/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czy w Polsce zaczną powstawać drewniane budynki użyteczności publicznej?

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-06-14


Mimo wielowiekowej tradycji budownictwa drewnianego, w Polsce wciąż nie może się przebić budownictwo obiektów użyteczności publicznej realizowane z drewna.

Zwycięski projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji MUS ArchitectsZwycięski projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji MUS ArchitectsFot. MUS Architects

Na całym świecie powstają nowoczesne budynki projektowane i realizowane z wykorzystaniem dużej ilości drewna. Powstają awangardowe muzea, teatry, konstrukcje zmieniające przestrzeń publiczną.

Tymczasem w kraju będącym jednym z największych producentów drewna w Europie, wciąż obowiązują anachroniczne przepisy przeciwpożarowe i budowlane, które nie uwzględniają rozwoju jaki w ostatnich 15-20 latach przeszły konstrukcyjne materiały drzewne oraz technologie budownictwa z drewna.

Zdecydowana większość realizowanych w Polsce obiektów publicznych to konstrukcje z betonu i stali. Drewno opanowało właściwie tylko jedna niszę, w której okazało się bezkonkurencyjne - pływalnie.

Przeglądając co głośniejsze medialnie projekty polskich architektów w ostatnich latach ciężko było znaleźć te bazujące na drewnie. Można właściwie powiedzieć, że po za budownictwem jednorodzinnym, surowiec ten dla nich nie istniał. Jeśli już wyłowiło się w ciekawym projekcie budynku użyteczności publicznej np. elewację z drewna, to po zapoznaniu się z opisem projektu okazywało się, że owszem drewniany to jest wzór odbity w betonowej płycie.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale ...
Powoli, jednak coś zaczyna się zmieniać. W ostatnich latach powstały tak ciekawe budynki jak Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Słoniarnia w poznańskim ZOO, Biedronka w Zakopanem, marina na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Z drewna zbudowano skocznię narciarską w Szczyrku czy kościółek w Tarnowie k. Garwolina.

W maju br. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny Pomorskiego Muzeum Motoryzacji, które powstanie w miejscowości Chwaszczyno k. Gdyni. Dzięki wytycznym inwestora Propox sp. z o.o. / Fundacja Pomorskie Muzeum Motoryzacji w dwunastu projektach zgłoszonych do konkursu drewno stało się mocnym akcentem.  Rywalizację wygrali architekci z pracowni MUS Architects, ale ciekawe propozycje przedstawili również inni uczestnicy.

Również w maju rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs Triumph Pavilion 2013 organizowany przez Archtriumph London. Tematem konkursu był Peace Pavilion - tymczasowy pawilon dedykowany pokojowemu podzieleniu się Sudanu na Sudan Północny i Południowy. W gronie finalistów znalazł się projekt poznańskiego Toya Design.

Czy w Polsce zaczną powstawać drewniane budynki użyteczności publicznej? (Zdjęcia: 12)

Zwycięski projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji MUS ArchitectsZwycięski projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji MUS ArchitectsPomorskie Muzeum Motoryzacji - praca finałowa projekt architektów z JK-APomorskie Muzeum Motoryzacji - praca finałowa VOSTOK DESIGN Pomorskie Muzeum Motoryzacji - wyróżnienie ATELIER LOEGLER Pomorskie Muzeum Motoryzacji  - wyróżnienie - ZAAP ArchitekciPomorskie Muzeum Motoryzacji - projekt pracowni Siebiesiuk ArchitectsMarina na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy APA RokiccyBudynek sklepu Biedronka w ZakopanemWnętrze kaplicy w Tarnowie zaprojektowanej przez pracownię BETONBudynek administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej w OpoluPeace Pavilion - projekt Toya Design

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czy powstanie u nas to co już dawno powstaje gdzie indziej ? [1]

Temat bardzo szeroki i bardzo ciekawy. Zaczniemy od Architektów bo od nich się wszystko zaczyna - bardzo bardzo słabiutko jeżeli chodzi o drewno w budownictwie, tylko jednostki mają podstawowe wiadomości na ten temat i nie chcą się tym zająć z powodów idiotycznych przepisów głównie NRO czego i tak nikt nie jest w stanie zgodnie z prawem wykonać oraz z jakością dotychczas oferowanego drewna z naszych rodzimych firm które jak wiemy wszyscy nie nadaje się do większości prac tego typu. Następna przyczyną jest to że łatwo i bez pracy sprzedac gotowe projekty domów i budowli betonowych czy murowanych,są gotowe, wytarczy wprowadzić trochę zmian i pieniążki są.
Ważnym elementem braku znacznego rozwoju budownictwa drewnianego jest mentalność wielu ludzi i brak świadomości o jego ogromnych zaletach.Brak łatwego dostępu do informacji technicznych, wymagań i zalet drewna przede wszystkim w urzędach czy firmach budowlanych,to co jest w kilku magazynach, gazetach to jak kropla w morzu a o jakości tychże można dyskutować długo. Lobby na rzecz betonu i muru jest znaczące a nie ma interesu publicznego dla zastosowania drewna. Szara strefa, podkładanie dokumentów dla wyrobów nie spełniających wymagań a co za tym idzie polepszenia sytuacji branży, ogólny chaos ,brak w wielu wypadkach podstawowego wykształcenia dla nowoczesnych technologii w naszym kraju również wpływa na to co mamy.
Badania z roku 2008 wykazały jednoznacznie że branża budowlana w Europie zachodniej, Czechach i na Węgrzech idzie w kierunku drewna. Kryzys zatrzymał ten postęp ale nie na stałe i być może jest to ratunek dla rozwoju tej branży w Polsce która daje ogdormne korzyści dla wszystkich uczestników bez wyjątku nie wspominając o ekologii i oszczędnościach.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-17 13:52:45

Zgłoś nadużycie

Prawda

Rezygnuje się z piękna i trwałości na rzecz betonowych bunkrów stwarzających iluzję bezpieczeństwa.

Nemo [47]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-18 10:08:56

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA