/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Płyty drewnopochodne

Kronospan zawarł umowy z Grupą Azoty

Grupa Azoty

Autor: oprac. dja
Źródło: Grupa Azoty
Data: 2014-10-08


Grupa Azoty zawarła z Kronospanem umowy handlowe na sprzedaż melaminy i mocznika. Łączna wartość trzech umów to ok. 900 mln zł. Umowy obowiązują do końca 2018 roku.

Kronospan zapewnił sobie dostawy żywic klejowych na kolejne cztery lataKronospan zapewnił sobie dostawy żywic klejowych na kolejne cztery lataFot. Kronospan

Jak poinformowała Grupa Azoty, produkty z zakładów w Puławach i Policach będą dostarczane do zakładów Kronosan specjalizuąjcych się w produkcji płyt drewnopochodnych, zlokalizowanych w Polsce (fabryki w Mielcu i Szczecinku), Słowacji (fabryka w Strazske) oraz w Czechach (fabryka w Ostrawie).

-Uważam, że utworzyliśmy ważną bazę surowcową spełniającą cechy bezpieczeństwa dostaw, konkurencyjnych cen i wysokiej jakości produktów. Nasze decyzje o zwiększeniu zdolności produkcyjnych melaminy i dalej mocznika podjęte kilka lat temu były zgodne z potrzebami rynku. Finalizacja tych długo negocjowanych umów to dążenie do połączenia wielu lat doświadczeń, wzajemnych relacji oraz dynamicznego rozwoju po stronie Kronospan Polska oraz Grupy Azoty - powiedział prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

To druga duża umowa Grupy Azoty z producentem płyt wiórowych. Na początku roku spółka podpisała 5-letnie umowy na dostawy mocznika o szacunkowej wartości 910 mln zł z Grupą Pfleiderer Grajewo.

-Modernizacja zakładów chemicznych w Polsce podjęta na początku lat dziewięćdziesiątych, stworzenie tutaj znaczących centrów produkcji mocznika i melaminy - ważnych surowców dla przemysłu płyt drewnopochodnych - było czołowym przyczynkiem do rozwoju tego przemysłu w Polsce. Dziś Polska to drugi po Niemczech producent płyt wiórowych, mdf, osb w Europie. Liderem procesu tworzenia i rozwoju przemysłu płytowego w naszym kraju jest Kronospan - wiodący producent tej branży w świecie. Podpisane umowy wspomagają dalszy rozwój Kronospanu, przemysłu płytowego, tym samym stanowiąc wsparcie przemysłu meblowego - powiedział Mirosław Malinowski, członek Zarządu Kronospan Chemical w Polsce.

Grupa Azoty przypomina, że przemysł meblarski w Polsce to potężne koło zamachowe integrujące szereg branż. Wartość eksportu mebli z Polski za 2014 prognozowana jest na 7,3 mld zł wobec 6,9 mld zł w roku ubiegłym. Największym odbiorcą polskich mebli wciąż pozostają Niemcy, jednak polscy producenci odnoszą sukcesy w całej Unii Europejskie, Afryce, USA. Nasz kraj jest potęgą meblarską pod względem możliwości produkcyjnych i zajmuje czwarte miejsce na świecie. Wyprzedzają nas Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia. Branża meblarska w Polsce - to ok. 24 tys. firm. Z tej liczby około 100 stanowią duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób; ok. 350 - średnie (od 50 do 250 osób) i ok. 1500 - małe (od 10 do 50 osób). Sektor ten wytwarza ok. 2% polskiego PKB.

Melamina służy do wyrobu szerokiego asortymentu żywic syntetycznych mających zastosowanie m.in. w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów, środków pomocniczych dla przemysłu papierniczego. Z kolei mocznik to jeden z podstawowych surowców do produkcji żywic klejowych, wykorzystywanych do wytwarzania różnego rodzaju płyt drewnopochodnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz