/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

STANDREW na rynku NewConnect

GPW

Autor: oprac. dja
Źródło: GPW
Data: 2013-06-27


25 czerwca 2013r. na rynku NewConnect zadebiutowała spółka Standrew SA z siedzibą w Hucie Szklanej (gmina Krzyż Wielkopolski). Debiut był udany, kurs akcji spółki wzrósł na otwarciu o 25% osiągając cenę 6,5 zł za jedną akcję, aby na zakończenie pierwszego dnia notowań dotrzeć do poziomu 7,5 zł co oznacza wzrost o 44,23%.

Rodzina Stankiewiczów podczas debiutu na NewConnectRodzina Stankiewiczów podczas debiutu na NewConnectFot. GPW

Początki firmy sięgają 1998r. kiedy Edwarda Stankiewicz, były leśnik, rozpoczął własną działalność gospodarczą. Rok później do firmy dołączył syn Tomasz i wtedy powstała spółka cywilna ZPD Standrew. 1 lipca 2012r., do spółki przystąpił drugi syn pana Edwarda – Łukasz, a przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną.

Standrew od początku zajmuje się produkcją tartaczną. Dziś firma zatrudnia 40-stu pracowników i specjalizuje się w przerobie drewna liściastego - głównie dębu. Miesięczny przerób drewna okrągłego wynosi 700-900 m3. Firma działa przede wszystkim w Polsce południowo–zachodniej. Ok. 10-15% produkcji sprzedawana jest za granicę m.in. do Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, a ostatnio również na rynki azjatyckie.

W przyszłości Standrew planuje zwiększyć udział sprzedaży eksportowej.

Do produkcji wyrobów tartacznych spółka zakupuje surowiec drzewny przede wszystkim z Lasów Państwowych. Jednakże, część drewna importowana jest z Ukrainy, co pozwala w pewnym stopniu uniezależnić się od monopolu Lasów Państwowych. Część materiałów nabywanych jest również z rynku w postaci półproduktów i półfabrykatów, które zasilają bieżącą produkcję i są w dalszym stopniu przetwarzane.

Nabywcami produktów spółki są producenci mebli, podłóg, galanterii ogrodowej, składy budowlane oraz mniejszych stolarni. Odpady poprodukcyjne odsprzedawane są do producentów płyt wiórowych, brykieciarni oraz do indywidualnych klientów.

Plany Standrewu zakładają stopniowe rozszerzenie asortymentu produkcyjnego oraz inwestycję w bioenergetykę. W 2012r. na terenie zakładu powstała nowoczesna hala produkcyjna, gdzie na przełomie roku 2013/2014 stanąć ma nowa, wydajna, półautomatyczna linia do obróbki drewna. Zdolności produkcyjne wzrosną kilkukrotnie przy jednoczesnym, dużym obniżeniu kosztów produkcyjnych. Spółka zainwestowała również w rozbudowę kompleksu suszarniczego, dokonując zakupu dodatkowych komór suszarniczych i zwiększyła możliwości suszarnicze wyrobów własnych o 100%, zapewniając tym samym możliwość wykonywania usługi suszenia podmiotom zewnętrznym.

Przychody Przedsiębiorstwa w 2012r. wyniosły 12,789 mln zł wobec 10,1 mln zł w 2011r., a zysk netto 338 tys. zł (2011: 325 tys. zł).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz