/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Biostrateg sfinansuje innowacyjne badania w sektorze leśno-drzewnym

Autor: oprac. dja
Źródło: NCBiR
Data: 2014-02-28


500 mln zł przeznaczy do 2019 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na program Biostrateg, czyli innowacyjne badania w rolnictwie i leśnictwie oraz na rozwój i wdrożenia technologii przyjaznych środowisku.

Biostrateg sfinasuje innowacyjne badania w sektorze leśno-drzewnymBiostrateg sfinasuje innowacyjne badania w sektorze leśno-drzewnymFot. Drewno.pl

-Projekty finansowane w ramach programu Biostrateg będą realizowane przez interdyscyplinarne zespoły badawcze łączące kompetencje wielu dziedzin nauki, dzięki czemu program da możliwość wypracowania kompleksowych rozwiązań w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska służących środowisku i prowadzących do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki - mówi prof. Jerzy Kątcki, przewodniczący Rady NCBR.

Środki z programu Biostrateg będą przeznaczone na realizację wyłonionych w konkursach projektów obejmujących badania naukowe, prace rozwojowe oraz działania związane z przygotowaniem do wdrożenia. O dofinansowanie będą mogły starać się konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z co najmniej trzech instytucji. Czas realizacji projektu to maksymalnie 36 miesięcy, a minimalna wartość projektu to 10 mln zł. Pierwsze konkursy zaplanowano na wrzesień-listopad br.

Na rosnące znaczenie zasobów biologicznych w rozwoju gospodarczym wskazuje m.in. Komisja Europejska, która zaproponowała strategię na rzecz zrównoważonej biogospodarki, obejmującej rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, produkcję żywności i papieru oraz niektóre sektory przemysłu chemicznego, biotechnologicznego i energetycznego. Według  danych Komisji Europejskiej unijne  obroty w tym obszarze wynoszą już prawie 2 bln euro, a sektor zatrudnia ponad 22 mln osób, co stanowi 9% całego rynku pracy  UE. Szacuje się, że do 2025r. każde euro zainwestowane w badania naukowe i innowacje w tym dziale gospodarki przyniesie wartość dodaną w wysokości 10 euro.

Nad realizacją programu Biostrateg czuwać będzie Komitet Sterujący w składzie:

- prof. dr hab. Ewa Ratajczak, prof. ITD., zastępca dyrektora ds. naukowych, Instytut Technologii Drewna - przewodnicząca Komitetu Sterującego,
- Monika Rzepecka - radca ministra w Departamencie Strategii MNiSW,
- prof. dr hab. Antoni Faber z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach,
- prof. dr hab. Waldemar Mioduszewski z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach,
- dr Igor Mitroczuk - radca ministra w Ministerstwie Środowiska,
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Sierota z Instytutu Badawczego Leśnictwa, Zakład Ochrony Lasu.

Zakładany całkowity budżet programu wynosi ok. 500 mln. zł. Środki te będą przeznaczone na wyłonione w konkursach projekty obejmujące badania naukowe, prace rozwojowe oraz działania związane z przygotowaniem do wdrożenia. O dofinansowanie będą mogły starać się konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z co najmniej trzech instytucji. Czas realizacji projektu to maksymalnie 36 miesięcy, a minimalna wartość projektu to 10 mln zł. Ogłoszenie pierwszego konkursu przewidziane jest w drugiej połowie bieżącego roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA