/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Drewno w budownictwie

Dach STEICO - ekonomiczne rozwiązanie konstrukcji i ocieplenia dachu

STEICO

Autor: Marcin Paczyński, Michał Komorowski, opr. red
Źródło: STEICO
Data: 2014-10-30


Dach STEICO - to kompleksowe i optymalne rozwiązanie gwarantujące znakomite parametry izolacyjne zimą, jak również ochronę przed wysokimi temperaturami latem. Ten wydajny energetycznie system pozwala na wznoszenie dachów do budynków tak energooszczędnych, jak i pasywnych.

Dach modelowy wykonany z produktów STEICODach modelowy wykonany z produktów STEICOFot. Steico

Niewiele osób wie, że Polska jest największym w Europie producentem, ekonomicznych i ekologicznych materiałów konstrukcyjnych dla budownictwa energooszczędnego, w tym pasywnego. Ten materiał to tzw. belki dwuteowe, produkowane z certyfikowanego drewna, m. in. na konstrukcję dachów.

Produkcja belek odbywa się w Wielkopolsce, w należącym do STEICO zakładzie zlokalizowanym w Czarnkowie, gdzie już od prawie 60-ciu lat wytwarzane są również drzewne materiały termoizolacyjne. Obie te grupy produktów czerpią swoje wspaniałe właściwości z naturalnych zalet drewna, a dzięki ich połączeniu, firmie STEICO udało się stworzyć doskonały kompromis dla budownictwa. Gotowe rozwiązania dla dachu, spełniające aktualne i przyszłe, prawne wymogi energooszczędności oraz dbające o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców!

Montaż belek dwuteowych STEICO do kalenicyMontaż belek dwuteowych STEICO do kalenicyFot. STEICO


Konstrukcja dachu STEICO
Podstawą konstrukcji dachu STEICO są ekonomiczne belki dwuteowe, będące sprawdzonym i cenionym na świecie materiałem konstrukcyjnym o najwyższej jakości. Belki te produkowane są z suchego, skandynawskiego drewna świerkowego.

Na czym polega ekonomika takiego rozwiązania?
Na całym świecie dąży się do projektowania i budowania przegród o coraz większej zdolności do zatrzymania ciepła mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła „U”. Zasadniczo im grubsza warstwa materiału termoizolacyjnego, tym współczynnik przenikania ciepła jest lepszy (niższy).

Przekrój dachu STEICOPrzekrój dachu STEICOFot. Steico


Standardowe przekroje drewna, stosowane w Polsce jako krokwie dachowe, są zbyt niskie aby stworzyć przestrzeń do termoizolacji spełniającą wymogi standardu pasywnego. Z pomocą przychodzą tutaj belki dwuteowe. Wysokość belek dwuteowych reguluje się wysokością bardzo wytrzymałego środnika. Środnik jest wykonany z wytrzymałego, a jednocześnie taniego w produkcji materiału. W rezultacie przy wzroście wysokości krokwi dachowej STEICO maleje jej cena w stosunku do krokwi z drewna litego czy klejonego. Dzięki temu, w łatwy sposób, warstwa izolacji cieplnej o odpowiedniej grubości montowana jest między krokwiami, bez potrzeby stosowania dodatkowej izolacji od wewnątrz. Stosując takie rozwiązanie redukujemy jednocześnie tzw. liniowe mostki termiczne (miejsca przez, które ucieka ciepło). Stąd, przenikanie ciepła przez przekrój belek dwuteowych STEICO jest o 40% mniejsze w porównaniu do drewna litego, co powoduje to dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania. Walory systemu produkowanego przez STEICO potwierdza certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Montaż płyt dachowych STEICO na starej konstrukcji dachuMontaż płyt dachowych STEICO na starej konstrukcji dachuFot. SteicoDach otwarty dyfuzyjnie - bezpieczny i zdrowy
Dach STEICO jest dachem otwartym dyfuzyjnie. Oznacza to, że jego konstrukcja i zastosowane materiały pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wilgoci, zmagazynowanej wewnątrz budynku, na zewnątrz przegrody. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na uniknięciu w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Otwartość dyfuzyjna przyczynia się także do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu. W celu zapewnienia swobodnego przepływu wilgoci na zewnątrz budynku, bezpośrednio na krokwiach dachowych montuje się otwarte dyfuzyjnie płyty STEICOuniversal. To o wiele bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie niż np. deskowanie i papa, czy płyty OSB i papa.

Płyty STEICOuniversalPłyty STEICOuniversalFot. Steico

Zastosowanie płyt STEICO z naturalnego włókna drzewnego przede wszystkim zapewnia natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV itd. STEICOuniversal nie jest płytą 100 % wodoodporną, ale posiada uodpornioną na wodę powierzchnię, dzięki temu może być zastosowana na krokwiach zamiast folii dachowej lub deskowania i papy. Przy dachu o kącie nachylenia powyżej 18° nie wymaga żadnej dodatkowej folii, ani też nie trzeba kleić połączeń (za wyjątkiem miejsc gdzie obcina się pióro/wpust czyli np. krokwie narożne, koszowe, kalenice, okna, kominy itp.  w których obcięte miejsca należy zagruntować i zakleić odpowiednią taśmą). Płyty STEICOuniversal bez problemu mogą być w okresie czterech tygodni wystawione na deszcz czy śnieg, umożliwiając  w tym czasie montaż pokrycia dachu (np. dachówki).

Dodatkowo płyta STEICOuniversal pełni funkcję wiatroizolacji oraz stanowi warstwę izolacji cieplnej po zewnętrznej stronie dachu. Taka warstwa sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Ponadto warstwa izolacji ponad krokwiami redukuje efektywnie liniowe mostki termiczne, co jest kluczowym aspektem w budownictwie pasywnym. Duża gęstość płyty oraz specjalna struktura sprawia, że płyta STEICOuniversal chroni wnętrze budynku także przed hałasem z zewnątrz.

Dach jak naturalna klimatyzacja
Zadaniem dachu STEICO jest doskonała ochrona przed stratami ciepła w okresie zimy oraz ochrona budynku przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni lata. Taka ochrona jest możliwa dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości drewna - ściślej, dużej właściwej pojemności cieplnej. Wszystkie materiały izolacyjne STEICO wyróżniają się na rynku bardzo dużą właściwą pojemnością cieplną. Dzięki temu dach ocieplony systemowo sprężystymi matami STEICOflex oraz wspomnianą już płytą nakrokwiową, jest perfekcyjnym akumulatorem ciepła w zimie i w lecie. Efekt: ciepło pozostaje wewnątrz w zimie, w lecie natomiast upał panuje tylko na zewnątrz budynku. Dach STEICO działa zatem jak naturalna klimatyzacja.

Mata izolacyjna STEICOflexMata izolacyjna STEICOflexFot. Steico

Głównym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w przegrodzie dachu STEICO są maty STEICOflex. Maty wciska się pomiędzy krokwie dachowe. Podobnie jak płyty nakrokwiowe, również maty STEICOflex są otwarte dyfuzyjnie, czyli regulują zdrowy mikroklimat wewnątrz domu oraz chronią trwale konstrukcję. W dodatku produkty STEICO podobnie jak drewno mają charakter higroskopijny. Potrafią zatem magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci, bez utraty właściwości izolacyjnych. To bardzo rzadka zdolność materiałów izolacyjnych, występująca tylko w przypadku włókien naturalnych, jak np. drewno.

Przekrój belki dwuteowej STEICOPrzekrój belki dwuteowej STEICOFot. Steico


Belki dwuteowe STEICO
Belki STEICO są naturalnie zabezpieczone przed szkodnikami – nie wymagają dodatkowej impregnacji. Najlepszą metodą impregnacji drewna jest suszenie komorowe. Podczas suszenia giną wszystkie larwy pasożytów. Dodatkowo w procesie tym dochodzi do ścinania się protein, które mogłyby stanowić źródło pożywienia dla drewnojadów.

Belki dwuteowe STEICO posiadają prestiżową Europejską Aprobatę Techniczną. Podlegają stałej kontroli zewnętrznej British Board of Agrément (BBA). Wg tego dokumentu minimalny okres żywotności materiału, w drugiej klasie użytkowej wynosi aż 50 lat.

Jakość i trwałość konstrukcji STEICO
Dzięki stałemu poziomowi wilgotności i mniejszemu przekrojowi belek (w stosunku do drewna litego) materiał zachowuje stabilne rozmiary i z biegiem lat nie „pracuje” gwarantując bezpieczeństwo konstrukcji dachu i ograniczając choćby ilość spękań na płytach gips-karton.

STEICO - naturalnie lepsza izolacja
Dach STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające nawet najbardziej rygorystyczne wymogi w budownictwie. Bogaty wybór przekrojów belek dwuteowych oraz jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów termoizolacyjnych na świecie, pozwala na projektowanie oraz wznoszenie dachów w standardzie pasywnym. Dzięki właściwościom czerpanym prosto z naturalnego drewna, dach STEICO zapewnia perfekcyjną termoizolację w zimie oraz w lecie. Dodatkowo reguluje wewnętrzny mikroklimat, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Dach STEICO - ekonomiczne rozwiązanie konstrukcji i ocieplenia dachu (Zdjęcia: 12)

Dach modelowy wykonany z produktów STEICOMontaż belek dwuteowych STEICO do kalenicyPrzekrój dachu STEICOMontaż płyt dachowych STEICO na starej konstrukcji dachuPłyty STEICOuniversalMata izolacyjna STEICOflexPrzekrój belki dwuteowej STEICOMontaż belek Belki dwuteowe STEICO zamontowane do kalenicy wykonanej z STEICO LVLDach STEICO - budynek w Komornikach pod PoznaniemKonstrukcja dachu z wykorzystaniem rozwiązań STEICO

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz