/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Unia Europejska walczy z nielegalnym wyrębem lasów

Unia Europejska

Autor: oprac. dja
Źródło: Unia Europejska
Data: 2013-10-01


30. września w Brukseli Minister Środowiska Republiki Litewskiej Valentinas Mazuronis i Komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik, w imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Minister Leśnictwa Republiki Indonezji Hasan Zulkifli podpisali dobrowolną umowę o partnerstwie między Unią Europejską a Republiką Indonezji w zakresie handlu drewnem.

Hasan Zulkifli, Valentinas Mazuronis i Janez Potočnik podczas ceremonii podpisania umowyHasan Zulkifli, Valentinas Mazuronis i Janez Potočnik podczas ceremonii podpisania umowyFot. Komisja Unii Europejskiej

Unia Europejska aktywnie działa na rzecz ograniczenia nielegalnego pozyskania drewna i handlu nim w ramach FLEGT (Forest Law Enforcement Governance and Trade). Zawieranie międzynarodowych umów ma przynieść pozytywne skutki w skali globalnej.

Zawarta z Indonezją umowa to efekt silnego zaangażowania obu stron w walce z nielegalnym wyrębem lasów, który przyczynić się ma do przejrzystości handlu drewnem. Jest to pierwsza tego typu umowa pomiędzy Unią, a państwem azjatyckim. Dotychczas podobne dobrowolne umowy o partnerstwie zostały już podpisane z państawmi afrykańskimi: Republiką Konga, Kamerunem, Republiką Środkowej Afryki i Ghaną.

- Ta umowa pokazuje, że obie strony mają zero tolerancji dla nielegalnego wyrębu oraz odzwierciedla nasze zaangażowanie w promowanie handlu legalnie certyfikowanego drewna - mówił Zulkifli w oficjalnym oświadczeniu.

Umowa z Indonezją koncentruje się głównie na gospodarce leśnej i egzekwowaniu prawa, oraz systemie zezwoleń na pozyskanie i  handle dreenem, które zagwarantują, że przerabiane i sprzedawane przez Indonezję drewno będzie pochodziło wyłącznie z legalnego pozyskania. Oznacza to poważne zaangażowanie tego kraju, które od dawna boryka się z problemem nielegalnego pozyskiwania drewna. Do czasu wejścia w życie nowej umowy, dopuszczenie do sprzedaży na terenie UE produktów z drewna pochdzącego Indonezji będzie możliwe wyłącznie na podstawie licencji poświadczającej legalne pochodzenia produktów.

- Jestem bardzo zadowolony, że UE i Indonezja połączyły siły, aby osiągnąć wspólny cel - wyeliminowanie nielegalnego pozyskiwania drewna i związanego z nim handlu. Porozumienie to jest dobre dla środowiska i dla odpowiedzialnego biznesu. Zwiększy ono zaufanie konsumentów do drewna z Indonezji - skomentował podpisaną umowę Janez Potočnik.

Aby przygotować się do realizacji wymagań umowy, rząd Indonezji opracował kompleksowy system prawny monitorowania legalności wszystkich aspektów produkcji drewna.

- Cieszę się, że po ponad pięciu latach negocjacji ostateczne porozumienie osiągnięto i podpisano podczas litewskiej prezydencji Radzie UE. Osiągnięty wynik zobowiązuje nas jako jako prezydencji do dalszego poszukiwania skutecznych rozwiązań w ramach UE, jak również w szerszym kontekście międzynarodowym - powiedział Valentinas Mazuronis.

Podpisana umowa wejdzie w życie po jej ratyfikowaniu przez parlament Indonezji oraz akceptacji Parlamentu Europejskiego.

Głównymi europejskimi odbiorcami produktów z drewna pochodzącego z lasów tropiklanych są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania i Włochy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA