/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SZCZECINEK

Kronospanowi grozi pozew zbiorowy

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-05-08


Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka organizuje kolejny pozew zbiorowy przeciw Kronospanowi. Jest już ponad 200 osób gotowych uczestniczyć w procesie.

Pył drzewny na szybie samochodu po kilkugodzinnym postoju na parkingu w Szczecinku Pył drzewny na szybie samochodu po kilkugodzinnym postoju na parkingu w Szczecinku Fot. SIS Terra

Po wygranej, czteroletniej batalii sądowej jaką toczyło z Kronospanem sześciu mieszkańców Szczecinka w sprawie immisji odorów i pyłów z fabryki płyt drewnopochodnych, Stowarzyszenie SIS Terra organizuje kolejny pozew zbiorowy przeciw spółce.

-Tuż po ogłoszeniu wyroku zgłosiło się do nas ponad 200 osób, które także skarżą się na uciążliwości powodowane przez zakład - mówi Jacek Pawłowicz ze szczecineckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra. -Ich liczba stale rośnie. Są gotowi do złożenia pozwów zbiorowych przeciwko Kronospanowi. Udzielimy im pomocy prawnej w dochodzeniu odszkodowań. Pomożemy w ustaleniu podmiotów i osób odpowiedzialnych za tę sytuację.

Kronospan jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją płyt drewnopochodnych. Jego działalność nie jest jednak obojętna dla otoczenia. Swoistym „produktem ubocznym” ich działalności są olbrzymie ilości gazów i pyłów uwalnianych do atmosfery. Ich immisja i negatywny wpływ dotyczy w przypadku Szczecinka blisko 40 tys. osób. Znalazło to potwierdzenie w wyroku Sądu Rejonowego w Szczecinku oraz Okręgowego w Koszalinie. W procesie, jaki wytoczyło Kronospanowi sześciu mieszkańców Szczecinka nakazano zakładowi zaniechanie zakładowi immisji odorów i pyłów  na ich nieruchomości. 

-Wyrok jest prawomocny, ale Kronospan nic sobie z tego nie robi - mówi Pawłowicz. Wobec zaistniałej sytuacji, osoby które wygrały proces postanowiły zgłosić do Sądu Rejonowego w Szczecinku brak chęci wykonania wyroku przez spółkę.

-Wdrożenie odpowiednich urządzeń nastąpi w rozsądnym terminie, przede wszystkim zgodnie z wytycznymi sądu na podstawie pisemnego uzasadnienia wyroku jak również i Komisji Europejskiej oraz wymogami formalno-prawnymi - deklaruje Sylwia Pawlina rzecznik Kronspanu. -Niezależnie od wyroku sądowego Kronospan już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich urządzeń ochrony środowiska do nowych, bardziej rygorystycznych norm emisyjnych, jakie zgodnie z dyrektywa unijną mają być wdrożone w 2015 roku. W tym celu przeprowadziliśmy dokładne analizy wstępnych wytycznych. Również w ramach przygotowań zamontowaliśmy już elektrofiltry. Z dodatkowymi działaniami inwestycyjnymi czekamy na konkretne wskazówki i wytyczne od Komisji Europejskiej - informuje Pawlina.

Zdaniem SIS Terra firma Kronospan nie wszędzie działa w sposób tak szkodliwy, jak w Polsce. Stowarzyszenie dotarło do raportu Federalnego Urzędu ds. Środowiska Republiki Austrii, dotyczącego przemysłu płyt wiórowych. Znajdują się tam informacje na temat zakładu produkcyjnego Kronospanu, mieszczącego się w okolicach Salzburga. Okazuje się, że znajdują się tam zaawansowane instalacje chroniące środowisko. -Funkcjonują tam urządzenia odpylające oraz oczyszczające gazy odlotowe - mówi Jacek Pawłowicz. -W zakładach w Salzburgu nie mogą być spalane odpady z płyt wiórowych, ponieważ zawierają toksyczne kleje. W Szczecinku spala się je w piecach na biomasę. To skandal i jawne bezprawie!


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA