/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Jakie drewno na stół?

Stół z jakiego drewna wybrać, aby mebel był inwestycją na lata?

Autor:
Źródło: STWD Roman Bilecki
Data: 2014-07-08


Drewno jakie jest każdy widzi. To surowiec naturalny, ekologiczny. Struktura jego usłojenia dla wielu staje się inspiracją do aranżacji wnętrza. Drewno od lat święci tryumfy. Ogromną jego zaletą jest uniwersalność. Pasuje do wnętrz urządzonych w każdym stylu – nowoczesnym, klasycznym czy też inspirowanym stylem jakiejś epoki. Materiał tylko z pozoru zwykły. Jego niezwykłość docenić można szczególnie wtedy, gdy przed sobą mamy piękne przedmioty, które, właśnie z drewna zostały zrobione.

BukBukFot. STWD Roman Bilecki

Surowiec, jakim jest drewno doceniają przede wszystkim Ci, którzy cenią rozwiązania „w zgodzie z naturą”, wysoką jakość przedmiotów oraz ich niezwykłość. Ekologiczny materiał to nie tylko modna propozycja. Posiadając meble z litego drewna podkreślamy, że troska o środowisko naturalne nie jest nam obojętna. Doskonała jakość drewna pozwoli cieszyć nam się z posiadanych przedmiotów przez długi czas. Co ważne, w okresie ich użytkowanie nie stracą one na wartości. Niezwykłość mebli oraz innych wykonanych z drewna przedmiotów tkwi w tym, że żaden produkt nie jest taki sam. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Każdy posiada wyjątkowe usłojenie oraz niepowtarzalną strukturę.

Stoły drewniane to klasyka. Świadczą o tym chociażby wnętrza mieszkań naszych dziadków, w których, obowiązkowo, drewniany stół musiał się znaleźć. Najczęściej wybieranym surowcem na ten mebel był dąb. Dzisiaj drewno to także jest popularne, ale dołączyły do niego także inne gatunki, a sam dąb nabrał jeszcze bardziej naturalnego wyglądu.

Ile gatunków drewna tyle właściwości, przeznaczeń. Różne też są ich właściwości, takie jak: jakość, wytrzymałość, odporność na ścieralność oraz, naturalnie, barwa. Gotowe produkty z drewna różnią się także między sobą ceną. Uzależniona jest ona od wielu czynników, takich jak – procesu obróbki drewna, niektóre gatunki są znacznie bardziej wymagające, ale przede wszystkim, na cenę ma wpływ pochodzenie drewna. Gatunki egzotyczne, mniej popularne, z dalekich krajów – za nie musimy zapłacić znacznie więcej.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku gatunkom drewna, które, w przypadku mebli, takich jak stoły sprawdzą się perfekcyjnie.

BUK – drewno twarde o wysokiej jakości. Za główną zaletę buku należy uznać fakt, że jest to surowiec podatny na wszelką obróbkę. Bez obawy o utratę naturalnych właściwości, pokrywać można je bejcami w różnych kolorach, lakierami oraz naturalnymi olejami. Meble wykonane z naturalnego drewna bukowego odznaczają się wysoką jakością, którą właściciele bukowych mebli mogą cieszyć się przez długie lata.

BUK TWARDZIELOWY – młodszy i mniej znany brat tradycyjnego buku. Zwany jest także rdzeniowym, ale to nadal znany wszystkim buk, który podlega jednak specyficznej obróbce. Podczas niej pozyskiwany i obrabiany jest przede wszystkim tzw. „kolorowy obszar” ze środkowej części pnia. Dzięki temu drewno charakteryzuje się silnym rysunkiem słojów oraz różnorodną barwą: od żółtoczerwonawej po czerwono-brązową.

Drewno bukowe twardzielowe stanowi niemałą konkurencję dla tradycyjnego, czystego buku. Ze względu na niepowtarzalność wykonanych z niego mebli są one równie często wybierane, jak te bukowe.

DĄB – zawsze był synonimem potęgi, siły i trwałości. O tym wszystkim świadczy tez fakt, że drewno dębowy wykorzystywane jest do budowy statków. To jeden z najcenniejszych gatunków przemysłowych drewna. Naturalna barwa drewna dębowego czyni z wykonanych z niego mebli wyjątkowe przedmioty, które przez długi czas będą zachwycać nas swym pięknym wyglądem. Obecne tryumf święci dąb sęczny, czyli taki, na powierzchni którego widać niewielkie sęki i swoje, które meblom wykonanym z tego surowca dodają uroku. Takie, nieco surowe, pozornie niewykończone drewno to silny i zauważalny trend.

JESION – warto o nim wspomnieć, chociażby ze względu na jego wyjątkową barwę. Naturalnie jasna, słoneczna barwa jesionu oraz delikatne, równomierne usłojenie czynią z niego godny uwagi gatunek drewna. Drewno jesionowe jest bardzo wymagające. Ze względu na swoje właściwości może być tylko pokrywane lakierem. Odpowiednia pielęgnacja drewna pozwoli cieszyć się jego niezmiennym wyglądem przez długi czas.

ORZECH AMERYKAŃSKI – dla nas, Polaków, to drewno egzotyczne i ekskluzywne. Orzech amerykański ze względu na swoją charakterystyczną, ciemną barwę, ciekawe usłojenie i świetne parametry jest niezmiernie cenionym gatunkiem drewna użytkowego. Meble wykonane z orzecha amerykańskiego, ze względu na właściwości drewna pokrywane są olejem naturalnym. Przedmioty z tego surowca należy uznać za ekskluzywne, głównie ze względu na barwę, która dodaje im wyjątkowego stylu. W parze z ekskluzywnością idzie także cena. Meble wykonane z orzecha amerykańskiego są kilka razy droższe od tych bukowych czy dębowych.

Drewno to surowiec, który idealnie sprawdza się w przypadku produkcji stołów. Dzięki temu, że naturalna barwa poszczególnych gatunków drewna różni się między sobą, a buk daje także możliwość pokrywania jego powierzchni bejcami wybór odpowiedniego koloru blatu stołu oraz jego nóg nie będzie kłopotliwy.

Stół z jakiego drewna wybrać, aby mebel był inwestycją na lata? (Zdjęcia: 5)

BukJesionDąbStół dębowyStół z buku twardzielowego

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Stoły drewniane dębowe

stoły drewniane dębowe

KKkh [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-02-10 12:02:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz