/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO KOMINKOWE

Jak przygotować drewno do kominka

Husqvarna

Autor:
Źródło: Husqvarna
Data: 2010-12-10


Prawidłowe przygotowanie drewna opałowego gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie kominka i przewodu kominowego. Nie jest to jednak sprawa tak prosta jak mogłoby się wydawać. Obok wyboru rodzaju drewna, bardzo ważne jest jego odpowiednie przechowywanie i pocięcie na kawałki o właściwej wielkości. Przed rozpoczęciem pracy warto skorzystać z kilku cennych rad i wskazówek…

Fot. Husqvarna

Jakie drewno wybrać?

Zanim rozpalimy ogień w kominku musimy zaopatrzyć się w drewno. Wybór powinien być przemyślany. Często zdarza się, że spalamy drewno uzyskane przypadkowo, z różnego rodzaju odpadów i resztek stolarskich, pociętych mebli itp. Jednak jego spalanie powoduje emisję szkodliwych związków takich jak: lakiery, farby, kleje itp. Ważne są również parametry: wartość opałowa i wilgotność. Od tego zależy efektywność ogrzewania. Największą wartość opałową posiada grab, buk, dąb i jesion, a więc twarde drewno z drzew liściastych. Drewno iglaste spala się dużo szybciej, a zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin. Jeśli już posiadamy na opał drewno z drzew iglastych warto mieszać je z liściastym.

Właściwa wartość opałowa drewna zależy od jego rodzaju, wilgotności i wieku. Należy pamiętać, iż większą ilość ciepła można uzyskać spalając drewno suche, a nie wilgotne i nadgniłe. Drzewo na opał powinno ścinać się w okresie zimowym, kiedy nie krążą już w nim soki. Świeżo ścięte drewno zawiera ok. 60-80% wody i nie nadaje się do palenia. Powszechna opinia, że drewno mokre pali się dłużej, w związku z czym ogrzewanie nim pomieszczeń jest bardziej opłacalne - jest błędna. Takie drewno w trakcie palenia najpierw się wysusza, a na odparowanie z niego wody tracone jest nawet do 40% ciepła. Najbardziej efektywne jest spalanie w kominku drewna o wilgotności nie większej niż 15-20%. Aby sprawdzić, czy drewno jest dostatecznie suche, nie potrzeba wilgotnościomierza. Przy wilgotności rzędu 23-25% wystarczy dotknięcie ręki, aby poczuć, że drewno jest mokre.

Przechowywanie drewna

Drewno należy składować - w zależności od rodzaju - co najmniej 1-2 lata. Powinno być ono odizolowane od podłoża i ułożone luźno. Dobrze, jeśli miejsce do tego przeznaczone jest zadaszone, pozbawione wilgoci i zapewniające odpowiedni przewiew.
Jednym ze sposobów przechowywania drewna jest ułożenie go na stosie o podstawie koła, stopniowo zwężającym się ku górze (stożek). Dzięki temu zapewni się odpowiednią cyrkulację powietrza, co doprowadzi do wysuszenia drewna. Należy również przykryć wierzchołek bryły, aby ochronić ją przed deszczem. Inny sposób to ułożenie drewna przy ścianie budynku w stos o kształcie prostopadłościanu. Również i w tym przypadku należy układać szczapy wewnętrzne końcem w górę, aby wykorzystać zjawisko cyrkulacji powietrza, spowodowanej różnicą temperatur na obu końcach szczap.

Przynajmniej raz w roku należy przełożyć cały stos, aby zapobiec zawilgotnieniu i zagrzybieniu jej wewnętrznej części oraz ściany domu. Dobrym pomysłem jest przechowywanie drewna pod wiatą. Przenosząc drewno do domu, powinniśmy zabrać go przynajmniej tyle, by starczyło na cały dzień palenia (dzięki temu dogrzeje się i delikatnie dosuszy).

Nie powinno się sezonować drewna do kominka w postaci całych, nie rozłupanych bali, bo nawet w długim okresie czasu nie odparuje z jego środka wilgoć i drewno zbutwieje. Bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska i rozłupać na połowy czy ćwiartki. Ich długość nie powinna jednak przekraczać 30 cm.

Wybór odpowiedniego sprzętu
W celu pocięcia drewna na opał warto ułatwić sobie pracę używając odpowiednich urządzeń. Idealne do tego typu pracy są łańcuchowe piły spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Szeroka gama sprzętu na rynku daje możliwość wyboru maszyny idealnie dopasowanej do potrzeb.

„Pilarki łańcuchowe mają bardzo duże zastosowanie w gospodarstwach domowych, zarówno do cięcia drewna na opał jak i w wielu pracach ogrodniczych. Maszyny te możemy podzielić na: pilarki elektryczne - posiadające silniki zasilane energią elektryczną, pilarki spalinowe - posiadające silnik spalinowy oraz pilarki akumulatorowe. Wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: jakie jest przeznaczenie piły i jakie ilości drewna chcemy pociąć. Jeśli pilarka nie będzie używana w ogrodzie, czy otoczeniu domu, warto wybrać pilarkę elektryczną. Ich główną zaletą jest niższa waga, brak spalin i łatwa obsługa. Do bardziej wymagających zadań polecane są pilarki spalinowe o większej mocy” – powiedział Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Wybór odpowiedniej maszyny ma duży wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracy, więc warto przed zakupem sprzętu zastanowić się, do jakich celów ma ona służyć. Mogą pomóc w tym odpowiedzi na pytania:
- W jakim stopniu znam się na obsłudze pilarki?
- Do czego będzie mi ona potrzebna? Praca zawodowa, cięcie drewna na opał…
- Jak duże drzewa będę ścinał, przeżynał najczęściej? Duża czy mała pilarka?
- Jak często będę użytkował pilarkę?
- Jak ważne są funkcje ułatwiające serwis i konserwację - łatwy dostęp do filtra powietrza i świecy, łatwa regulacja napięcia łańcucha itp.
- W jakich porach roku pilarka ma być użytkowana? Zimą - ogrzewane uchwyty?

„O wyborze wielkości pilarki powinny decydować: pojemność skokowa i jej moc. Osoby, które nie mają doświadczenia w pracy pilarką, powinny wybrać mniejszą maszynę o mniejszej mocy, ponieważ taką pilarką operuje się znacznie łatwiej. Jeśli jednak pilarka jest zbyt mała, jej obciążenie jest nadmierne, co powoduje szybsze zużywanie się maszyny (zwłaszcza w przypadku cięcia twardego drewna z drzew liściastych). Bardzo istotne kwestie to również: niski poziom drgań uchwytów, wąski, dobrze wyważony korpus i wysoko umieszczony środek ciężkości maszyny. Wybór prowadnicy zależy od średnicy drzew i twardości drewna. Im większą moc ma silnik, tym dłuższą prowadnicę możemy zastosować. Ważne jest również zabezpieczenie przed odbiciem. Należy zwrócić uwagę na łatwość wymiany wyłamanego kołka wychwytnika piły łańcuchowej” – wyjaśnia Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.
 
 

Jak przygotować drewno do kominka (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz