/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Drewno opałowe podrożeje

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-01-23


Planujesz zakup drewna opałowego? Jeśli chcesz zaoszczędzić musisz się pośpieszyć. Od 1. kwietnia 2020r. drewno opałowe podrożeje o 15%.

Drewno opałowe podrożeje Drewno opałowe podrożeje Fot. D.Jabłoński

Tylko do końca marca 2020r. obowiązywać będzie obniżona stawka VAT na drewno opałowe, która obecnie wynosi 8%.

Z dniem 1. kwietnia 2020r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT związana z ujednoliceniem stawek VAT dla produktów i usług znajdujących się w jednym dziale CN.

W związku z tym zaistnieje konieczność zmiany stawek dla niektórych towarów - w tym na drewno opałowe.

W przypadku wyrobów z drewna, obniżona stawka VAT obowiązuje tylko na jedną grupę produktów. W dziale Produkty gospodarki leśnej / Drewno nieobrobione znajduje się klasa "Drewno opałowe" (PKWIU 02.20.14.0), do którego przypisana jest obniżona stawka VAT w wysokości 8%.

Od 1. kwietnia 2020r. drewno opałowe zostanie objęte stawką podstawową w wysokości 23%.

Oznacza to, że u sprzedawców którzy stosowali dotychczas obniżoną stawkę drewno opałowe podrożeje o 15%.

Drewno opałowe w Lasach Państwowych nosi oznaczenie S4Drewno opałowe w Lasach Państwowych nosi oznaczenie S4Fot. D.Jabłoński

Ceny drewna opałowego

Najtańszym drewnem opałowym jest to o najniższej wartości opałowej. Pochodzi ono z takich gatunków  jak topola, olcha czy lipa. Nieco drożej sprzedawane jest drewno iglaste. Ponad dwukrotnie więcej kosztować może drewno twardych gatunków liściastych,  takich jak buk, brzoza, dąb czy grab.

Najmniej zapłacimy za drewno opałowe, kupując je bezpośrednio w nadleśnictwach Lasów Państwowych. Musimy pamiętać jednak, że jest to drewno, które musimy odebrać z lasu, porąbać oraz powinniśmy pozostawić na przynajmniej kilkanaście miesięcy do jego wyschnięcia.

Więcej kosztować nas będzie drewno opałowe dostarczone przez firmę, która świadczy usługę dowozu i pocięcia.

Najwyższą cenę zapłacimy za drewno kominkowe, połupane i wysuszone do wilgotności poniżej 20% - gotowe do wykorzystania w naszym piecu lub kominku.

Ceny nie zależą tylko od gatunku drewna, jego wilgotności czy przygotowania (pocięte, połupane na szczapy). Na ich zróżnicowanie  wpływa regionu kraju, a nawet  odległość od dużych miast. Najwyższe ceny spotkać można w największych aglomeracjach i ich okolicach.

Najtańsze drewno opałowe (sortyment oznaczany przez Lasy Państwowe symbolem S4) np. topolowe możemy w nadleśnictwach nabyć już od ok. 100 zł brutto (z VAT) za 1 m3. Ceny drewna iglastego zaczynają się od ok. 110 zł. Najdroższe, twarde gatunki drewna liściastego można kupić od ok. 170 zł za 1 m3. To ceny w południowo-wschodniej Polsce. W przypadku nadleśnictwa z okolic Poznania najtańsze drewno opałowe kosztuje ok. 110 zł m3. Drewno sosnowe to ok. 130 zł/m3. Za twarde drewno liściaste zapłacimy blisko 200 zł/m3.

Najtańszą opcją zakupu drewna opałowego jest tzw. samowyróbNajtańszą opcją zakupu drewna opałowego jest tzw. samowyróbFot. D.Jabłoński

Jeżeli zależy nam na jeszcze niższej cenie za drewno opałowe możemy zainteresować się tzw. samowyrobem. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne uprzątnięcie pozostałości powstających podczas prowadzonych w lasach zabiegów gospodarczych, to możemy liczyć na obniżenie wyżej wymienionych cen o ok. połowę. Musimy sobie zdawać jednak sprawę, że w ten sposób rzadko pozyskamy drewno grube. Najczęściej jest to tzw. gałęziówka, drewno o bardzo dużych krzywiznach oraz czuby ściętych drzew.

Przed zapoznaniem się z cenami drewna kominkowego warto zwrócić uwagę na fakt, że ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych podawane są w cenach za 1 m3 (metr sześcienny), a ceny drewna kominkowego najczęściej za 1 mp (metr przestrzenny) drewna równo poukładanego. Przy przeliczaniu metrów przestrzennych na metry sześcienne i odwrotnie, w zależności od gatunku i średnicy drewna stosuje się odpowiednie współczynniki. W przypadku drewna okrągłego (niepołupanego) najczęściej 0,65 i 1,54. (1 mp = 0,65 m3 lub odwrotnie 1 m3 = 1,54 mp). W przypadku drewna połupanego na szczapy i ułożonego 1m3 = 1,43 mp.

Kupując drewno kominkowe, połupane na szczapy, warto zwrócić uwagę na jednostkę zakupuKupując drewno kominkowe, połupane na szczapy, warto zwrócić uwagę na jednostkę zakupuFot. D.Jabłoński

Niektórzy sprzedawcy stosują również pojęcie metra nasypowego (lub metr przestrzenny nasypowy). To drewno które, nie zostało w żaden sposób poukładane, a tylko wrzucone np. luzem na przyczepę. Ilość drewna dostarczoną w taki sposób bardzo trudno zweryfikować i dla nabywcy z reguły jest to najmniej opłacalny sposób dostawy. W tym przypadku 1m3 to ok. 2,1 metra nasypowego.

Najtańsze drewno kominkowe, wysuszone i połupane, znajdziemy na wschodzie Polski - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Ceny takie drewna zaczynają się od 150 zł za mp (metr przestrzenny) drewna sosnowego i ok. 240 zł w przypadku drewna liściastego twardego.

Dla porównania najwięcej za drewno kominkowe zapłacimy w okolicach Warszawy. Ceny drewna sosnowego w tym rejonie to ok. 180 zł mp. Przy zakupie twardego drewna liściastego musimy liczyć się z cenami bliskimi 300 zł/mp.

Wszystkie ceny podane brutto (zawierają VAT). Stan według cenników aktualnych w styczniu 2020r.

 

Polecamy również:

Jak rozpoznać czy drewno kominkowe jest wystarczająco suche? 

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Jak przygotować drewno do kominka

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA