/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Scale Infinite - Niekończące się schody promują drewno we Włoszech

AHEC

Autor: oprac. dja
Źródło: AHEC
Data: 2014-04-09


Endless Stair, intrygująca, surrealistyczna konstrukcja z połączonych kondygnacji schodów wykonanych z paneli z tulipanowca amerykańskiego, w nowej konfiguracji zaprezentowana została w Mediolanie.

Scale InfiniteScale InfiniteFot. Giovanni Nardi

Instalacja nazwana Scale Infinite została ustawiona w centrum miasta jako element wystawy „Feeding New Ideas for the City” organizowanej przez legendarny włoski magazyn Interni Magazine podczas targów FuoriSalone. 

Instalacja mająca promować drewno, powstała w wyniku współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ze studiem architektonicznym dRMM, firmą inżynieryjną Arup oraz firmami Imola Legno i Nüssli. 

Konstrukcja schodów została zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją dowolnie konfigurować i adaptować do różnych lokalizacji. Podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2013 roku zdobiła plac przed galerią Tate Modern. Teraz wpisze się w nowy kontekst, stojąc przed słynnym renesansowym budynkiem Ca’ Granda (dawniej Ospedale Maggiore) w samym centrum Mediolanu. 

Włoskie wcielenie Endless Stair składa się z 6 modułów drewnianych schodów połączonych w zaskakujący sposób. Studio architektoniczne dRMM po raz kolejny starało się podkreślić nieskończone możliwości odkrywania konstrukcji dzięki różnym połączeniom modułół. Instalacja kontrastuje z klasyczną formą budynku Ca’ Granda, który zwiedzający mogą podziwiać budynek Ca’ Granda z zupełnie nowej perspektywy, stojąc na wysuniętym punkcie widokowym utworzonym przez jedną z kondygnacji instalacji. Scale Infinite oglądać będzie można do 18. kwietnia. 

Endless Stair to jednak nie tylko intrygująca instalacja z drewna. Jest to także część projektu mającego na celu popularyzowanie wiedzy na temat wykorzystania drewna w budownictwie oraz korzyści dla środowiska wynikających z zastosowania tego surowca. To w Endless Stair po raz pierwszy zastosowano panele z drewna liściastego klejone warstwowo (cross-laminated timber - CLT), do których wykonania zwykle służyło drewno iglaste. Drewno tulipanowca amerykańskiego pozwoliło na uzyskanie o wiele cieńszych paneli, które charakteryzowały się trzy razy większą wytrzymałością niż panele z drewna iglastego. Dzięki temu każdy panel CLT, składający się z 3 warstw, miał jedynie 60 mm grubości. Za swój wkład w przyszłość budownictwa drewnianego Endless Stair otrzymała w 2013 roku prestiżową nagrodę Timber in Construction Award.

-Dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać światu, że wytrzymałe i bardzo atrakcyjne wizualnie drewno liściaste otwiera nowe możliwości dla budownictwa. Jesteśmy dumni z tego, że konstrukcja Endless Stair uświetni targi FuoriSalone w Mediolanie i mamy nadzieję, że będzie tematem wielu inspirujących rozmów o przyszłości projektowania - powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę

Scale Infinite - Niekończące się schody promują drewno we Włoszech (Zdjęcia: 4)

Scale InfiniteScale InfiniteScale InfiniteScale Infinite

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz