/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO KOMINKOWE

Dlaczego wiosną należy rąbać drewno? - Porady Fiskars

Fiskars

Autor:
Źródło: Fiskars
Data: 2013-04-15


Wciąż niewiele osób wie, że drewno na opał powinniśmy zacząć przygotowywać już teraz, na wiosnę. Jest ku temu wiele powodów. Jednym z nich jest to, że pocięte i porąbane wczesną wiosną drewno zdąży wyschnąć do zimy i będzie przyjemnie trzaskać w kominku, ogrzewając zziębnięte ciało. Niestety większość osób zaczyna składować drewno jesienią, nie zdając sobie sprawy, że należy je sezonować. Warto więc zakupić odpowiednią siekierę dobierając model do konkretnego zadania - będziemy mieli wówczas gwarancję efektywnie wykonanej pracy, oszczędzając przy tym czas i energię.

Dlaczego wiosną należy rąbać drewno?Dlaczego wiosną należy rąbać drewno?Fot. Fiskars

Kiedy rąbać drewno?
Wiosna to idealny moment, aby rozpocząć zbieranie drewna na opał, ponieważ teraz przygotowane, zdąży wyschnąć zanim nadejdą zimowe mrozy. Mokre drewno, zbyt późno cięte i łupane jedynie tli się i syczy, a dopiero, gdy wyschnie zaczyna się naprawdę palić i dawać ciepło. Ogrzewanie domu mokrym drewnem jest niekorzystne, nie tylko z powodu marnowania potencjału drewna – obecnie jednego z najbardziej ekonomicznych nośników odnawialnej energii, ale także wartość opałowa mokrych szczap jest prawie 30% mniejsza niż podobnych, ale wysuszonych.

Jakie drewno wybrać na opał?
Do kominków najchętniej wybieramy gatunki liściaste, które są wolne od smół i żywic. Ze względów finansowych najkorzystniej jest kupować gatunki twarde, a więc dębinę, buczynę, grabinę oraz drewno jesionu lub akacji. Dobrym wyborem są także popularne brzozy, klony, olchy. Z kolei najbardziej „papierowe” drewno mają lipy, wierzby i topole. Istotny jest również wiek drewna. Wałki cienkie, młodociane mają znacznie niższą wartość energetyczną niż stare drewno z grubą warstwą twardzieli.

Czym i jak rąbać drewno?Czym i jak rąbać drewno?Fot. Fiskars


Czym i jak rąbać drewno?
Przygotowanie drewna na opał to typowo męskie zajęcie, wymagające nie tylko dużej siły, właściwej techniki, ale i odpowiedniego sprzętu. Warto podkreślić, że do różnych zadań potrzebne są różne rodzaje siekier. Stwierdzenie, że jedna siekiera nadaje się do wszystkich zadań jest mitem. Siekiery ciesielskie najlepiej nadają się do rąbania i precyzyjnej obróbki drewna. Przeznaczone są do prac budowlanych i stolarskich. Sprawdzą się również w lesie przy okrzesywaniu ściętych drzew i ścinaniu mniejszych pni. Charakteryzuje je specjalne oszlifowanie ostrza, wykonane pod małym kątem. Z kolei siekiery rozłupujące to bardziej wyspecjalizowany rodzaj siekier, który doskonale sprawdzi się podczas przygotowania drewna na opał. Ostrza tego rodzaju siekier szlifowane są pod dużym kątem i mocno rozszerzają się od ostrza w stronę czepca. Głowica jest krótsza i bardziej masywna niż w przypadku siekiery ciesielskiej. Długi trzonek pozwala w większym stopniu wykorzystać siłę odśrodkową podczas rozłupywania pni.

Fiskars w swoim portfolio posiada szeroki wybór nowoczesnych i funkcjonalnych modeli zarówno siekier ciesielskich, jak i rozłupujących. Kute matrycowo i dokładnie szlifowane ostrza siekier gwarantują maksymalną wytrzymałość, dzięki podwójnemu hartowaniu. Narzędzia są przygotowane do intensywnego użytku i łatwe w ostrzeniu.

Siekiera ciesielska X7 Fiskars jest wyjątkowo lekka i poręczna. Jej optymalny kształt ostrza oraz idealne wyważenie zapewnia bardzo wydajną i ergonomiczną pracę, gwarantując także bezpieczeństwo użytkownika. Trzonek siekiery wykonano z wyjątkowo lekkiego i bardzo wytrzymałego tworzywa FiberCompTM. Pewny chwyt podczas pracy zapewnia antypoślizgowa rączka z tworzywa SoftGripTM. Zakończenie trzonka wyprofilowano tak, by zapobiec wyślizgnięciu narzędzia z dłoni. Do siekiery dołączony jest ochraniacz, aby można było ją bezpiecznie przechowywać i transportować.

Portfolio siekier Fiskars Portfolio siekier Fiskars Fot. Fiskars


Większą, jeśli chodzi o rozmiar, propozycją wśród siekier ciesielskich Fiskars jest model X15. Jest to uniwersalna siekiera przeznaczona do wszelkich prac leśnych. Ostrze szlifowane pod kątem 30o zapewnia precyzyjne cięcie. Pokryto je powłoką PTFE, która zapobiega przywieraniu, dzięki czemu minimalizuje tarcie podczas cięcia oraz ułatwia wyciągnięcie siekiery wbitej w drewno. Dla bezpieczeństwa użytkownika zastosowano wiele rozwiązań, m.in. optymalny kształt ostrza, idealne wyważenie narzędzia, antypoślizgowe tworzywo SoftGripTM w specjalnie wyprofilowanym trzonku oraz trwałe połączenie głowicy z trzonkiem.

Natomiast do innych zadań przeznaczony jest model Fiskars X25.  Jest to siekiera rozłupująca i jak sama nazwa wskazuje służy do rozłupywania dużych pni. Idealnie sprawdzi się podczas przygotowywania drewna do kominka. Doskonałe wyważenie pomiędzy ostrzem a trzonkiem pozwala na bezpieczne i skuteczne rąbanie. Ostrze szlifowane pod kątem 35o zapewni precyzyjną i bardziej wydajną pracę. Powłoka PTFE chroni ostrze przed korozją oraz zmniejsza tarcie o 25%. Z kolei wypukła krawędź ostrza pozwala na łatwiejsze wyciągnięcie siekiery z rozłupywanego drewna, jest również mniej podatna na uszkodzenia. Trzonek siekiery został odlany wokół ostrza, dzięki czemu nie przemieści się nawet przy najbardziej intensywnym jej użytkowaniu.

Orientacyjne ceny detaliczne:
Siekiera X7 - ok. 145 zł
Siekiera X15 - ok. 210 zł
Siekiera X25 - ok. 260 zł

Siekiery Fiskars w niższych cenach można kupić w naszym sklepie internetowym sklep.drewno.pl


***

Fiskars to wiodący w skali światowej producent wyrobów konsumenckich dla domu, ogrodu i rekreacji. Koncern szczyci się rozbudowanym portfelem uznanych światowych marek, takich jak Fiskars, Iittala, Gerber, Buster. Firma Fiskars została założona w 1649 roku i jest najstarszym fińskim przedsiębiorstwem. Jest notowana na helsińskiej giełdzie NASDAQ OMX. W roku 2009 wartość obrotów netto wyniosła 663 mln euro. Fiskars zatrudnia około 3,600 pracowników.

 

Polecamy również:

Jak rozpoznać czy drewno kominkowe jest wystarczająco suche? 

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Drewno opałowe podrożeje


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz