/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Chińskie Muzeum Rzeźby Drewnianej wybudowane

MAD

Autor: Domink Jabłoński
Źródło: MAD
Data: 2013-04-11


Architekci z grupy MAD poinformowali o zakończeniu budowy Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej. Futurystyczny budynek, którego forma wzorowana była na kawałku drewna, powstał w mieście Harbin położonym na północy Chin.

Budynek Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej w HarbinieBudynek Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej w HarbinieFot. MAD

Nowoczesny budynek o długości prawie 200 i wysokości 21 metrów pojawiający się wśród tradycyjnej zabudowy, wydaje się anomalią, pozornie nie na miejscu. Tymczasem jest to celowe działanie projektantów, którzy chcieli by niepowtarzalna forma budziła zainteresowanie, dobre odczucia oraz nawiązywała do lokalnej scenerii i krajobrazu.

Elewacja budynku wykonana jest z polerowanych płyt stalowych, w których odbija się zarówno okolica, jak i zmiany światła. Solidne mury gwarantują minimalne straty ciepła, a ukształtowanie ścian pozwala na maksymalne wykorzystanie również odbitego światła do oświetlenia przestrzeni wystawowej, czyli trzech sal o  łącznej powierzchni prawie 13 tys. m2.

W muzeum mieścić się będzie głównie ekspozycja rzeźb z drewna oraz obrazów przedstawiających lód i śnieg w regionalnej scenerii.

Harbin jest stolicą chińskiej prowincji Heilongjian położonej na terenach dawnej Mandżurii. Aglomerację zamieszkuje ponad 9 mln. osób

Ciekawostką jest fakt, że miasto zostało założone przez Polaka, inż. Adama Szydłowskiego w 1898 roku, podczas budowy Kolei Wschodniochińskiej realizowanej przez carską Rosję. W Harbinie osiedlali się Polacy zatrudnieni przy jej budowie, a następnie eksploatacji kolei. W pierwszych latach po założeniu miasta było ich 7–10 tys., a liczba to wzrosła po rewolucji w Rosji. W latach 1919-1941 w Harbinie otwarty był konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, działały dwa kościoły, a także kilka polskich szkół (m.i. Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Polonia w Harbinie miała swoje kluby sportowe, organizacje społeczne, ukazywały się również polskie gazety (m.in.: "Tygodnik Polski", "Listy Polskie z Dalekiego Wschodu" i "Polski Kurier Wieczorny Dalekiego Wschodu").

Na świecie miasto znane jest z festiwalu rzeźb lodowych Ice Festival Harbin podczas którego powstają monumentalne działa ze śniegu i lodu.

Od 10 lat w mieście organizowane są międzynarodowe tragi maszyn dla meblarstwa i przemysłu drzewnego Harbin International Furniture & Woodworking Machinery Exhibition.

Chińskie Muzeum Rzeźby Drewnianej wybudowane (Zdjęcia: 6)

Budynek Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej w HarbinieWejście do Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej Chińskie Muzeum Rzeźby Drewnianej - HarbinWizualizacja wnętrza Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej Wnętrze Chińskiego Muzeum Rzeźby Drewnianej Od pomysłu do projektu - Chińskie Muzeum Rzeźby Drewnianej w Harbinie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz