Wypracowany wynik oznacza rentowność netto na poziomie 1,7%. Wynik ten osiągnięto w bardzo zróżnicowanej na przestrzeni roku sytuacji gospodarczej. - W I półroczu odnotowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży i wyniku finansowego w odniesieniu do 2011r. Natomiast II półrocze to zmniejszenie sprzedaży w porównaniu do roku ubiegłego i poniesienie straty finansowej. - napisał w sprawozdaniu Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes KPPD SA. - Pierwsze oznaki załamania tego chwilowego ożywienia były już widoczne w II kwartale, ale to dopiero w II półroczu nastąpiło wyraźne pogłębienie i załamanie sprzedaży, odczuwalne zwłaszcza na rynku krajowym - dodaje.
Bardziej stabilna sytuacja panowała w zakresie sprzedaży eksportowej realizowanej przez KPPPD, co przy korzystnych relacjach kursowych miało pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki. W warunkach występującej dekoniunktury spółka dostosowywała swoją produkcję do wymagań sortymentowych klientów, co spowodowało jednak problemy ze sprzedażą niektórych wyrobów, które powstają w procesie produkcji i przełożyło się na wzrost ich zapasów.
Wynikowo sprzedaż ukształtowała się na poziomie 227 mln zł, tj. o 1,8% wyższym niż w roku 2011, przy czym:
- w I półroczu spółka odnotowała jej wzrost o 8,9% w porównaniu do I półrocza roku poprzedniego,
- w II półroczu nastąpił spadek o 5,5% w odniesieniu do II półroczu 2011r.
Głównym dostawcą surowca do produkcji są Lasy Państwowe (około 90%). W układzie rodzajowym kosztów wartość zakupu surowca stanowiła w 2012r. 45% (48% w 2011r.). W minionym roku spółka w procesie ofertowania i przetargach systemowych zakupiła 94% swoich potrzeb w zakresie drewna okrągłego. Pozostała część surowca leśnego została zakupiona na przetargach internetowych e-drewno oraz od innych dostawców.
Średnia cena surowca ukształtowała się na poziomie zbliżonym do cen w roku 2011. Jednak ze względu na utrzymującą się w branży dekoniunkturę (zwłaszcza w II półroczu) nastąpił spadek przetarcia surowca o 2,8%.
W zakresie działalności inwestycyjnej rok 2012 to dla Koszalińskiego PPD przede wszystkim kontynuacja budowy tartaku w Kaliszu Pomorskim – inwestycja ta pochłonęła 70% ogólnych rocznych nakładów inwestycyjnych poniesionych przez spółkę. Pozostałe inwestycje to wydatki na zabezpieczenie bieżącej działalności produkcyjnej oraz zakupy maszyn w celu rozszerzenia asortymentu oferowanych wyrobów. Inwestycja w Kaliszu Pomorskim kontynuowana jest w 2013r. Rozruch nowego zakładu planowany jest na połowę roku.
Na koniec 2012r. KPPD zatrudniało 1068 pracowników etatowych oraz ponad 400 osób na podstawie innych umów.