/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Sztuka

Wystawa rzeźby z drewna na Uniwerystecie Przyrodniczym w Poznaniu

Drewno.pl

Autor: opac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-12-08


Do 15. grudnia 2014r. w budynku Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oglądać można wybrane rzeźby powstałe podczas tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego RAMUS ARTIS Festival. Zdjęcia wszystkich dzieła powstałych podczas tegorocznej imprezy zobaczyć można na terenie Kampusu Kolegium Cieszkowskich Wydziału Leśnego.

Wernisaż wystawy na  Wydziale Technologii DrewnaWernisaż wystawy na Wydziale Technologii DrewnaFot. D.Jabłoński

Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski PUSZCZA ZIELONKA odbywa się co roku od 2007 roku na terenie gminy Murowana Goślina, obecnie w ramach działań RAMUS ARTIS Festival. Koordynatorem działań artystycznych plenerów, od jego samego początku jest pani Grażyna Szymała-Wołyńska, a w przedsięwzięciu uczestniczą rzeźbiarze z różnych zakątków świata. W tym roku udział w wydarzeniu wzięli artyści z Włoch - Valentina Pazzini, Holandii - Hans Reijnders, Niemiec - Marek Czarnecki, Czarnogóry - Luka Radojević, Szkocji - Susheila Jamienson i Polski - Jacek Jagielski, Kamil Kusy, Krzysztof Krzysztof, Dawid Szafrański, Waldemar Rudyk oraz Grażyna Szymała-Wołyńska. Rzeźbiarze tworzyli w różnych gatunkach drewna impresje na temat Nieskończoności. W trakcie pleneru odbywają się również warsztaty artystyczne dla dzieci z okolicznych szkół. Drewno wykorzystywane w procesie tworzenia pozyskiwane jest z okolicznych lasów, a na zakończenie spotkania sadzone są nowe drzewa.

Owocem pracy rzeźbiarzy są coroczne poplenerowe wystawy. Dotychczas wystawy odbywały się już w takich miejscach jak: Poznańska Palmiarnia (2007), Malta (2008), Muzeum Zamek Górków w Szamotułach (2009), na terenach  Międzynarodowych Targów Poznańskich,(sześciokrotnie 2009-2014), w Yvetot - Normandia we Francji (2011), gdzie pokazane zostały wielkoformatowe zdjęcia rzeźb z kilku plenerów. Corocznie wydawany jest katalog prac powstałych podczas pleneru, prezentujący także sylwetki uczestników. Katalog ten dostępny jest na stronie fundacji http://www.ramusartis.org/download/realizacje/plener_2014_katalog.pdf.

Wspólne działania Wydziału technologii Drewna i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sprawiły, że w tym roku z pracami artystów zapoznać się można również na terenie uczelni. W budynku Wydziału Technologii Drewna (ul. Wojska Polskiego 38/42) prezentowana jest część powstałych podczas pleneru rzeźb, a na terenie należącego do Wydziału Leśnego Kampusu Kolegium Cieszkowskich (ul. Wojska Polskiego 71) oglądać można zdjęcia wszystkich powstałych prac. Wystawy dostępne będą do 15. grudnia br.

4. grudnia 2014r. w budynku poznańskiego Wydziału Technologii Drewna odbył się wernisaż poplenerowej wystawy rzeźby w drewnie. Gospodarzami spotkania byli dziekani: prof. Bartłomiej Mazela (Wydział Technologii Drewna) i prof. dr. hab. Roman Gornowicz (Wydział Leśny), a wśród gości m.in. prof. Jacek Jagielski Prorektor ds. artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Marian Grodzki Dyrektor Arboretum Leśnego w Zielonce, kurator wystawy Ewa Grodzka.

-To jest dobry znak czasu, iż gdzieś w pewnym momencie nauka i sztuka łączy się budując wartości, które są nam potrzebne - powiedział prof. Jacek Jagielski i dodał: -To sytuacja, która jest standardem dla pokazania sposobu jak uczelnie powinny współpracować.

Fundacja RAMUS ARTIS przekazała Wydziałowi Technologii Drewna dwie rzeźby, które będą na stałe wystawione w budynku wydziału.

Patronat nad festiwalem objęli: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Organizatorami festiwalu były: Fundacja RAMUS ARTIS, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Współfinansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gmina Murowana Goślina.
Współpraca: Andreas Stihl Sp. z o.o. Ikografstudio graficzne, Nadleśnictwo Łopuchówko.
Patronat medialny: Radio Merkury Radio Emaus,Drewno.pl, Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia Cittaslow, Murowana Goślina, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna PLOT.

Wystawa rzeźby z drewna na Uniwerystecie Przyrodniczym w Poznaniu (Zdjęcia: 6)

Wernisaż wystawy na  Wydziale Technologii DrewnaWernisaż wystawy na  Wydziale Technologii DrewnaWernisaż wystawy na  Wydziale Technologii DrewnaWernisaż wystawy na  Wydziale Technologii DrewnaWystawa zdjęć rzeźb na terenie kampusu Wydziału LesśnegoWystawa zdjęć rzeźb na terenie kampusu Wydziału Lesśnego

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA