/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Projektowanie mebli - Nowy kierunek na WTD w Poznaniu

Wydział Technologii Drewna UP w Poznaniu

Autor: oprac. dja
Źródło: Wydział Technologii Drewna UP w Poznaniu
Data: 2013-04-16


Wydział Technologii Drewna, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od nowego roku akademickiego 2013/2014 poszerza ofertę dydaktyczną o nowy kierunek studiów - Projektowanie mebli.

Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuWydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w PoznaniuFot. Drewno.pl

-Utworzenie tego kierunku było spowodowane zapotrzebowaniem rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę dla małych i średnich zakładów meblarskich. - informuje dr hab. Bartłomiej Mazela, prof. nadzw. Dziekan Wydziału Technologii Drewna -W ostatnich latach projektowanie różnego rodzaju produktów czy usług stało się zagadnieniem niezwykle modnym i potrzebnym we współczesnych przedsiębiorstwach, które chcąc konkurować na międzynarodowych rynkach muszą zatroszczyć się nie tylko o doskonałą jakość wytwarzanych wyrobów, ale także ich atrakcyjne wzornictwo, efektywość ekonomiczną i odpowiednią identyfikację wizualną całego przedsiębiorstwa. Studia na WTD przygotowują absolwentów do takich wyzwań, tym samym ułatwiając zatrudnienie zarówno w zakładach drzewnych, jak i meblarskich.

Program nowego kierunku ma na celu wykształcenie wysokiej klasy profesjonalistów, którzy umiejętności i wiedzę czerpią z dorobku i tradycji meblarstwa. Nowy, oryginalny program nauczania przyczyni się do pogłębienia świadomości twórczej i inżynierskiej kreatywności absolwenta studiów pierwszego stopnia. Zapewni zdobycie wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności zawodowych oczekiwanych przez pracodawców.

-Studia na nowym kierunku są dwustopniowe: inżynierskie i magisterskie. W tym roku uruchamiamy inżynierskie. Do zakwalifikowania się na Projektowanie mebli wymagane jest wykazanie się umiejetnością wykonania rysunku odręcznego - -Studia na nowym kierunku są dwustopniowe: inzynierskie i magisterskie. W tym roku uruchamiamy inżynierskie. Do zakwalifikowania się na Projektowanie mebli wymagane jest wykazanie się umiejetnością wykonania rysunku odręcznego - mówi dr hab. Andrzej Krauss, Prodziekan ds. Studiów. -Warto przypomnieć, że na kierunku Technologia drewna kształcimy studentów na 4 specjalnościach, w tym także na specjalności "Meblarstwo" - gdzie nie jest wymagany egzamin z rysunku odręcznego.

Według założeń, program kierunku studiów Projektowanie mebli przywiązuje szczególną uwagę do zagadnień ergonomicznych, projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych i wytwórczych. Wprowadza technokratyczne, ale także humanistyczne podejście do kształcenia projektanta. Inklinuje potrzebę  innowacyjnego i odpowiedzialnego kreowania nowych produktów z zachowaniem odpowiedniej relacji między formą i bezpieczeństwem użytkowania mebla. Uczy projektowania zrównoważonego, to jest takiego, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Jednocześnie podejmuje próby konstrukcyjno-technologiczne w zakresie meblarstwa i stolarki budowlanej zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem społecznym.

Absolwenci nowego kierunku posiądą wiedzę w zakresie drzewnictwa i meblarstwa związaną z projektowaniem, konstruowaniem, przygotowaniem do wdrożenia oraz wytwarzaniem mebli i wyposażenia wnętrz.

Program kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia kierunku projektowanie mebli umożliwia absolwentowi zdobycie wiedzy związanej zarówno z historią studiowanej dziedziny, jak i jej najnowszymi osiągnięciami. Takie przedmioty jak: Historia sztuki użytkowej, Historia mebla, Filozofia, Socjologia, Etykieta i komunikacja społeczna, Polityka społeczna, pozwalające na swobodne i emocjonalne podejście do rozwiązywania zagadnień projektowych. Natomiast zajęcia o tematyce czysto praktycznej: Pracownie techniczne, Ergonomia, Prawo autorskie, Etyka zawodu projektanta, ułatwiają podjęcie współpracy z przemysłem i samodzielną działalność projektową. Z kolei: Pracownia projektowa, Pracownia technik komputerowych, Pracownia modelowania i makiet, Rysunek projektowy, Rysunek prezentacyjny, umożliwiają kształtowanie umiejętności manualnych, pozwalając na swobodne opracowania, a następnie prezentację własnych koncepcji projektowych.

Zainteresowani studiowaniem na obu kierunkach poznańskiego Wydziału Technologii Drewna - Projektowanie mebli oraz Technologia drewna (specjalności: mechaniczna technologia drewna, meblarstwo, chemiczna technologia drewna, ochrona i modyfikacja drewna) mogą uzyskać więcej praktycznych informacji podczas Drzwi Otwartych jakie odbędą się 20. kwietnia br., w trakcie których pracownicy WTD oprowadzą po wybranych laboratoriach i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz