/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Rynek drzewny

Austria największym importerem drewna w OECD

Autor: oprac. dja
Źródło: TheLocal.at, GUS
Data: 2014-07-09


Austria jest największym importerem drewna w OECD, a na świecie wyprzedzają ją tylko Chiny - to wnioski z najnowszych z najnowszego raportu przygotowanego przez austriacki Instytut Badawczy Systemów Nauki, Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju (ISIS) będącego jednostką Uniwersytetu w Grazu (Austria).

Austria największym importerem drewna w OECDAustria największym importerem drewna w OECDFot. D.Jabłoński

Według raportu przygotowanego przez ISIS, wciąż rośnie uzależnienie Austrii od importu produktów rolnych i leśnych. Jak wynika z dokumentu, ilość drewna konstrukcyjnego oraz surowca drzewnego importowanego przez Austrię stawia ten kraj na pierwszym miejscu wśród importerów drewna należących do OECD (OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa) i na drugim miejscu w skali globalnej za Chinami.
 
-Zależność Austrii od importu w tym zakresie rośnie od 1995 roku. (...) Różnica między krajowym zużyciem, a pozyskaniem biomasy w latach 1995-2010 podwoiła się - poinformował dr Alfred Posch z ISIS.  Zużycie drewna przekracza poziom produkcji krajowej o 5,4 mln ton rocznie, co oznacza, że różnica musi być zaspokajane przez import.
 
Austria importuje 8,1 mln m3 drewna rocznie. Wśród krajów OECD na drugim miejscu znajduje się Szwecja z importem na poziomie 7,3 mln m3 rocznie.

Zaskakującym dla naukowców okazał się fakt, że aż 17% drewna w Austrii jest spalane "bezpośrednio", czyli bez wcześniejszego przetwarzania surowca przez tartak czy przemysł papierniczy. -Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju nie jest to pozytywna zmiana. Ale wzrastające wykorzystanie drewna jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego i poziomu zatrudnienia - powiedział Posch.
 
Jednym z dostawców drewna na rynek austriacki jest Polska. Według danych GUS za 2012r. import produktów drzewnych z Polski sięgnął prawie 160 tys. ton czyli ok. 320 tys. m3:
- drewno surowe i zgrubnie obrobione: 131215 ton (3 największy importer polskiego surowca drzewnego po Niemczech i Czechach)
- drewno przetarte lub strugane wzdłużnie: 9238 ton
- palety i opakowania: 13664 tony
- wyroby stolarskie i ciesielskie dla budownictwa: 3117 ton
- drewno profilowane: 2256 ton.

W tym samym czasie w przeciwnym kierunku (z Austrii do Polski) przyjechało:
- drewno przetarte lub strugane wzdłużnie: 15624 tony
- wyroby stolarskie i ciesielskie dla budownictwa: 4717 ton
- płyty wiórowe i drewnopochodne: 39001 ton
- płyty pilśniowe: 7468 ton.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA