DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Perspektywy Polski, regionu i miasta
Premier RP z wizytą w Łodzi

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-19


Jaka Polska, jaki region, jaka Łódź? – to pytania, na jakie starano się odpowiedzieć w trakcie dzisiejszej debaty w Łodzi, w której uczestniczył m.in. prezes Rady Ministrów Marek Belka. – Pomysł na naszą obecność w Unii Europejskiej opiera się na dwóch filarach: pierwszy to optymalne wykorzystanie unijnych środków. Drugi to wykorzystanie większej - w porównaniu z dynamiką krajów zachodnioeuropejskich - dynamiki gospodarczej naszego społeczeństwa. Nasze przedsiębiorstwa są bardziej dynamiczne, nasi pracownicy są lepsi, bardziej pracowici, skłonni do cięższej pracy, z prostego powodu – są głodni sukcesu – podkreślał premier...

Wizytę w Łodzi premier M. Belka rozpoczął od przekazania Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów książki „Hommage á Frederic Chopin”, będącej faksymile utworów Fryderyka Chopina. – Tego rodzaju wydawnictwa i książki nie mogą zalegać w magazynach Kancelarii Premiera, ich miejsce jest w bibliotece, a w jakiej innej bibliotece, jak nie w bibliotece Akademii Muzycznej! - mówił szef rządu.

Podczas debaty na temat perspektyw Polski, regionu łódzkiego oraz miasta Łodzi, w której wzięły także udział władze województwa i miasta, kadra akademicka oraz studenci Uniwersytetu Łódzkiego, premier RP przypominał, jak znaczący wpływ na obecny kształt Polski odegrało 15 lat transformacji. Przez krótki, błyskawiczny historycznie moment – jak stwierdził – całkowicie zmieniliśmy sposób organizacji naszego społeczeństwa, w bardzo dużym stopniu zmieniliśmy mentalność, ale także zmieniliśmy całkowicie naszą pozycję geopolityczną w świecie. Zdaniem szefa rządu, obecnie jednym z największych problemów naszego kraju jest duża stopa bezrobocia, która powoduje, iż polityka rynku pracy powinna przede wszystkim wydobywać z nieaktywności zawodowej kobiety. Premier odniósł się także do kwestii podatków dla najuboższych. – Jeżeli będziemy mieli wzrost gospodarczy rzędu 5 proc., jeżeli będziemy przestrzegać, by łączny wzrost wydatków budżetowych państwa nie był wyższy niż 1 proc. ponad inflację, jeśli będziemy mieli kilkuprocentową nadwyżkę budżetową, wtedy będzie można obniżać stawki podatkowe dla osób o najniższych dochodach – mówił. Kolejnym tematem spotkania była sytuacja szkolnictwa wyższego w Polsce. Prezes Rady Ministrów poinformował słuchaczy, że w ustawie o szkolnictwie wyższym, znajdującej się obecnie w Sejmie, istnieje zapis o tzw. dwuetatowości, oznaczający, iż wykładowcy wyższych uczelni będą mogli być zatrudnieni na maksymalnie dwóch etatach – jeden na uczelni państwowej, a drugi na niepaństwowej. Oznaczać to będzie, iż część uczelni prywatnych przestanie spełniać kryteria uczelni wyższej, a te, które przetrwają będą - według premiera - zmuszone do budowania swojej własnej poważnej kadry naukowej i dydaktycznej, co z kolei spowoduje popyt na pracowników z uczelni wyższych i na naukę.

Na zakończenie pobytu w Łodzi premier Marek Belka przekazał na ręce prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego postanowienie o współfinansowaniu przez budżet państwa budowy wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej w Łodzi. Inwestycja ma być zrealizowana do 2008 roku. – To będzie najwspanialsza tego typu hala w Polsce, a jeśli potwierdzi się ta wizualizacja, którą obejrzałem, to będzie to jedna z najpiękniejszych hal w ogóle, nie tylko w Polsce – powiedział.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz