/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

KPPD: 4 mln zysku za 2012r.

KPPD

Autor:
Źródło: KPPD
Data: 2013-03-26


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA opublikowało raport finansowy za 2012r. Spółka utrzymała poziom przychodów uzyskując sprzedaż w wysokości 227,292 mln zł (2011: 223,240 mln zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 6,196 mln zł (2011: 6,025 mln zł), a zysk netto 3,939 mln zł (2011: 3,254 mln zł).

KPPD: 4 mln zysku za 2012r.KPPD: 4 mln zysku za 2012r.Fot. Drewno.pl

Wypracowany wynik oznacza rentowność netto na poziomie 1,7%. Wynik ten osiągnięto w bardzo zróżnicowanej na przestrzeni roku sytuacji gospodarczej. - W I półroczu odnotowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży i wyniku finansowego w odniesieniu do 2011r. Natomiast II półrocze to zmniejszenie sprzedaży w porównaniu do roku ubiegłego i poniesienie straty finansowej. - napisał w sprawozdaniu Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes KPPD SA. - Pierwsze oznaki załamania tego chwilowego ożywienia były już widoczne w II kwartale, ale to dopiero w II półroczu nastąpiło wyraźne pogłębienie i załamanie sprzedaży, odczuwalne zwłaszcza na rynku krajowym - dodaje. 

Bardziej stabilna sytuacja panowała w zakresie sprzedaży eksportowej realizowanej przez KPPPD, co przy korzystnych relacjach kursowych miało pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki. W warunkach występującej dekoniunktury spółka dostosowywała swoją produkcję do wymagań sortymentowych klientów, co spowodowało jednak problemy ze sprzedażą niektórych wyrobów, które powstają w procesie produkcji i przełożyło się na wzrost ich zapasów. 

Wynikowo sprzedaż ukształtowała się na poziomie 227 mln zł, tj. o 1,8% wyższym niż w roku 2011, przy czym: 
- w I półroczu spółka odnotowała jej wzrost o 8,9% w porównaniu do I półrocza roku poprzedniego, 
- w II półroczu nastąpił spadek o 5,5% w odniesieniu do II półroczu 2011r. 

Głównym dostawcą surowca do produkcji są Lasy Państwowe (około 90%). W układzie rodzajowym kosztów wartość zakupu surowca stanowiła w 2012r. 45% (48% w 2011r.). W minionym roku spółka w procesie ofertowania i przetargach systemowych zakupiła 94% swoich potrzeb w zakresie drewna okrągłego. Pozostała część surowca leśnego została zakupiona na przetargach internetowych e-drewno oraz od innych dostawców.

Średnia cena surowca ukształtowała się na poziomie zbliżonym do cen w roku 2011. Jednak ze względu na utrzymującą się w branży dekoniunkturę (zwłaszcza w II półroczu) nastąpił spadek przetarcia surowca o 2,8%. 

W zakresie działalności inwestycyjnej rok 2012 to dla Koszalińskiego PPD przede wszystkim kontynuacja budowy tartaku w Kaliszu Pomorskim – inwestycja ta pochłonęła 70% ogólnych rocznych nakładów inwestycyjnych poniesionych przez spółkę. Pozostałe inwestycje to wydatki na zabezpieczenie bieżącej działalności produkcyjnej oraz zakupy maszyn w celu rozszerzenia asortymentu oferowanych wyrobów. Inwestycja w Kaliszu Pomorskim kontynuowana jest w 2013r. Rozruch nowego zakładu planowany jest na połowę roku.

Na koniec 2012r. KPPD zatrudniało 1068 pracowników etatowych oraz ponad 400 osób na podstawie innych umów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz