/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Chemia do drewna

PPG Polifarb Cieszyn: Pracownicy strajkują i zapowiadaja pikietę

Autor: oprac. pks
Źródło: Alternatywa Socjalistyczna
Data: 2014-11-05


3. listopada, w spółce PPG Polifarb Cieszyn odbył się dwugodzinny strajk. Pracownicy domagają się wzrostu płac.

Fabryka w CieszynieFabryka w CieszynieFot. PPG Polifarb-Cieszyn

-Załoga jest zdeterminowana. Ludzie dobrze pracują, co widać po wynikach finansowych, więc chcą też dobrze zarabiać - podkreślają liderzy związków zawodowych działających w spółce.

Według informacji przekazanych przez związkowców ostatnie podwyżki płac w Polifarbie (nie licząc waloryzacji inflacyjnej) były w 2008 roku. W podpisanym wówczas porozumieniu zostało zapisane, że będą one kontynuowane także w roku następnym. -Potem zgodziliśmy się na zamrożenie tej części podwyżek z powodu kryzysu. Teraz domagamy się nawet mniejszych pieniędzy, niż te obiecane nam przed pięciu laty - mówi Mirosław Kitowski, szef "Solidarności" w Polifarbie.

Spór o podwyżki rozpoczął się w czerwcu tego roku. Wtedy około setka pracowników pikietowała pod biurowcem firmy. Związkowcy zażądali po 500 złotych brutto podwyżki dla całej załogi. Były negocjacje, była pikieta przed zakładem, a także referendum strajkowe. Ponad 3/4 załogi zadeklarowało - w przypadku fiaska rozmów - przystąpienie do strajku. Jak mówią związkowcy z NSZZ Pracowników Polifarbu, kolejne rozmowy, przeprowadzone pod koniec października, nie wniosły nic nowego.

Choć przedmiotem sporu są tylko płace, to załoga ma więcej problemów i postulatów. -Pracodawca wciąż próbuje ograniczyć przepisy układu zbiorowego pracy, wynegocjowanego zaledwie trzy lata temu. Wciąż musimy też walczyć o miejsca pracy w naszej firmie - mówią związkowcy. Zarząd spółki planuje likwidację urlopów zdrowotnych za pracę w warunkach szkodliwych oraz nagród jubileuszowych.

Na piątek, 7. listopada zapowiedziano kolejną pikietę przed siedzibą firmy, na której protestujących pracowników mają wesprzeć związkowcy z innych zakładów z całego Podbeskidzia.

PPG Polifarb Cieszyn S.A. to cześć amerykańskiej grupy kapitałowej PPG Industries. W cieszyńskiej fabryce produkowane są m.in. wyroby do malowania mebli, płyt pilśniowych i stolarki budowlanej. Na rynku znane są produkty PPG do drewna sprzedawane pod markami SIGMA, Drewnochron, Domalux czy Bondex.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz