzie, gdzie siedlisko pozwala. I jeśli są to zmiany w składzie gatunkowym na lubelskich lessach zasadzonych sosną w latach '50, to wciskanie dęba na malutkie powierzchnie gliny pomiędzy morzem piasku na Warmii czy Mazurach- jest mało sensowne.
I leśniczy zadał głośno takie pytanie: co ci po nas będą wycinać? Nawsadzamy liściastego dzie się da, ale przemysł, i mały i duży, potrzebuje sosny i świerka. Budowlanka stoi na tanim drewnie iglastym albo grubiźnie sosnowej na dachach. Cała ta polityka chce postawić na głowie całą gospodarkę jaką znamy.
Zmiany, zmiany, zmiany. Tylko czy potrzebne? A może niepotrzebnie się martwimy?

Piotr k. [32]Odpowiedz na ten komentarz2023-11-16 12:00:16

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA