/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Osiem projektów

Krzesła na nowo

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-12-15


Krzesło - jeden z mebli, które kojarzą się z cywilizacją. W starożytności było symbolem, władzy, dostojności i bogactwa. Tysiące lat projektowania, budowania i użytkowania. Nogi, siedzisko, oparcie - czy można wymyślić coś nowego? Oto osiem projektów krzeseł jakie w ostatnim czasie pokazali projektanci

Bamboo chair - Tejo Remy & René VeenhuizenBamboo chair - Tejo Remy & René VeenhuizenFot. Alex Levarek www.remyveenhuizen.nl

Bamboo chair - wygoda i ekologia

Bambusowe krzesło zaprojektowane w 2007r. przez holenderskich projektantów Tejo Remy i René Veenhuizen. Wykonany z klejonych i giętych elementów bambusa, dających dużą odporność i jednocześnie niewielka wagą. Projekt nawiązuje do krzeseł/leżaków typowych dla statków pasażerskich, łączy typowy holenderski design z tradycyjnymi technikami wykonania. Według autorów jest nie tylko wygodne, ale również przyjazne środowisku ze względu na fakt, że bambus zastępuje drewno gatunków liściastych. 

Chair Nº24 - Angela Frias & Gonçalo DiasChair Nº24 - Angela Frias & Gonçalo DiasFot. MO-OW www.mo-ow.com

Chair Nº24 - Klasyka i innowacja

Portugalscy architekci Angela Frias i Gonçalo Dias reprezentujący grupę MO-OW stworzyli projekt krzesła zbudowanego z 24 identycznych kawałków drewna. Choć idea jest prosta, osiągnięcie odpowiednich kształtów i wymiarów elementów było nie lada wyzwaniem. Rezultatem jest w pełni stabilny system, który spełnia wszelkie wymagania komfortu, ergonomii i estetyki.

Rival chair - Konstantin GrcicRival chair - Konstantin GrcicFot. Artek www.artek.com

Rival - do domu i biura

Multifunkcyjne krzesło Rival pokazane zostało podczas tegorocznego salonu meblowego w Mediolanie. Projekt Konstantina Grcic'a zrealizowany został na zamówienie firmy Artek. Konstrukcja krzesła skałada się z nóg wykonanych z drewna brzozy oraz oparcia ze sklejki tego samego gatunku. Okrągłe siedzisko może być wykończone w skórze lub w tkaninie. Ascetyczna forma krzesła nadaje się zarówno do mieszkania jak i biura.

Ring chair - Tatsuo KurodaRing chair - Tatsuo KurodaFot. Tatsuo Kuroda www.tatsuokuroda.com

Ring chair - ekspresja

Japończyk Tatsuo Kuroda nie jest debiutantem w projektowaniu mebli do siedzenia. "Pierścień" to minimalistyczne a zarazem funkcjonalne krzesło, którego surowcem jest drewno brzozy. Uwagę przyciąga wykonane z giętej sklejki połączenie siedziska, oparcia i podłokietnika. Ekspresji konstrukcji nadają toczone z litego drewna nogi. 

Stuck chair - OATOStuck chair - OATOFot. OATO www.oato.nl

Stuck chair - stabilność

Krzesło "stuck" to projekt holenderskiego studia OATO. Prosta koncepcja oparta na archetypie krzesła daje jednocześnie wrażenia nawiązania do natury, jak i nowoczesnego minimalizmu. Siedzisko krzesła wykonane jest z drewna dębowego opartego na stalowych, malowanych proszkowo nogach. Dzięki wykorzystaniu układu "X" krzesło jest bardzo stabilne i nie wymaga dodatkowych podpór.

Eyrie chair - Floris WubbenEyrie chair - Floris WubbenFot. Floris Wubben www.floriswubben.nl

Eyrie chair - niepowtarzalność

Projektanci z holenderskiego studia Floris Wubben pokazali w 2011r. oryginalny projekt krzesła, które jest wynikiem fascynacji naturalnymi strukturami architektonicznymi. Krzesło "orle gniazdo" wykonane zostało z jesionowych, wygiętych listew połączonych również jesionowymi kołkami. Konstrukcję nośna stanowia naturalne konary.

Nuno chair - Emilia LuchtNuno chair - Emilia LuchtFot. Emilia Lucht www.we-love-eames.com

Nuno chair - komfort i prostota

Krzesło "nuno" to projekt pochodzący z pracowni Emilii Lucht. Niemiecka propozycja to połączenie naturalnych surowców: drewnianej konstrukcji oraz oparcia wykoananego z filcu. Projekt powstał w oparciu o badania nad ergonomią i komfortem siedzenia, według których osiąga się je przez połączenie ruchów i zmian pozycji ciała. W odpowiedzi powstało krzesło, które pozwala przyjąć podczas siedzenia najbardziej wygodną pozycją. Clou rozwiązania jest elastyczne oparcie umożliwiające zmianę położenia i przybrania najwygodniejszej pozycji, jednocześnie podpiera i ogrzewa plecy siedządzcej osoby.

Coppelius chair - Yaara Dekel Coppelius chair - Yaara Dekel Fot. Yaara Dekel www.yaaradekel.com

Coppelius chair - krzesło z duszą (duchem?)

Czy meble to martwe przedmioty? A może kryje się w nich coś więcej? Krzesło Yaara Dekel to efekt projektu badawczego Coppelius jaki autor prowadził podczas studiów. Dotyczył on postrzegania rzeczy w sposób, który nasuwa wątpliwości co do ich natury i destabilizuje nasze podstawowe poczucie bezpieczeństwa, nadając im "niesamowitości". Koncepcja wzoru oparta została na klasycznym krześle "Thonet'a": tradycyjna drewniana konstrukcja, smukłe delikatne linie - dobrze znany, sympatyczny mebel. A jednak w pewnej porze dnia, kiedy na krzesło pada światło pod odpowiedinm kątem z krzesła "wychodzi" coś obcego i groźnego...


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz