/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Tartacznictwo

IKEA Industry otwarła największy tartak w Polsce

Autor: oprac. dja
Źródło: IKEA Industry
Data: 2014-09-16


IKEA Industry (dawniej Swedwood) otworzyła w Stalowej Woli największy w kraju tartak o docelowej rocznej zdolności przerobowej rzędu 400.000 m3 drewna iglastego. Zakład jest częścią Dywizji Solid Wood zajmującej się przerobem drewna litego.

Tartak IKEA Industry Stalowa Wola - plac surowcaTartak IKEA Industry Stalowa Wola - plac surowcaFot. IKEA Industry

Jak powiedział w czasie konferencji prasowej Leif Hultman, prezes Ikea Industry, decyzja o lokalizacji inwestycji na Podkarpaciu zapadła dwa lata temu. -Wybraliśmy Stalową Wolę z kilku względów, jednym z najważniejszych był łatwy dostęp do surowca oraz krótszy czas dostaw gotowych desek do naszych fabryk mebli w Polsce i Słowacji - dodał.

Tartak w Stalowej Woli wzmocni stabilność i spójność łańcucha dostaw firmy dla produkcji wyrobów z litego drewna, a tym samym przyczyni się do rozwoju Grupy IKEA. Tarcica z nowego zakładu będzie wykorzystywana przede wszystkim do wytwarzania mebli w fabrykach IKEA Industry w Polsce i na Słowacji. Według nieoficjalnych informacji w przyszłości na terenie przylegającym do tartaku powstać ma fabryka mebli.

-Polska jest dla nas bardzo ważnym krajem, również jeśli chodzi o produkcję. Oferuje dobrej jakości surowce, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz wysoką efektywność produkcji, a ponadto jest blisko największych rynków europejskich - powiedział Henrik Andersson, menedżer Dywizji Solid Wood w IKEA Industry.

IKEA Industry Stalowa Wola to nowoczesny i wydajny tartak zlokalizowany na działce o powierzchni 25 hektarów. W skład tartaku wchodzi plac składowania surowca drzewnego sosnowego ze zraszaniem, linia do korowania, manipulacji, skanowania i sortowania kłód, linię przetarcia kłód o prędkości przetarcia do 120 m/min, sortownia tarcicy, magazyn tarcicy, suszarnie do drewna oraz przyjazny dla środowiska kocioł o mocy 10 MW, w którym jako paliwo wykorzystywana jest biomasa w postaci kory.

Główna linia produkcyjna nie jest nowa. Urządzenia wyprodukowane były w 2007r. i pracowały wcześniej w skandynawskim tartaku. Przed instalacją w Stalowej Woli poddane zostały renowcji.

Szczególnie innowacyjnymi technologiami są skanery 3D oraz optoelektroniczny system sortowania tarcicy. Skanery 3D zwiększają efektywność wykorzystania surowca. Dokładne skanowanie surowca umożliwia optymalizację liczby oraz rozmiaru tarcicy jaką można uzyskać z każdej kłody, Z kolei optoelektroniczny system sortowania tarcicy 4-5-krotnie przyśpiesza tempo sortownia wyprodukowanych desek w porównaniu z sortowaniem wykonywanym przez człowieka.

W Stalowej Woli wytwarzane będą wysokiej jakości produkty z drewna sosnowego. Ok. 75% produkcji stanowić będzie tarcica o grubości 50 mm. Produkty tartaku dostarczane będą głównie do fabryk firmy na Słowacji i w Polsce.

Nowy zakład jest największym tartakiem IKEA Industry. Jego moce przerobowe sięgają 400.000 m3 kłód rocznie. Surowiec drzewny pochodzić ma z Lasów Państwowych

Budowa zakładu rozpoczęła się w marcu 2013r. W lipcu 2014 rozpoczęto produkcją testową. Osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej przewidywane jest w okresie dwóch lat. Podczas konferencji prasowej zgodnie z polityką firmy nie zdradzono kosztów inwestycji. Według lokalnych mediów budowa tartaku kosztowała ok. 33 mln zł, a koszt zakupu działki pod budową wyniósł 6,9 mln zł.

Uroczyste otwarcie tartaku w Stalowej Woli: Leif Hultman, Marek Auguścik, Beata Kłosińska, Andrzej Szlęzak, Ulf Gabrielsson, Henrik AnderssonUroczyste otwarcie tartaku w Stalowej Woli: Leif Hultman, Marek Auguścik, Beata Kłosińska, Andrzej Szlęzak, Ulf Gabrielsson, Henrik AnderssonFot. IKEA Industry

Uroczystego uruchomienia tartaku w Stalowej Woli dokonali: Leif Hultman, prezes, dyrektor generalny IKEA Industry; Marek Auguścik, menedżer ds. produkcji, IKEA Industry Stalowa Wola; Beata Kłosińska, operator, IKEA Industry Stalowa Wola; Andrzej Szlęzak, Prezydent Miasta Stalowej Woli; Ulf Gabrielsson, dyrektor tartaku IKEA Industry Stalowa Wola; Henrik Andersson, menedżer Dywizji Solid Wood IKEA Industry.


-To nie tylko nasz największy tartak, ale też najbezpieczniejszy i najbardziej innowacyjny. Wykorzystujemy m.in. skanery kłód 3D i optoelektroniczny system sortowania desek. Odpady, które powstają w czasie produkcji, czyli kora - służą jako paliwo do urządzeń do suszenia drewna, z kolei trociny wykorzystujemy do produkcji płyt drewnopochodnych i jako biopaliwo - powiedział Ulf Gabrielsson, dyrektor tartaku IKEA Industry Stalowa Wola.

Od samego początku inwestycji kluczowe było zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników i środowiska. Tartak został zaprojektowany z dużym naciskiem na bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Zastosowano połączenie wysokiej kultury dbania o bezpieczeństwo z nowoczesnymi rozwiązaniami zapobiegającymi wypadkom, takimi jak:
- Instrukcje bezpieczeństwa
- Barierki ochronne
- Kurtyny świetlne powodujące zatrzymanie się maszyn w przypadku ich przerwania
- System LOTO, w którym maszyny zostają wyłączone i nie mogą zostać ponownie uruchomione przed zakończeniem prac serwisowych
- Oddzielenie ruchu pojazdów od pieszych.

Ulf Gabrielsson, dyrektor tartaku IKEA Industry Stalowa WolaUlf Gabrielsson, dyrektor tartaku IKEA Industry Stalowa WolaFot. IKEA IndustryW zakładzie zastosowano rozwiązania przyjazne dla środowiska, m.in. bezpieczny i wydajny system zraszania kłód w obiegu zamkniętym. Całość odpadów drzewnych powstających w procesie produkcyjnym jest wykorzystywana: kora jest paliwem w kotłowni zasilającej suszarnie do drewna, natomiast wióry i trociny są dostarczane do celulozowni i papierni lub producentów płyt drewnopochodnych.

Od czerwca 2104r. tartak w Stalowej Woli posiada certyfikat FSC® Chain of Custody. Certyfikacja FSC® Chain of Custody umożliwia śledzenie drogi produktów w całym łańcuchu dostaw, począwszy od lasów oraz identyfikację materiałów z certyfikatem FSC® i oddzielenie ich od produktów niecertyfikowanych 100% surowca wykorzystywanego w tartaku to drewno kontrolowane przez FSC®, a 80% posiada certyfikat FSC®. Naszym celem jest pozyskiwanie tylko drewna certyfikowanego FSC®

Obecnie w zakładzie pracują 43 osoby. W ciągu dwóch lat zakład ma uzyskać pełną moc produkcyjną, a zatrudnienie wzrosnie do ok. 80 osób.

IKEA Industry jest częścią Grupy IKEA i jest największym na świecie producentem mebli drewnianych. Składa się z czterech dywizji: Flatline, Solid Wood, Boards i Purchase. IKEA Industry to 44 zakłady produkcyjne w 11 krajach (Chiny, Francja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja i Stany Zjednoczone). Firma zatrudnia około 20 000 pracowników

W Polsce znajduje się 16 zakładów produkcyjnych IKEA Industry w 13 lokalizacjach w Polsce specjalizujących się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych:
- Dywizja Flatline (4 zakłady): Lubawa, Zbąszyń, Zbąszynek i Babimost
- Dywizja Solid Wood (8 zakładów): Goleniów, Stepnica, Chociwel, Resko, Wielbark, Konstantynów, Skoczów i Stalowa Wola
- Dywizja Boards (1 zakład): Orla
- Centra Rozwoju Produktu (3) w Orli, Zbąszynku i Goleniowie.

Aktualizacja 17.09.2014r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A DREWNO BEDA KUPOWAC NA E-DREWNIE [2]

HA HA HA

ddr [5]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-25 14:10:23

Zgłoś nadużycie

Celny komentarz - oplułem monitor kawą ze śmiechu :-)

Pewnie ikeowskie korpoludki z oddziału w Chinach cierpliwie nabijają historię, pykając aukcje po 10 m3 :-)

raf [7]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-26 07:43:39

Zgłoś nadużycie

Jak sądzę drewno przede wszystkim będą kupować z puli "na nowe inwestycje" ...

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 17:20:52

Zgłoś nadużycie

Skoro są zwolnieni z podatków na 10 lat

To mogą o tą kwotę podbijać ceny :)

Ale z was koledzy gapcie.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-26 17:40:08

Zgłoś nadużycie

do autora tekstu... [6]

dobrze że IKEA OTWARŁA a nie otworzyła... Żenada.

niepokorny [243]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-26 20:44:33

Zgłoś nadużycie

Nie czuję się zażenowany. Obie formy: otworzyła/otwarła są poprawne ...

według Słownika Języka Polskiego PWN.

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-26 21:40:21

Zgłoś nadużycie

opinia ze strony PWN

cyt: "Oba są poprawnie, według polonistów, jednakże w dzisiejszych czasach, nikt już nie używa słowa otwarła, tylko Otworzyła, tak jest bardziej "intelektualnie".

Wiele słów i zwrotów ma dwie wersje "poprawne", ale jezyk polski zmienia się bardzo dynamicznie i nie zawsze można nadążyć ze zmianami. Niemniej jednak należałoby używać form i zwrotów aktualnych gdy jest się dziennikarzem lub reporterem, zwłaszcza że linijkę później używa się innej formy tego słowa, co może niektórych wprawić w osłupienie.

niepokorny [243]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 11:16:04

Zgłoś nadużycie

Do kolegi niepokorny

Niestety, muszę się z Tobą zgodzić.
Mnie też forma "otwarła" uwiera.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 12:23:59

Zgłoś nadużycie

Z tego co udało mi się sprawdzić, przytoczony przez Pana cytat nie pochodzi ...

z PWN tylko ze strony Dojrzewamy.pl i jest to jeden z komentarzy osoby podpisanej "kamikadze15". Nie uważam, aby dobrym wskaźnikiem używania jakiegoś słowa był fakt, że jest ono "bardziej intelektualne".

Jeśli chodzi o opinię PWN na ten temat, to polecam stronę http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;8384, na której autor p. Artur Czesak z Instytutu Języka Polskiego PAN opisuje zarówno poprawność stosowania czasowników otwarła / otworzyła, jak i wyjaśnia dlaczego np. osoby z niektórych regionów Polski mogą uważać, że słowa "otwarła" się nie używa. W swoim tekście p. Czesak odnosi się również do wypowiedzi internautów podobnych do Pana poprzedniego komentarza.

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 17:12:51

Zgłoś nadużycie

??!!??

he he dojrzewamy.pl? kamikadze??? może pudelek czy fotosik i inne bzdety. Nie zawsze pierwsze wybranie w google jest odnośnikiem do wszystkich opinii. Polecam poszperać dogłębnie w stronie PWN a znajdzie sie to co chce. Zwracam uwagę, że sieć jest ogólnie dostępna i nie brakuje ludzi kopiujących wypowiedzi innych.

niepokorny [243]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-28 18:25:15

Zgłoś nadużycie

Może zamiast "bzdetów" link do cytatu?

Mimo moich szczerych chęci, zarówno wyszukiwarka na stronie PWN, jak i Google go nie znajduje...

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten komentarz2014-09-29 01:18:48

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA