/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sposób na energooszczędność

Związek Polskie Okna i Drzwi

Autor: RedPen
Źródło: Związek Polskie Okna i Drzwi
Data: 2013-10-08


Współczesne budownictwo wyraźnie zmierza w kierunku zapewnienia jak najmniejszych strat energii cieplnej i obniżenia kosztów użytkowania budynku. Nowe standardy, wyznaczone przez przepisy unijne, powodują wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań o wysokich parametrach termicznych. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na osiągnięcie energooszczędności w naszym domu jest wykorzystanie nowoczesnych wyrobów stolarki otworowej.

Fot. RedPen

Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki okiennej i drzwiowej jest współczynnik przenikania ciepła U. Im niższą posiada on wartość, tym lepszą izolacyjnością cieplną charakteryzuje się dana konstrukcja. –Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Dlatego producenci okien i drzwi kładą szczególny nacisk na obniżanie wartości współczynnika Uw oraz optymalny dobór wskaźnika „g” przepuszczalności całkowitej energii słonecznej, wpływającego na nieprzegrzewanie się budynku w okresie letnim w przypadku zewnętrznych przegród szklanych – wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej w Polsce. –Zwiększanie szczelności okien i drzwi czy też stosowanie nowoczesnych pakietów szybowych prowadzi do poprawy izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. W efekcie, odbiorcy mają do wyboru szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań, które mogą zastosować w swoich domach – podsumowuje Paweł Wróblewski.

Nowoczesna technologia w służbie komfortu

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że wymaganiom współczesnego budownictwa, nastawionego na energooszczędność, w pełni odpowiada stolarka aluminiowa. Przez długi czas była ona postrzegana jako „zimna" i nie gwarantująca odpowiednich parametrów termicznych. Możliwość wykorzystania różnorodnych wypełnień, które zapewniają izolację cieplną profili sprawia, że dziś konstrukcje aluminiowe z powodzeniem stosowane są nie tylko budownictwie komercyjnym, ale i jednorodzinnym. –Aluminiowe systemy okienno-drzwiowe zapewniają skuteczną ochronę przed stratami ciepła i, co istotne, ze względu na wysoką wytrzymałość, pozwalają na tworzenie konstrukcji o dużych gabarytach – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. – W naszej ofercie dostępne są  systemy o doskonałych parametrach izolacyjnych, które stanowią kompleksowe  rozwiązania stolarki otworowej dla nowoczesnych budynków o wysokim standardzie energetycznym. Dzięki nim możemy otrzymać ciepłe" konstrukcje o dużych przeszkleniach, umożliwiających optymalne doświetlenie pomieszczeń – dodaje Bożena Ryszka.

Oferowany przez Aluprof system okienno-drzwiowy jest dostępny w trzech wariantach konstrukcji, co pozwala na dopasowanie go do naszych potrzeb i wymogów wynikających z konstrukcji budynku. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy o wartości Uf od 0,57 W/m2K spełnia również wysokie wymagania budownictwa pasywnego.

Dom z nadwyżką ciepła

Dzięki wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań z zakresu stolarki otworowej, możemy nie tylko oszczędzić energię cieplną, ale także otrzymać jej nadwyżki. Taką możliwość daje zastosowanie nowoczesnych pakietów szybowych o wyjątkowych parametrach. –Zestawy szybowe o dodatnim bilansie energetycznym to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w swoim domu - tłumaczy Maciej Mańko, Market Manager w firmie Glasssolutions Saint-Gobain, oferującej energooszczędne szyby, zrzeszonej w Związku POiD. –Potrójny pakiet szybowy stanowi skuteczną barierę dla ucieczki energii z wnętrza budynku, a jednocześnie pozwala na darmowe uzyskanie ciepła z promieniowania słonecznego. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby w takim zestawie wynosi Ug=0,6 W/m2K – uzupełnia ekspert. W nowoczesnym pakiecie szybowym osiągnięto równowagę pomiędzy ograniczeniem strat ciepła a zapewnieniem dostępu naturalnego światła do wnętrz. Dzięki temu, ich wykorzystanie pozwala na doświetlenie pomieszczeń, co ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia w trwającym właśnie okresie jesiennym.

Wykorzystujące „ciepłą" stolarkę okienną i drzwiową, nowoczesne budownictwo dobrze odpowiada na kluczowe potrzeby naszych czasów, związane z koniecznością oszczędności energii oraz ochrony środowiska. Energooszczędne okna i drzwi zwiększają komfort użytkowników budynku i są ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA