/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia

Dlaczego

Dlaczego nie można stworzyć polskiej jednostki certyfikującej . Jaka jest wiarygodność przejrzystość FSC. Przecież lasy są kontrolowane przez NIK.
Czy jesteśmy tak głupi że za pieczątkę sprzedamy się nie wiadomo komu . Pytanie kto certyfikuje FSC ?

Adam [415]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-18 10:17:47

Zgłoś nadużycie

FSC

RDLP KROSNO od kilkunastu lat nie ma FSC i sprzedaje drewno po najwyzszych cenach

PEF_C [1]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-18 18:26:54

Zgłoś nadużycie

I bardzo dobrze.

Ludzie wymyślają certyfikaty i chcą żeby inni ...

płacili za świstek z pieczątką niczym nie podparty. LP sprzedaje drewno z nielegalnej wycinki amazonki??.
A naprawdę jeżeli ktoś jest oburzony tym i nie chce drewna bez certyfikatu to na spokojnie chętnie kupimy jego historię......

Marcin [43]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-19 10:13:20

Zgłoś nadużycie

Nie ma problemu

Nie wiem co prawda jak u innych, ale ja przecieram 60 tys. m3 kłody sosnowej i 95% fabryk do których dostarczam nie ma problemu z tym, że nie będę miał FSC, jeżeli mam PEFC. Tylko IKEA się upiera przy FSC, ale przecież nie zamkną fabryk jeżeli nie będzie FSC.

Średni Tartak [12]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-19 12:52:42

Zgłoś nadużycie

Czy to ta sama izba...

Czy to ta sama izba, która całkiem niedawno publikowała filmy jak to z Polski wyjeżdżają setki tysięcy metrów sześciennych papierówki i kłody, a w jej szeregach jest firma ze Skandynawii, która owy wywóz w dużej mierze realizowała? Do tego chwaląc się na swojej stronie internetowej, że planują zwiększyć wywóz o wiele razy w skali każdego miesiąca.
Czyje więc interesy reprezentuje izba?
Ile z tych 130 firm należących do izby zostało zapytanych o zdanie na temat FSC? Czy było jakieś głosowanie? Podobno wszyscy maja równy głos. Czy ktoś należący do izby może potwierdzić bądź zaprzeczyć?
Są certyfikaty przydatne np. ISO czy w spożywczym HACCAP, ale FSC wyewoluowało w kierunku bardzo dla nas kosztownych i niebezpiecznym wręcz w dalszej perspektywie. Albo może ja siedzę w jakieś bańce informacyjnej, ale kogo z branży bym się nie zapytał ten ma takie samo bądź podobne zdanie na temat tego certyfikatu.

Saruman [15]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-19 19:36:06

Zgłoś nadużycie

poytanie zasadnicze

Na co przeznaczane są zyski FSC , kto jest właścicielem ?

Adam [415]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-21 06:35:25

Zgłoś nadużycie

Pytanie 2

Ile to kosztuje w skali kraju . O jakich pieniądzach mówimy.

Adam [415]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-22 15:18:05

Zgłoś nadużycie

To się da policzyć

W Polsce firmy mają około 2500 certyfikatów FSC i do tego LP mają 7,3 mln ha.

Opłata AAF która idzie bezpośrednio do centrali FSC:
W firmach opłata AAF zależy od wysokości obrotu. Ja co prawda mieszczę się w kategorii 5-25 mln $, ale przyjmuję, że średnio są to firmy o obrocie 1-5 mln $.
Oznacza to opłatę 620 $ (2900 zł) x 2500 szt. = 7,25 mln zł
W lasach opłata jest za 1 ha – w lasach w klimacie umiarkowanym to 0,0045 $/ha. Przyjmując, że część LP to rezerwaty lub wyłączone w inny sposób z produkcji, liczmy 6 mln ha.
Oznacza to opłatę 6 mln ha x 0,0045 = 27 tys. $ czyli 127 tys. zł.

Ponadto są opłaty do firm certyfikacyjnych za przeprowadzenie audytu. Przyjmując średnio 5 tys. zł za audyt wychodzi 12,5 mln zł.
Nie wiem ile wynosi opłata za audyt w RDLP, ale myślę że całe LP nie wydaje więcej jak 1mln zł rocznie.

Wynika z tego że w sumie płacimy rocznie ok 21 mln za certyfikację !!!

Są to pieniądze wyrzucone w błoto. Równie dobrze można by komuś zapłacić za wykopanie i zasypanie rowu lub jeżdżenie pustą ciężarówką.

Warto też zauważyć, że 95% tej kwoty płacą firmy, a nie Lasy.

Średni Tartak [12]Odpowiedz na ten komentarz2022-08-30 07:43:48

Zgłoś nadużycie

Ze swoich ? serio ?

LP dochody uzyskują ze sprzedaży drewna , a za drewno płaci przemysł .

Adam [415]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-03 07:45:07

Zgłoś nadużycie

Fsc

Ostatnio Polsat robił reportaż o FSC,zobaczcie jakie miliony wycìąga ta organizacja,https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-07092022_6808020/

Andrzej [10]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-12 13:13:24

Zgłoś nadużycie

Raport

O Fsc od 23minuty

Andrzej [10]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-12 13:24:00

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA