/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kronospan: List otwarty do mieszkańców Szczecinka

Kronospan

Autor: Sylwia Pawlina
Źródło: Kronospan
Data: 2014-04-30


W odpowiedzi na informacje dotyczące Kronospanu jakie zostały przekazane przez Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych TERRA podczas konferencji prasowej w Szczecinku, rzecznik prasowy spółki wystosował list otwarty do mieszkańców Szczecinka.

Relacja z konferencji prasowej SIS Terra >>>

 

List otwarty do mieszkańców

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, 

Podczas poniedziałkowej konferencji SIS Terry padło wiele nieprawdziwych i kłamliwych tez. A na kłamstwie i oskarżaniu nigdy nie zbudowano wspólnej, dobrej przyszłości. Pozwolę sobie przytoczyć parę punktów potwierdzających nieprawdziwość twierdzeń SIS Terry. 

Przede wszystkim jest mi niezmiernie przykro, że powodowie nie komunikują się bezpośrednio z nami, a jedynie za pośrednictwem mediów. Mecenas Sztukiel powiedział, że korespondencja pomiędzy zakładem a powodami urwała się, niestety nie dodał, że to oni zakończyli korespondencję. Mecenas Sztukiel podczas konferencji, nie potrafił konkretnie określić dlaczego uważa, że odpowiedź Kronospan na pismo powodów była lekceważąca, oraz nie przedstawił żadnego dowodu na to, że stwierdziliśmy w nim, że wyroku nie wykonamy. Wręcz przeciwnie. W piśmie do Mecenasa, napisaliśmy, że wdrożenie odpowiednich urządzeń nastąpi w rozsądnym terminie, przede wszystkim zgodnie z wytycznymi sądu na podstawie pisemnego uzasadnienia wyroku jak również i Komisji Europejskiej oraz wymogami formalno-prawnymi. Pismo z naszej strony zostało wysłane przez reprezentującą nas kancelarię prawną, co już potwierdza powagę tego pisma. W piśmie odnieśliśmy się również do wszystkich wskazanych przez Mecenasa Sztukiela punktów i zapewniliśmy, ze wdrożymy odpowiednie urządzenia. 

Podczas konferencji zarzucono nam, że nie działamy zgodnie z prawem, że nie mamy odpowiednich decyzji środowiskowych. Otóż, Terra znowu wprowadza Państwa w błąd. 21 lutego 2014r. uprawomocniła się decyzja Ministerstwa Środowiska odnośnie posiadanych przez zakład Kronospan Szczecinek sp. z o.o. pozwoleń na emisje gazów i pyłów do powietrza z prowadzonej działalności. Ministerstwo Środowiska wydało decyzję, w której stwierdza się ważność posiadanego przez zakład pozwolenia, kończąc tym samym postępowanie w sprawie ważności posiadanego przez spółkę Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. pozwolenia na emisję gazów i pyłów. Dla przypomnienia Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra wnioskowało zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym o stwierdzenie nieważności pozwolenia Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., co w praktyce oznacza zamknięcie podstawowych dla istnienia zakładu elementów ciągów technologicznych jak suszarnie i wytwornice ciepła technologicznego. Po dwóch latach spraw administracyjno-sądowych wywołanych z inicjatywy SIS Terra, Ministerstwo Środowiska wydało ostateczną decyzję, w której jednoznacznie stwierdza, że posiadane pozwolenia emisyjne są ważne. Od decyzji Ministerstwa Środowiska nie ma odwołania. 

Podczas konferencji padły bardzo populistyczne słowa. „- my ten wyrok wyegzekwujemy i nie chcę żeby były pretensje do powodów, że mieszkańcy zamykają zakład. Nie, to zakład sam się zamyka nie przestrzegając prawa.”

To nie SIS Terra stanowi prawo. I oby dla mieszkańców nie miała ona wpływu na politykę lokalną, aby nie powtórzył się w Szczecinku scenariusz z Detroit. Miasta które po opuszczeniu go przez przemysł ogłosiło bankructwo i zanotowało znaczący wzrost bezrobocia i drastyczny wzrost przestępczości. Powtórzę raz jeszcze – zakłady Kronospan działają zgodnie z prawem polskim i do niego dostosowują swoje rozwiązania technologiczne. Wprowadzana dyrektywa Unijna, wbrew temu co twierdzi SIS Terra będzie nakładała bardziej rygorystyczne warunki emisyjne i my do wdrożenia ich już się przygotowujemy. Warunki te będą dotyczyły wszystkich zakładów zajmujących się przerobem mechanicznym drewna w całej Europie, również i tych w Austrii. 

Sylwia Pawlina, rzecznik prasowy Kronospan 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kronospan truje i kłamie!!! - mieszkaniec szczecinka

W nawiązaniu do powyższego artykułu pragne zamieścić opinię mieszkańca Szczecinka nie związanego ani z ekologami ani z kronospanem. Rzeczywistość wygląda tak że oficjalnie kronospan ma wszystkie papiery zgodne z prawem ale cóż to daje statystycznemu mieszkańcowi Szczecinka jeśli nie może on/ona wyjść w słoneczny dzień na spacer bo od razu albo dostaje wysypki albo łzawi albo kicha. Kronospan kłamie w żywe oczy mówiąc że nie ma problemu , a faktyczny problem śmierdzi szczypie i truje! Miasto jest przepiękne infrastruktura sportowo turystyczna na europejskim poziomie a jakość powietrza gorsza niż w największych metropoliach świata.

Radek [62]Odpowiedz na ten komentarz2014-04-30 16:01:43

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz