/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Test odkurzacza przemysłowego Bosch GAS 35 M AFC Professional

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-09-26


Wiosną bieżącego roku firma Bosch poszerzyła linię profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych. Do redakcji portalu Drewno.pl trafił jeden z czterech nowych modeli oznaczony symbolem GAS 35 M AFC Professional. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Odkurzacz Bosch GAS 35 M AFC ProfessionalOdkurzacz Bosch GAS 35 M AFC ProfessionalFot. Drewno.pl

GAS 35 M AFC Professional to wszechstronny odkurzacz do pracy na sucho i na mokro z automatycznym systemem oczyszczania filtra. Dostarczone przez Boscha urządzenie przetestowaliśmy podczas typowych warunków pracy: renowacji parkietu, sprzątania warsztatu stolarskiego oraz współpracy z pilarką ukosową Bosch GCM 8 SJL Professional. (Zobacz test pilarki >>).

Standardowe wyposażenie odkurzacza obejmuje rurę chromowaną, składającą się z trzech elementów po 0,35m, elastycznego i antystatycznego węża o długości 5m i średnicy 35mm wyposażonego w adapter narzędziowy, dyszę do fug 250mm, zestaw dysz podłogowych, złączkę kątową, poliestrowy płaski filtr fałdowany oraz foliowy worek na pył. Do odkurzacza można dodatkowo dokupić inny osprzęt (ssawki, węże, worki). Dodatkową zaletą jest dość długi (7,5m) przewód zasilający.

Zintegrowane uchwyty na wąż i przewód zasilający pomagają w przchowywaniu i transporcie odkurzaczazZintegrowane uchwyty na wąż i przewód zasilający pomagają w przchowywaniu i transporcie odkurzaczazFot. Drewno.pl

Urządzenie jest poręczne: waży 12,4 kg, ma wymiary 51,5x45 cm i 57,5 cm wysokości. Nie jest to mały odkurzacz domowy, jednak wielkość nie nastręcza problemów w przypadku przewożenia czy przenoszenia. Zintegrowane uchwyty na przewód zasilający, wąż i osprzęt sprawiają, że przenoszenie lub przechowywanie jest łatwe i wygodne.

Ssawki też nie zginąSsawki też nie zginąFot. Drewno.pl

Odkurzacze Bosch są kompatybilne z oferowanym przez firmę system Click & Clean pozwalające na proste podłączenie różnorodnych narzędzi (np. pilarki, czy szlifierki) w celu odpylania. Celem systemu jest ochrona zdrowia, narzędzi i osprzętu przed pyłem oraz szybsza, wydajniejsza i dokładniejsza praca.

System Click & Clean pozwala podłączyć narzędzia, a zaczepy zamocować walizki L-BOXXSystem Click & Clean pozwala podłączyć narzędzia, a zaczepy zamocować walizki L-BOXXFot. Bosch

Dodatkowo odkurzacz wyposażony jest w zaczepy współpracujące z walizkami systemowymi L-BOXX. Dzięki temu urządzenie staje się wygodnym środkiem transportu dla narzędzi i osprzętu o wadze do 15 kg.

Pokaż kotku co masz w środku
GAS 35 M AFC Professional to przemysłowy odkurzacz "niebieskiej" linii Boscha o pojemności zbiornika wynoszącej 35l. Pojemność zbiornika netto (czyli do wykorzystania na odpady) to 19l w przypadku użycia worka na pył lub zbierania wody.

Pojemne worki na pył jest łatwo wymienićPojemne worki na pył jest łatwo wymienićFot. Drewno.pl

Narzędzie posiada certyfikat klasy ochrony przeciwpyłowej M, co oznacza, że jest dostosowany do zasysania i odsysania niebezpiecznych dla zdrowia pyłów o wartości granicznej ekspozycji większej lub równej 0,1 mg/m3. Identyczną klasę ma główny filtr. (Zgodnie z międzynarodową normą EN/IEC 60335-2-69 (załącznik AA) odkurzacze są podzielone na klasy L, M i H. Poszczególne kraje UE określają, dla którego rodzaju pyłu wymagana jest dana klasa odkurzaczy. Rozróżnienie to obowiązuje dla całego systemu odsysania, nie tylko dla filtrów.) Odkurzacze klasy M są polecane do odsysania pyłu z twardych gatunków drewna, takich jak: buk, dąb i jesion oraz pyłu betonowego zawierającego kwarc. AFC to automatyczny system oczyszczania filtra - co 15 sekund filtr przedmuchiwany jest przeciwnym strumieniem powietrza, co gwarantuje stałą, wysoką siłę ssania.

Dostęp do filtra przeciwpyłowego Dostęp do filtra przeciwpyłowego Fot. Drewno.pl

Moc nominalna odkurzacza to 1380W (zasilanie 230V), jednak ważniejszym parametrem jest moc podciśnienia przy wężu, popularnie nazywana mocą ssania, która wynosi 254 mbar dla turbiny i 230 mbar dla odkurzacza. Maksymalny przepływ powietrza to 74 l/s dla turbiny i 36 l/s dla odkurzacza.  Urządzenie posiada płynną regulację siły ssania na odkurzaczu i adapterze narzędziowym oraz kontrolę przepływu powietrza z sygnalizacją akustyczną w przypadku przekroczenia minimalnego strumienia przepływu, co gwarantuje wysoki standard ochrony użytkownika

Sterowanie
GAS 35 M AFC Professional posiada prosty "pulpit sterowniczy": trzy przełączniki do sterowania pracą odkurzacza (na zdjęciu od lewej:  przełącznik średnicy węża (15, 22 i 35 mm); przełącznik pracy odkurzacza (automatyczna współpraca z innym urządzeniem / spoczynek / ssanie ciągłe); sterowanie mocą ssania oraz wyłącznik automatycznego systemu oczyszczania filtra AFC.

Panel sterowania odkurzaczemPanel sterowania odkurzaczemFot. Drewno.pl

Poniżej przełączników znajduje się gniazdo, do którego możemy podłączyć współpracujące urządzenie o mocy od 100 do 2200W. Po podłączeniu dodatkowego urządzenia i ustawieniu przełącznika "na współpracę" praca odkurzacza automatycznie integruje się z pracą narzędzia: odkurzacz pracuje tylko wtedy gdy pracuje narzędzie.
 
Test: Przygotowanie do pracy
Zmontowanie elementów odkurzacza jest banalnie proste. System połączeń typu "click" działa sprawnie. Podobnie wymiana worków i filtra odpylającego nie sprawia najmniejszych problemów.

GAS 35 M AFC posiada dźwiękowy system ostrzegania o zbyt małej sile ssania oraz automatyczny wyłącznik, gdy odkurzacz jest pełny.

Nawet jednorazowe przeciągnięcie ssawką skutecznie oczyszcza podłożeNawet jednorazowe przeciągnięcie ssawką skutecznie oczyszcza podłożeFot. Drewno.pl


To samo podłoże pod innym kontem dla uwidocznienia skuteczności odkurzaniaTo samo podłoże pod innym kontem dla uwidocznienia skuteczności odkurzaniaFot. Drewno.pl

Test: Odkurzanie
Duża moc odsysania sprawia, że odkurzacz doskonale spełnia swoją rolę. Wyśmienicie zbiera pył i zanieczyszczenia. Podczas testów nie mieliśmy żadnych problemów z usunięciem pyłu po cyklinowaniu z wąskich przestrzeni miedzy klepkami parkietowymi, jak również z płaskiej powierzchni podłogi warsztatu stolarskiego. Odkurzacz jest stabilny, nie ma skłonności do wywracania się podczas szarpnięcia wężem. Dodatkowa zaletą są niebrudzące podłoża kółka, na których przemieszcza się odkurzacz. Jedyną niedogodnością jaką zauważyliśmy podczas pracy jest brak możliwości "odstawienia" rury z ssawką. Odkurzacz nie posiada też możliwości odwrotnego podłączenia rury, które jest przydatne gdy np. gdy chcemy ją "przedmuchać".

Adapter pozwala podłączyć wąż z urządzeniami o różnych średnicach systemu odpylaniaAdapter pozwala podłączyć wąż z urządzeniami o różnych średnicach systemu odpylaniaFot. Drewno.pl

Test: Współpraca z narzędziami
Wypróbowaliśmy działanie odkurzacza w połączeniu z ukośnicą Bosch GCM 8 SJL Professional. (Zobacz test pilarki >>). W zależności od wybranego trybu pracy odkurzacz może działać non-stop lub załączać odsysanie tylko wtedy gdy uruchomiona jest pilarka. Podłączanie sytemu odpylania do pilarki nie nastręczało problemów dzięki adaptorowi. Działanie odpylania oceniamy jako poprawne.

Hałas
Typowy poziom hałasu dla urządzenia nie przekracza 70dB. Jednak podczas pracy może on przekroczyć 80dB, dlatego producent zaleca stosowanie ochronników słuchu. Szczególnie nieprzyjemny jest huk jaki powstaje podczas uderzenia powietrza przy oczyszczaniu filtra.

Cena
Cena sugerowana przez producenta to ponad 3443 zł. W momencie pisania niniejszej recenzji (wrzesień 2013r.) bez problemów można nabyć urządzenie w cenie poniżej 2500 zł.

Podsumowanie
Odkurzacz GAS 35 M AFC Professional to naszym zdaniem znakomite urządzenie. Duża moc ssania i łatwość obsługi sprawiają, że sprzątanie przebiega szybko i sprawnie. Szczególnie zadowoleni z odkurzacza powinni być użytkownicy korzystający z rozwiązań systemowych firmy Bosch. Podłączenie narzędzi w systemie Click & Clean oraz możliwość zintegrowania odkurzacza z walizkami systemowymi L-BOXX to dodatkowe zalety urządzenia. Również osoby nie korzystające z tych udogodnień powinny być zadowolone. W trakcie użytkowania odkurzacza przeszkadzać może duży hałas powodowany przez system oczyszczania filtra, jednak w mniej wymagających warunkach można go wyłączyć.

Ze względu na charakter prac stolarskich nie mieliśmy okazji wypróbować urządzenia przy sprzątaniu "na mokro", w związu z czym nie wypowiadamy się na temat działania urządzenia w takich warunkach.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA