/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ingvar Kamprad przegrał walkę z synami o miliardy euro

Autor: oprac. pks
Źródło: Dagens Industri
Data: 2013-09-20


Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, przegrał z synami walkę o miliardy euro - poinformował szwedzki "Dagens Industri", powołując się na mającą ukazać się w przyszły tygodniu najnowszą książkę na temat koncernu IKEA.

Okładka najnowszej książki o IKEAOkładka najnowszej książki o IKEAFot. Collins

Autorzy książki "IKEA : på väg mot framtiden" (IKEA: w drodze do przyszłości): Stellan Björk, Lennart Dahlgren oraz Karl von Schulzenheim opisując historię IKEA oraz pokoleniowe zmiany przy sterach międzynarodowego potentata próbują znaleźć odpowiedź na będące w centrum zainteresowania pytania:
- Co dzieje się z gigantycznym imperium?
- Jak na zmiany reagują pracownicy?
- Jak IKEA będzie wyglądać w przyszłości?
- Czy będziemy mogli kupić akcje IKEA?

W  książce ujawniono między innymi spór jaki Ingvar Kamprad toczył w ostatnim czasie z trójką swoich synów. O szczegółach sprawy opowiedział w rozmowie z  "Dagens Industri"  Lennart Dahlgren, jeden ze współautorów ksiązĸi, długoletni pracownik IKEA, który pełnił m.in. funkcję szefa IKEA w Rosji.

Początek historii sięga lat siedemdziesiątych, kiedy Kamprad opuścił rodzinny kraj. Jak mówią oficjalne źródła koncernu zrobił to, aby utrzymać status spółki zamkniętej, co jego zdaniem było niemożliwe przy ówczesnym systemie podatkowym w Szwecji. Według mediów po prostu uciekł przed wysokimi szwedzkimi podatkami. W 1982r. zarejestrował w Holandii Stichting INGKA Fundation, która przejęła kontrolę nad IKEA. Od tego czasu Kamprad wielokrotnie publicznie informował, że ani on, ani jego rodzina nie mają udziałów w IKEA. Intensywny rozwój koncernu sprawił, że w ostatnich latach IKEA stała się centrum zainteresowania wielu podmiotów. Skrupulatnie zbierane dane i publikowane wyniki śledztw zmusiły Kamprada do ujawnienia w 2011r. ukrytych powiązań INGKA z kolejnymi spółkami m.in. zarejestrowaną w Lichtensteinie Interogo Foundation, która jak się okazało pobierała od IKEA opłaty za wykorzystanie znaku firmowego IKEA.

Według informacji, jakich udzielił Dahlgren, Ingvar Kamprad przez ponad 30 lat otrzymywał w tajemnicy niewielki procent z dochodów firmy dzięki czemu zgromadził majątek szacowany na 20-30 mld koron szwedzkich, czyli równowartość  2,3-3,5 mld euro. Kiedy o tej ukrytej fortunie dowiedzieli się synowie Kamprada - Peter, Jonas i Mathias, postanowili przejąć pieniądze, choć wcześniej ojciec przekazał im firmę. -Chłopcy otrzymali już wystarczająco dużo. Co chcą zrobić z tymi wszystkimi pieniędzmi? - miał pytać cytowany w książce Kamprad. Tymczasem bracia wynajęli znanych amerykańskich prawników. -Kiedy dla Kamprada stało się jasne, że przegra, targany na przemian atakami wściekłości i depresji, próbował się jeszcze targować z synami - mówił Dahlgren. Jego zdaniem Kamprad ostatecznie walkę o pieniądze przegrał.

Rodzina Kamprad odmówiła dziennikowi "Dagens Industri" komentarza do tych informacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz