DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nagrody za Dobrą Praktykę 2005

MEDIA.NETPR.PL

Autor:
Źródło: MEDIA.NETPR.PL
Data: 2005-01-07


Ograniczanie zagrożeń spowodowanych hałasem w miejscu pracy.

25 krajów weźmie udział w europejskim konkursie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy


Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zaprasza do zgłaszania nominacji do szóstego Europejskiego Konkursu „Nagroda za Dobrą Praktykę”. Konkurs obejmuje firmy i organizacje, które wprowadziły wyróżniające się i innowacyjne rozwiązania w zakresie zapobiegania ryzyku wynikającemu z narażenia na hałas, który w tym roku jest tematem przewodnim dorocznej kampanii organizowanej przez Agencję na rzecz zwiększenia świadomości zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.
Przykłady dobrej praktyki, to rozwiązania wdrożone w celu zapobiegania lub eliminacji ryzyka wynikającego z narażenia pracowników na hałas. Wszystkie rozwiązania powinny uwzględniać dobre zarządzanie, skuteczne wykorzystywanie oceny ryzyka i wdrożenie wynikających z niej wniosków oraz skupiać się na skutecznym zapobieganiu zagrożeniom mającym wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.
Konkurs obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii: zgłoszenia mogą być składane przez przedsiębiorstwa (udział małych i średnich przedsiębiorstw będzie szczególnie mile widzialny) lub przez inne organizacje, m.in. izby handlowe, organizacje branżowe i zawodowe, związki zawodowe. Wśród dobrych praktyk mogą się znaleźć: działania polegające na kontroli i eliminowaniu źródeł hałasu w miejscu pracy, metody zarządzania hałasem umożliwiające skuteczną komunikacje w głośnym środowisku (np. przy zagrożeniu wypadkami), plany szkoleniowe czy programy edukacyjne podnoszące świadomość w zakresie tego zagadnienia.

 

Dyrektor Agencji, Hans-Horst Konkolewsky powiedział: „Hałas w miejscu pracy jest wciąż zbyt często postrzegany jako zło konieczne, a ponieważ skutki jego oddziaływania nie są natychmiastowe, walka z nim nie jest uważana za priorytet. Prawda jest taka, że hałas ma jednak niszczący wpływ na zdrowie, i to nie tylko zdrowie pracowników hut czy osób pracujących na budowach, ale również tych zatrudnionych w sektorze usług, np. w szkolnictwie, rozrywce, czy też np. w centrach telefonicznych. Hałas może być przyczyną wypadków, przyczyniać się do wzrostu poziomu stresu związanego z pracą, a razem z innymi zagrożeniami związanymi z miejscem pracy, przyczyniać się do złego stanu zdrowia pracowników. Wraz z wdrożeniem na początku przyszłego roku nowej dyrektywy unijnej dotyczącej hałasu nadszedł czas, aby przedsięwziąć bardziej zdecydowane kroki i powiedzieć „stop hałasowi”. Mamy nadzieję, że konkurs „Nagroda za dobrą praktykę” pokaże, na konkretnych przykładach, że związany z pracą hałas może być skutecznie kontrolowany.”
Bieżący rok jest szóstym z rzędu rokiem przyznawania nagród w konkursie organizowanym w ramach corocznego Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas uroczystości zakończenia kampanii, w grudniu bieżącego roku w Bilbao.
Przyznanie nagród laureatom będzie stanowić dowód uznania dla ich roli w poprawie warunków pracy w Europie. Przykłady dobrych praktyk będą przedstawione w publikacji, która zostanie rozpowszechniona w całej Europie oraz zaprezentowana na stronie internetowej Agencji.

Dalsze informacje na temat konkursu będą dostępne na stronach: http://ew2005.osha.eu.int/ .


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz