/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PGNiG Termika zebrała plony z 83 hektarów plantacji wierzby

Autor: oprac. pks
Źródło: PGNiG Termika
Data: 2014-03-17


PGNiG Termika przewiduje pozyskanie blisko 2000 ton biomasy rolnej, dzięki zbiórce wierzby energetycznej w 2014 roku. Tegoroczne zbiory to pierwsze plony biomasy pozyskane z naszych plantacji, których łączny areał wynosi aktualnie 385 hektarów.

Pędy wierzby w momencie zbiorów mają wysokość 5-7 metrów. Wierzba ścinana jest ok 10 cm nad ziemią, a średnice pędów w tym miejscu mają 5-7 cm.Pędy wierzby w momencie zbiorów mają wysokość 5-7 metrów. Wierzba ścinana jest ok 10 cm nad ziemią, a średnice pędów w tym miejscu mają 5-7 cm.Fot. PGNiG Termika

-Zbiory przeprowadzono w styczniu i w lutym na czterech plantacjach - w Ruszkowie (gmina Działdowo), w Boglewicach (gmina Jasieniec), Sadłowicach (gmina Puławy) i w Glince Duchownej (gmina Pobiedziska). W sumie to 83 hektary gruntów, które w latach 2010-11 zostały przez nas zakontraktowane jako plantacje wierzby energetycznej - informuje PGNiG Termika.

Umowę kontraktacji z użytkownikiem gruntu spółka podpisuje na 17 lat. W tym okresie  kontrakt przewiduje  dokonanie pięciu zbiorów (co trzy lata). W pierwszych dwóch latach plantator otrzymuje dofinansowanie kosztów przygotowania gruntu i pielęgnacji uprawy w wysokości 2500 zł/ha. Firma ponadto pokrywa koszty zakupu sadzonek, wykonania nasadzeń oraz zmechanizowanego zbioru biomasy. Spółka zapewnia też swój sprzęt oraz dzieli się zdobytym doświadczeniem. Po stronie użytkownika gruntu pozostają elementarne prace agrotechniczne (likwidacja chwastów, uprawa przedsiewna, nawożenie) oraz transport polowy i dostawa surowca do elektrociepłowni w Warszawie.

Partnerem PGNiG Termika może zostać każdy producent rolny, posiadacz lub użytkownik gruntów. Program wieloletnich kontraktów na uprawy wierzby energetycznej przewiduje nawiązanie współpracy z plantatorami, którzy dysponują areałem minimum 20 hektarów, a ich grunty zlokalizowane są w pobliżu Warszawy; maksymalnie 150-200 kilometrów od miasta. Wymagania co do jakości gruntu są umiarkowane: wierzba preferuje gleby mineralne, od III do V klasy bonitacyjnej z wysokim poziomem wód gruntowych.

- W 2011 roku nasze zakłady zużyły około 160 tys. ton biomasy, w wyniku czego powstało 166 tys. MWh zielonej energii (ok. 5% całkowitej ilości energii elektrycznej wyprodukowanej przez PGNiG TERMIKA). Zmieniające się prawo oraz rozpoczęte inwestycje powodują, że dynamicznie rośnie nasze zapotrzebowanie na ekologiczny surowiec. Aktualnie przebudowujemy jeden z kotłów w Elektrociepłowni Siekierki tak, by od 2016 roku spalał on wyłącznie biomasę - jego roczne zapotrzebowanie szacuje się na ponad 300 tysięcy ton - wyjaśnia PGNiG Termika. 

PGNiG Termika to właściciel kilku elektrociepłowni w Warszawie, dostarcza ciepło na terenie Warszawy i Pruszkowa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz