/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Kronospan na cenzurowanym

Mieszkańcy Szczecinka zapowiadają wyegzekwowanie wyroku wobec Kronospanu

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2014-04-28


Mieszkańcy Szczecinka, którzy wygrali cywilny proces ze spółką Kronospan o zanieczyszczanie należących do nich nieruchomości, zdecydowali o wszczęciu postępowania ws. egzekucji prawomocnego wyroku. Wnioski do sądu mają trafić w maju.

Widok na pracującą w Szczecinku fabrykę KronospanWidok na pracującą w Szczecinku fabrykę KronospanFot. SIS Terra

Prawomocny wyrok, nakazujący produkującemu płyty drewnopochodne Kronospanowi zaniechanie emisji pyłów i brzydkich zapachów na nieruchomości sześciorga osób, zapadł 5 marca br. przed Sądem Okręgowym w Koszalinie. Sąd oddalił wówczas apelację spółki od nakazującego takie same działania orzeczenia Sądu Rejonowego w Szczecinku z 16 lipca 2013r. Proces wytoczony Kronospanowi toczył się od 2010 roku. Więcej na temat szczegółów sprawy przeczytaj w artykule >>>

Na dzisiejszej konferencji, jaka odbyła się w Szczecinku, Krzysztof Sobczyk ze stowarzyszenia Terra podał, że spółka dotychczas nic nie zrobiła, aby wykonać prawomocny wyrok. Sobczyk - jeden z powodów ws. przeciwko Kronospanowi - podkreślił, że spółka nadal emituje zanieczyszczenia i "nie przejmuje się wyrokiem, uważając, że u nich wszystko jest w porządku".

Reprezentujący mieszkańców Szczecinka w sądowym sporze mecenas Filip Sztukiel poinformował, że zwrócił się do Kronospanu o wykonanie wyroku. Dodał, że w skierowanym do spółki piśmie domagał się "wskazania konkretnych rozwiązań technologicznych chroniących środowisko, jak również zagwarantowania, że w rozsądnym czasie rozwiązania te zostaną zastosowane".

-Z odpowiedzi zakładu na moje pismo wynika, że wyrok nie będzie wykonywany. (...) Kronospan stwierdził, że respektuje wyroki sądów, ale ten w jego ocenie jest zbyt ogólny i nie wiedzą, jak go wykonać. Spółka wskazała też, że ewentualne inwestycje w ochronę środowiska będą poczynione wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy ws. emisji przemysłowych - powiedział Sztukiel.

Mecenas podkreślił, że jego klienci zdecydowali się - wobec takiego stanowiska Kronospanu - na wszczęcie sądowego postępowania, które ma na celu egzekucję prawomocnego wyroku.

Wnioski mają trafić do sądu w maju. W postępowaniu tym mieszkańcy mogą domagać się nałożenia na spółkę grzywien, które będą płacone na rzecz Skarbu Państwa, lub pieniężnych odszkodowań dla siebie.

-Te kwoty mogą być wymierzane kilkakrotnie. Łącznie nie mogą jednak przekroczyć miliona złotych w pojedynczym przypadku. Zaś na pierwszym etapie postępowania nie mogą być wyższe niż 10 tys. zł. Liczymy na to, że te dolegliwości finansowe zachęcą zakład do wykonania wyroku - powiedział Sztukiel.

Natomiast prezes stowarzyszenia Terra Joanna Pawłowicz zapowiedziała podczas konferencji, że ponad 200 mieszkańców Szczecinka jest gotowych wystąpić wobec Kronospanu z nowymi roszczeniami.

Rzeczniczka Kronospanu Sylwia Pawlina poinformowała, że spółka zamierza wnieść skargę kasacyjną od wyroku koszalińskiego sądu.

W przesłanym oświadczeniu napisała, że "zakłady Kronospan działają zgodnie z prawem, posiadają wszystkie wymagane pozwolenia oraz prawomocne decyzje i przestrzegają norm emisyjnych, co potwierdzają wyniki badań Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz niezależnych laboratoriów". Pawlina podkreśliła, że "niezależnie od toczącej się przez 4 lata sprawy sądowej zakłady Kronospan na bieżąco inwestowały w instalacje i nowoczesne urządzenia mające na celu minimalizowanie oddziaływania na środowisko". "Również niezależnie od wyroku sądowego, a przede wszystkim z uwagi na planowaną w 2015 roku zmianę przepisów prawa unijnego i krajowego, Kronospan już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich urządzeń ochrony środowiska do nowych, bardziej rygorystycznych norm emisyjnych" - dodała.

 

***

Grupa kapitałowa Kronospan to jeden z największych na świecie producentów płyt drewnopochodnych. Posiada 34 fabryki w 27 krajach, zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Do Szczecinka firma weszła w 1989r., kupując od Skarbu Państwa Zakłady Płyt Wiórowych.

List otwarty do mieszkańców Szczecinka wystosowany przez Kronospan 29. kwietnia 2014r. >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz