/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
KOMPROMIS CENY I JAKOŚCI

System budownictwa energooszczędnego STEICO

STEICO

Autor: Marcin Paczyński
Źródło: STEICO
Data: 2014-12-24


Firma STEICO od ponad 50 lat specjalizuje się w produkcji materiałów drewnopochodnych do budownictwa w technologii szkieletu drewnianego. W Polsce domy tego typu zyskują coraz to większą popularność tak ze względu na szybki czas budowy, jak i niewielkie zużycie energii na ich ogrzewanie przy równocześnie stosunkowo niedużym koszcie budowy. Niestety w dalszym ciągu w kraju nie ma żadnych przepisów prawnych, ani nawet instrukcji wydanych przez odpowiednie instytucje, które regulowałyby tego typu budownictwo.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico

PODSTAWOWE ZASADY BUDOWY DOMU SZKIELETOWEGO:

Najważniejsza jest konstrukcja.

Jako szkielet konstrukcji domu STEICO proponuje zastosowanie belek dwuteowych STEICOjoist (strop i dach) lub STEICOwall (ściany). Są to bardzo mocne elementy konstrukcyjne, pozwalające na optymalizację kosztów budowy.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico

W zależności od grubości ściany lub dachu, a co za tym idzie ilości izolacji możemy zastosować belki STEICO w wymiarach od 160 aż do 500mm. Grubość ścian zewnętrznych wiąże się to oczywiście ze współczynnikiem przenikania ciepła "U". W tym systemie można wykonać dach i ścianę budynku energooszczędnego gdzie U=0,21, ale można również uzyskać znacznie lepsze parametry, aż do U=0,08.

W przypadku stosowania drewna litego różnica pomiędzy belką 160 a 320mm podnosi koszty konstrukcji o 100%. Dla belek STEICO różnica ta jest znacznie mniejsza. Przekrój dwuteowy pozwala również na wyeliminowanie liniowych mostków termicznych.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico



Konstrukcje STEICO sprawdzają się doskonale przy budowie stropów, które wykonane w tym systemie są niezwykle sztywne - co poprawia komfort mieszkania na piętrze. Kolejną zaletą jest możliwość wiercenia otworów w środniku belek, co pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich instalacji - nawet kanałów wentylacyjnych. Wszystkie belki stropowe produkowane są w długościach nawet do 16m co pozwala na projektowanie dużych, przestronnych pomieszczeń bez słupów podtrzymujących, a także dużo lepiej stęża ściany zewnętrzne wzmacniając konstrukcję całego budynku.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico



Belki STEICO joist i STEICO wall objęte są Europejską Aprobatą Techniczną ETA dającą gwarancję na minimum 50 lat żywotności tychże elementów konstrukcyjnych.

Równie ważne jest właściwe dobranie izolacji termicznej.

Izolacja w budynku szkieletowym musi zostać dobrana w sposób gwarantujący energooszczędność w okresie zimowym, czyli musi mieć niski współczynnik λ. Sama izolacja musi też zapewnić odpowiednią bezwładność termiczną, zwłaszcza dla przegród zewnętrznych. Zarówno ściany jak i dach mają za zadanie ochronę budynku nie tylko zimą przed chłodem, ale również latem przed nagrzewaniem. Budynki STEICO o lekkiej konstrukcji z odpowiednio dobranymi izolacjami nie przegrzewają się latem i zapewniają przyjemny chłód bez konieczności stosowania klimatyzacji.

Wszystkie materiały izolacyjne STEICO wykonane są z włókna drzewnego, a więc podobnie jak drewno charakteryzują się dużą właściwą pojemnością cieplną (c=2100kJ/kgK) oraz dużą gęstością (od 50 aż do 270 kg/m3) i to właśnie dzięki temu wykazują odpowiednią bezwładność cieplną.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico

Najpopularniejsze izolacje stosowane w budynkach to:
STEICO flex (o grubości od 40 do 240mm) - sprężysta mata izolacyjna, którą z niewielkim naddatkiem wciskamy pomiędzy konstrukcję dachu, ściany lub stropu. Jest w pełni otwarta dyfuzyjnie, a dzięki swojej gęstości i sprężystości nie osiada z biegiem czasu. Jest produktem wykonanym z włókien naturalnych, więc jako izolacja wewnętrzna poprawia zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Jest też niezastąpioną izolacją akustyczną w wszystkich stropach i ściankach działowych.

STEICO universal (o grubości od 22 do 160mm) - stosowana na dachu zamiast deskowania i papy, lub na ścianie zewnętrznej zamiast wiatroizolacji pod tzw. fasadę wentylowaną. Zapewnia szczególnie ważną dla żywotności konstrukcji otwartość dyfuzyjną dla całej przegrody i nie pozwala na kondensację pary wodnej. Niezwykle duża gęstość 270 kg/m3 skutecznie izoluje budynek tak latem jak i zimą. Przy odpowiedniej grubości poprawia sztywność konstrukcji. Stosowana na dachu, zwłaszcza pokrytego blachą, izoluje odgłosy deszczu lub gradu uderzającego o pokrycie.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico

STEICO protect (o grubości od 40 do 200mm) to jedyna dostępna otwarta dyfuzyjnie płyta wiatroizolacyjna przeznaczona do tynkowania. Podobnie jak STEICO universal nie dopuszcza do kondensacji wilgoci co zapewnia odpowiednią trwałość konstrukcji. Mocowana bezpośrednio do konstrukcji uszczelnia i przy odpowiedniej grubości poprawia sztywność ściany. Posiada Europejską Aprobatę Techniczną na systemy do tynkowania, co zapewnia gwarancję i wysoką jakość i wykonanej elewacji.

System budownictwa energooszczędnego STEICOSystem budownictwa energooszczędnego STEICOFot. Steico



Bardzo chętnie dzielimy się wiedzą.

Firma STEICO z siedzibą w Czarnkowie od 2009 roku organizuje warsztaty zarówno dla wykonawców, architektów, ale i dla indywidualnych klientów zainteresowanych sprawdzonym, europejskim systemem budownictwa drewnianego. Przy współpracy z pracowniami projektowymi pomagamy również w adaptacji projektów tradycyjnych lub innych drewnianych na systemy STEICO. Wykonujemy bardzo dokładne zestawienia materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, a także docinamy elementy na wymiar oraz segregujemy i znakujemy wg projektu, tak aby ułatwić i przyśpieszyć montaż.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA